30 Kasım 2001 03:00

Hükümette Koray Aydın sıkıntısı

Bayındırlık eski Bakanı Koray Aydın hakkında verilen Meclis soruşturması önergesi kabul edildi.

Paylaş
Hükümette Koray Aydın sıkıntısıBayındırlık eski Bakanı Koray Aydın hakkında verilen Meclis soruşturması önergesi kabul edildi. Bu gelişmenin hükümette yeni bir sıkıntı yaratması bekleniyor. Oylama sonrasında Meclis kulislerinde hükümet ortaklarının fire vermesi konuşulmaya başlandı. Vurgun Operasyonundaki gelişmeler üzerine Grup Başkan Vekilliği'ne getirilerek "itibarı" iade edilen Aydın hakkındaki önergeye bazı MHP'lilerin de kabul oyu verdiği söyleniyor. TBMM Genel Kurulu'nda, AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Şahin ve 55 arkadaşı tarafından Aydın hakkında verilen Meclis soruşturması önergesinin görüşmeleri ve oylama dün yapıldı. AKP Grup Başkanı Bülent Arınç, önerge sahibi olarak yaptığı konuşmada, 2.5 yıl görev yapan Aydın'ın bakanlık sırasında ticari faaliyetlerini de sürdürdüğünü belirten Arınç, "Bunlar siyasi ahlaka sığmıyor" diye konuştu. AKP Grup Başkanı Bülent Arınç ise, "Salkım Hanım'ın Taneleri'ne gösterdiğiniz hassasiyeti bu konuda gösterseydiniz daha ahlaklı bir iş yapmış olurdunuz" dedi.

MHP savunduÖnerge üzerinde kişisel görüşlerini açıklayan MHP İstanbul Milletvekili Nazif Okumuş, Aydın'ı savunurken, Koray Aydın, önergenin "siyasi amaçlı" olduğunu ileri sürdü. Vurgun Operasyonu iddianamesinde adının geçmemesine de değinen Aydın, "Benim çıkar amaçlı bir çete ile ilişkim olsaydı bunu savcılık tespit ederdi ve iddianamede de yer verirdi" diye konuştu.

Hükümet fire verdiKonuşmaların ardından yapılan kapalı oylama ile Koray Aydın hakkında soruşturma önergesi kabul edildi. 443 milletvekilinin katıldığı oylamada, 231 kabul, 196 ret, 11 çekimser, 1 boş, 4 geçersiz oy çıktı. Yaklaşık 1 saat süren oylamaya Ecevit, Yılmaz, Bahçeli ve Özkan katılırken, Çiller ile Kutan ise katılmadı. Sonuçların birbirini tutmaması nedeniyle oylar 3 kez sayıldı. Bu nedenle sayım sonucunun açıklanması da gecikti. Bu gecikme nedeniyle, Genel Kurul Salonu'nda hareketlilik gözlendi. Hükümetin fire vermesi Meclis kulislerinde milletvekillerinin sohbetlerine konu olurken, bu sonucun hükümet ortakları arasında yeni bir sıkıntıya neden olması bekleniyor.
ÖNCEKİ HABER

Saldırı planı hazır

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa