01 Aralık 2001 03:00

Yoksul ve genç hastalığı: AIDS

Dünyada her 5 saniyede bir kişi HIV virüsü ile tanışıyor. 36 milyonu aşkın kişi de AIDS hastalığı ile yaşıyor. AIDS'lilerin yüzde 95'i ise gelişmekte olan yoksul ülkelerde yaşıyor.

Paylaş
Yoksul ve genç hastalığı: AIDSÖzlem DinlerBirleşmiş Milletler AIDS Örgütü (UNAIDS), "1 Aralık Dünya AIDS Günü" nedeniyle yaptığı araştırmaya göre, dünyada 36 milyonu aşkın kişi HIV/AIDS'li. Bunların yüzde 95'i ise gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. HIV/AIDS vakalarının yarısından çoğunu 25 yaş altındaki genç nüfus oluşturuyor. İlk olarak eşcinsellerde ortaya çıktığı ileri sürülen AIDS hastalığı, ayrım yapmaksızın kadın, erkek ve çocukları etkiliyor.Dünyada her 5 saniyede bir kişi HIV ile enfekte olurken, bu kişilerin çoğunluğunu 25 yaş altındaki gençler oluşturuyor. UNAIDS, geçen yıl 21.8 milyon insanın AIDS'ten öldüğünü, yine aynı yıl 5.3 milyon kişinin daha AIDS'e yakalandığını belirtiyor. UNAIDS, bu yılın sonuna kadar 5.5 milyon yeni vaka ortaya çıkacağını ve 3.5 milyon kişinin hayatını kaybedeceğini tahmin ediyor.Türkiye'de ise 1985'te görülen ilk AIDS vakasından bu yana, AIDS hastası ve taşıyıcılarının sayısı 1246'ya yükseldi. Metropollerde daha fazla görülen hastalık, Türkiye'de 64 ilde görüldü. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl 158 yeni vaka ortaya çıkarken, bu yıl 30 Haziran itibariyle 105 yeni vaka saptandı. Hastalığa yakalananların 368'ini kadınlar, 878'ini ise erkekler oluşturuyor. Yaygın kanının aksine, Türkiye'de AIDS en çok heteroseksüellerde görülüyor. Türkiye'deki AIDS hastalarının, 645'i İstanbul'da, 199'u Ankara'da, 162'si İzmir'de, 22'si Bursa'da, 20'si ise Antalya'da yaşıyor.AIDS Savaşım Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Enver Tali Çetin de, dünyada HIV/AIDS'le yaşayanların 25 milyonunu gençlerin oluşturduğuna dikkat çekerek, "AIDS dünyada gençlik arasında hızla yayılıyor. AIDS dünyanın geleceğini karartıyor" diyerek AIDS ile mücadelede eğitimin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Tedavi sorunuİstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur da, AIDS hastalığında uygulanan 3'lü ilaç tedavisiyle artık hastaların normal yaşantılarını sürdürebildiklerini belirtiyor. AIDS hastalığı tedavisinin çok pahalı olduğunu dile getiren Badur, "Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK'lı AIDS'li hastaların tedavileri devlet tarafından ödeniyor. Ancak yapılan testlerin paraları ödenmiyor. Pek çok hasta testlerin parasını ödeyemiyor. Devlet, testlerin paralarını da ödemeli" diyor.
ÖNCEKİ HABER

Emekçiler alanlara

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa