30 Kasım 2001 22:00

YÖK giyotini işliyor

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde yüzlerce öğrenciye, 6 Kasım tarihinde yapılan YÖK protestosu nedeniyle soruşturma açıldı. Daha önceki eylemler hakkında soruşturma açılmayan üniversitede bu kez 'rektörlük seçimleri' gerekçe olarak gösterildi.

Paylaş
YÖK giyotini işliyorAnadolu Üniversitesi'nde yüzlerce öğrenciye 6 Kasım tarihinde yapılan YÖK protestosu nedeniyle soruşturma açıldı. Rektör Yardımcısı ve Soruşturma Komisyonu Başkanı Prof. Nüvit Gerek imzası ile öğrencilere gönderilen yazıda, "Fakültelerden çıkan öğrenci grubu ile başlayan, yaklaşık 600 kişiye ulaşan grupla birlikte YÖK'ün kuruluş yıldönümünü protesto etmek amacıyla Yunus Emre Kampüsü içerisinde, içinde bulunduğunuz bir grup öğrencinin önderliğinde rektörlük binası önünde toplandığınız, gerek rektörlük binası önünde, gerekse çeşitli fakültelerden katılımlarla yürüyüş esnasında 'Anadilde parasız, bilimsel, demokratik üniversite; savaşsız, silahsız, özgür bir dünya istiyoruz" başlığı ile başlayan, "Anadolu Üniversitesi-Osmangazi Üniversitesi öğrencileri" rumuzu ile son bulan pankart açtığınız, sloganlar attığınız. Emre Atmaca'nın YÖK ile ilgili 'Basına ve Kamuoyuna' başlıklı, Yeşim Çıtak'ın Anadolu Üniversitesi Öğrenci Derneği'nin kapatılması ile ilgili basın açıklamalarının okunmalarına müteakip dağıldığınız, bildirildiğinden hakkınızda disiplin soruşturması açılmıştır" denildi. Öğrencilerin, konu ile ilgili olarak savunması istenirken, savunma vermeyen öğrencilerin savunma hakkından vazgeçmiş sayılacağı da belirtildi. Anadolu Üniversitesi öğrencileri ise şimdiye kadar YÖK protestolarında hiç soruşturma açılmadığı, bu soruşturmanın açılmasının 10 Aralık'ta yapılacak rektörlük seçimleri ile ilgili olabileceği görüşüne yer verdiler. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Powell, bataklığı derinleştirecek Savaş VelioğluABD'nin Irak'a da saldıracağı senaryoları konuşulurken, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'in 4 Aralık'ta Türkiye'yi ziyaret edecek olması tepkiyle karşılandı. ABD'nin dünya halkları üzerindeki saldırgan tutumunu ve Irak'a yapılması düşünülen muhtemel saldırıyı değerlendiren EMEP Genel Başkan Yardımcısı Nedim Köroğlu, HADEP Genel Başkan Yardımcısı Bahattin Günel ve ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, ABD'nin politikalarını uygulamak için Türkiye'yi kullandığına dikkat çekiyor.

EMEP: Halk ABD'ye karşıdır Powell'in, ABD emperyalizminin savaş elçisi olduğunu belirten EMEP Genel Başkan Yardımcısı Nedim Köroğlu, "Powell, Türkiye'nin içine itildiği bataklığı derinleştirmeye geliyor" dedi. Köroğlu, 11 Eylül saldırılarının ardından ilan edilen "yeni emperyalist saldırganlığın hedefinde", Afganistan'dan sonra Irak'ın olduğunu söyledi.Köroğlu, "Türkiye'ye dair sıralanan sözde övgülerin; ülkemiz ve halkımızın başına örülen çorapları gizlemekten, Ortadoğu halklarına yönelik saldırganlığa 'medeniyet kılıfı' uydurmaktan öte bir anlamı yoktur" dedi. Powell'in, katliam ve savaş işbirlikçiliği konusunda alınacak vaziyeti Türkiye'yi yönetenlere bir kez daha hatırlatacağını vurgulayan Köroğlu, Powell'in; Irak'a yönelik saldırı başta olmak üzere Kıbrıs, AGSP ve Afganistan'a ilişkin ABD planları karşısında Ankara'yı denetleyeceğine dikkat çekti. Türkiye'yi yönetenlerin ekonomiden siyasete, dış politikadan iç politikaya "bütün iplerinin ABD'nin eline verdiğini" kaydeden Köroğlu, "IMF geliyor 2002'nin ekonomi haritasını çiziyor, Powell geliyor dış politika haritasını çiziyor. Onlar gelmezse işbirlikçileri ABD'ye gidiyor. Ne ABD ne de Powell, Türkiye'nin ve halkımızın dostu değildir. Hiçbir önerisi kabul edilemez" dedi.

'Emekçi tavrını ortaya koyacak'Türkiye işçi sınıfının ve emekçilerin ABD emperyalizmine, Irak'a yönelik bir saldırıya ve emperyalist savaşa karşı olduğunu dile getiren Köroğlu, ülke genelinde yüzbinlerce işçi, emekçinin bugün yapacağı eylemle bir kez daha bu tavrını ortaya koyacağını ifade etti. Köroğlu, Türkiye'nin geleceğinin emekçilerin dile getirdikleri talepler ve politikaların uygulanmasında olduğuna dikkat çekti.

'Türkiye taşeron'Bir ABD bakanının ilk kez Türkiye'ye gelmediğini hatırlatan ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, "Ama her ziyaret bölge ülkelerinin ve halklarının başına yeni çoraplar örülmesine yol açıyor. Bu kez de gündem belli: Türkiye'yi Irak'a yönelik bir saldırıya razı etmek" dedi. Türkiye'nin ise buna karşılık Kıbrıs ve AGSP konularında ABD'nin daha fazla desteğini istediğini dile getiren Oluç, "Kuzey Irak'ta ABD'nin emperyal çıkarları doğrultusunda Türkiye'ye yapılan rol tekliflerinin ve Musul-Kerkük rüşvetinin kabul edilmesi çok büyük yanlışlara yol açacak" diye konuştu. Bugünkü siyasi iktidarın, ekonomi politikaları ile IMF'nin ve ABD'nin desteğine -herhangi bir teklifi geri çeviremeyecek kadar- sıkı sıkıya bağlı olduğunu kaydeden Oluç, "Hükümetin bütün milliyetçi nutukları sadece görüntüyü kurtarmak için atılmaktadır. Halbuki 'ülkede ve bölgede barış' bugün sürdürülmesi gereken politikanın temel zihniyeti olmalıdır. Türkiye, ABD'nin bölge politikalarının taşeronu rolünden vazgeçmelidir" dedi.

'Sorunlar savaşla çözülmez'HADEP'in, ABD'nin Irak'a yapabileceği olası bir saldırıyı doğru bulmadıklarını belirten HADEP Genel Başkan Yardımcısı Bahattin Günel, "Türkiye'nin böyle bir planın içinde yer almasını hiçbir şekilde tasvip etmiyoruz" dedi. Parti olarak, sorunların savaşla çözüleceğine inanmadıklarını kaydeden Günel, sorunları ancak ve ancak barış ve demokrasi yoluyla çözüleceğini düşündüklerini ifade etti. Tarih boyunca Ortadoğu'nun kanayan bir yara olduğunu söyleyen Günel, "Bunun bugüne kadar hiçbir halka yarar getirmediği ortada. Savaşla hiçbir sorun çözülemez ve tarihten bugüne dek de çözülmemiştir. Sorunların çözümü de barış ve demokrasiden geçer. Afganistan'da yürütülen operasyon, sorunları çözmekten çok, daha da katlayarak içinden çıkılmaz bir duruma sokmuştur" dedi. Olası bir Irak saldırısında derin toplumsal yaraların açılacağına dikkat çeken Günel, Türkiye destekli olsun ya da olmasın Irak'a yapılacak olası bir saldırıyı onaylamadıklarının altını çizdi. Günel, Powell'in Türkiye'de nasıl bir temasta bulunacağını bilmediklerini ve peşinen bir değerlendirme yapmak istemediklerini kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Soysal:

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa