29 Kasım 2001 22:00

Saldırı planı hazır

Ücretlere yüzde 35'ten fazla zam verilmeyecek...

Paylaş
Saldırı planı hazırHükümet, 1999 yılında enflasyonu düşürme bahanesi ile uygulamaya koyduğu ücretlerin beklenen enflasyona göre belirlenmesi politikasını tekrar getiriyor. Üstelik bu kez yanında bir de tedbir paketi var. Ücretlerin 2002 yılında yüzde 35 ile sınırlandırılması düşünülürken; yıl sonuna kadar 100 trilyon liralık zam yapılması, işçi atılması gibi emekçileri hedef alan uygulamalar da IMF'ye taahhüt olarak verildi. Türkiye IMF'ye yeni niyet mektubunu sundu. Mektubun en önemli bölümlerinden biri önümüzdeki yıl fiyat ve ücretlerin beklenen enflasyon, yani yüzde 35'le sınırlanacak olması. Bu uygulama krizden dolayı büyük bir erime yaşayan ücretlerin aslında aşağı çekilmesi anlamına geliyor.

100 trilyon zamMektupta 7.1 katrilyon liralık küçülme önlemlerine yer verilirken KİT'lerde fazla mesainin yüzde 50 azaltılması, Devlet Demir Yolları'nın 10 iç seferinin kaldırılması, Türk Hava Yolları'nın kârlı olmayan uçuş hatlarının iptal edileceği belirtildi. KİT ürünlerine yıl sonuna kadar 100 trilyon liralık daha zam yapılacağı da verilen sözler arasında.

Tarıma hiç destek yokHükümetin "kötü niyetinden" üreticiler de nasibini alacak. 2001 yılını bir hayli zor ve sıkıntı içinde kapatan üreticilere verilen son desteklemeler de kaldırılacak. Bir diğer dikkati çeken uygulama ise açıkların işsizlik sigortasında toplanan primlerden karşılanması.

Özelleştirmeye devamEk niyet mektubunda 2002 yılında 1.5 milyar dolarlık özelleştirme geliri hedeflendiği belirtiliyor. Ayrıca Dünya Bankası'nın 1.2 milyar dolarlık kredisinin gecikmesinde başlıca engel olarak gösterilen Vakıfbank'ın hisseleri mayıs sonuna kadar satılacak. Türkiye'nin başına bela olan borçlanma politikasında ise yeni araçlar devreye sokuluyor.

Görev takvimiHükümet verdiği yeni niyet mektubunda çıkartacağı yasaları da gün gün belirlemiş durumda. Buna göre, 2002 yılı ortasına kadar Meclis'e Kamu Maliyesi Yönetimi ve İç Kontrol Yasası sunulacak. 15 Ocak 2002 tarihine kadar yabancı sermaye kanun taslağı Meclis'e sunulacak; 2001 yılı sonuna kadar çalışma izni kanun taslağının Meclis'e sunulması; 2002 yılı ocak ayı sonuna kadar yatırım teşviği alınması için gerekli belge sayısını azaltan bir yasa taslağının tamamlanması; 2002 yılı Ocak ayı sonuna kadar inceleme raporları sunulmadan ve finansman bonosu teminatı verilmeden yapılabilecek asgari KDV iadesi miktarının artırılması ile ilgili çalışmalar yapılacak.
ÖNCEKİ HABER

Amerikalı amiralden tehdit

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa