DGM Yasası'nda söz yine Meclis'in

Adalet Bakanı Türk, Cumhurbaşkanı'nın değer ölçülerinin hukuk ve Anayasa olduğunu belirterek, kamuoyunda doğan izlenimlerle değerlendirme yapılmamasını istedi.

DGM Yasası'nda söz yine Meclis'inAdalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Cumhurbaşkanı'nın değer ölçülerinin hukuk ve Anayasa olduğunu belirterek, kamuoyunda doğan izlenimlerle değerlendirme yapılmaması gerektiğini söyledi. Türk, "yasanın aynen geri gönderilip gönderilmeyeceğinin" sorulması üzerine, "TBMM, Sayın Cumhurbaşkanı'nın gerekçelerini değerlendirecek ve en uygun kararı verecektir" diye konuştu.Türk, parlamentoda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Cumhurbaşkanı Sezer'in, Anayasa'da yapılan son değişikliğin ardından ilk kez bir kanunun bir bölümünü yeniden görüşülmesi isteğiyle TBMM'ye geri gönderdiğini hatırlattı. DGM Kanunu'nda neden değişiklik yapılması gerektiğinin ayrıntılarıyla açıklandığını kaydeden Türk, Türkiye'nin bir süre önce Anayasa'da temel hak ve özgürlükleri genişleten bir değişiklik yaptığını kaydetti. Türk, DGM Yasası'nda da daha demokratik, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı toplum düzeninin gerçekleştirilmesi doğrultusunda değişiklik yapıldığını söyledi.

10 yıl önceki gerekçeTürk, DGM'lerin halen CMUK'un 104. maddesinde 1992 yılında yapılan değişiklikten önce yürürlükte olan bir metne göre tutuklama kararı verdiğini belirterek; ancak CMUK'ta yapılan değişikliklerden bir bölümünün DGM'lerde uygulanmamasına ilişkin hükmün zaman içinde tümüyle kaldırılması gerektiğini söyledi. Son kanunda kişi hak ve özgürlükleri bakımından güvence olmak üzere DGM'lerde tutuklama kararının, ancak yürürlükte olan CMUK'un 104. maddesine göre verilmesinin hükme bağladığını belirten Türk, Sezer'i 10 yıl önce o dönemin cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e geri gönderilen gerekçeye dayanarak ve "terör" hassasiyetiyle bu maddeyi veto etmesini eleştirdi. Türk, bu tutumun Anayasa'da yapılan değişikliklere uygun ileri adımlara ters düştüğünü söyledi.

TBB'den destekTürkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Ziya Yergök, Sezer'in veto gerekçelerindeki hassasiyetine katıldıklarını söyledi. Yergök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Barolar Birliği'nin temel görüşünün, DGM'lerin kurulduğundan bu yana, "tamamen kaldırılması" olduğunu belirtti. Yergök, şunları kaydetti: "DGM'lerin kaldırılması yönündeki görüşümüz devam etmektedir. Ancak DGM'ler devam ettiği sürece de, Cumhurbaşkanı Sezer'in kanunlardaki veto gerekçelerindeki hassasiyetlerine katılıyoruz."
www.evrensel.net