28 Kasım 2001 22:00

Emekçi alanlara hazırlanıyor

Emek Platformu'nun 1 Aralık'taki miting kararı nedeniyle bütün illerde hazırlıklar sürüyor. Türk-İş Genel Merkezi, 1 Aralık'ta alanlarda olacaklarını açıkladı.

Paylaş
Emekçi alanlara hazırlanıyorEmek Platformu'nun 1 Aralık Cumartesi günü tüm illerde yapacağı mitinglere yönelik hazırlıklar devam ediyor. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ile KESK Genel Başkanı Sami Evren İstanbul'da, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi İzmir'de, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu Kocaeli'de, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay Adana'da, TMMOB Başkanı Kaya Özgüvenç, Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Füsun Sayek ile diğer kuruluşların başkanları ise Ankara'daki mitinge katılarak, birer konuşma yapacaklar.

Türk-İş: AlanlardayızTürk-İş Yönetim Kurulu, "İşçi sınıfımız, 1 Aralık'ta Türkiye'ye ve haklarımıza sahip çıkmaktadır ve çıkmaya devam edecektir" diyerek, 1 Aralık'ta alanlarda olacaklarını açıkladı. Türk-İş adına dün yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin tehdit altında olduğu, bağımsızlığın, ulusal egemenlik ve demokrasinin, tarihin en büyük tehditleriyle karşı karşıya olduğu vurgulandı.Açıklamada, 24 Ocak 1980'den beri uygulanan IMF programlarının hiçbir sorunu çözemediği gibi, bugünkü sorunların en önemli nedeni olduğunun altı çizilerek, şeker, tütün ve benzeri yasalarla milyonlarca köylünün ve işçinin işsizliğe ve açlığa sürüklenmek istendikleri vurgulandı. IMF'nin, kıdem tazminatı hakkının kısıtlanmasını, kamu kesiminde 50 ve yukarı yaşlardaki işçi ve memurların emekliye sevk edilmesini, ikramiyelerin iptal edilmesini, merkezi idarenin taşra teşkilatlarının il özel idarelerine devredilmesini istediği ifade edilen açıklamada, imzalanmış TİS'lerin uygulanmamasının, işçi çıkarmanın ve zorunlu tasarruf fonlarının ödenmemesinin de gündeme geleceği hatırlatıldı.Emek Platformu İstanbul'da Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı'nda miting düzenleyecek. Mitingle ilgili dün Tabip Odası'nda basın toplantısı düzenleyen Emek Plaftormu İstanbul Bileşenleri, tüm emekçileri miting alanına çağırdı. Emek Platformu Dönem Sözcüsü TTB adına Dr. Rıfat Yücel, Türk-İş adına Ali Akdağ ve Levent Dokuyucu, Hak-İş adına Celal Özdoğan, DİSK adına Muharrem Kılıç ve Ali Cancı ile KESK adına Şeymus Erol'un katıldığı Miting Düzenleme Kurulu tarafından düzenlenen basın toplantısında Dr. Rıfat Yücel konuştu. Yücel, taleplerini sıralayarak, ülkenin ve halkın çıkarları, bağımsızlık, ulusal egemenlik ve demokrasi için güçlerini birleştirdiklerini ve "Biz çözeriz" dediklerini belirtti. "Emek Platformu'nun alternatif programının iktidara taşınmasının kritik bir öneme sahip olduğunu" söyleyen Yücel, esnafla birlikte hareket edebilmek için çabalarının sürdüğünü ifade etti. "1 Aralık mitingi, Türkiye'nin tarihinde önemli bir dönüm noktası olacaktır" diyen Dr. Yücel, bütün emekçileri mitinge katılmaya çağırdı.

Hazırlıklar tamamEskişehir Emek Platformu, 1 Aralık mitingine yönelik hazırlıklarını tamamladı. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Kübra Göçmen; alanların, yoksulluğa, yolsuzluğa, işsizliğe, işten atmalara, zorunlu emekliliğe ve savaşa karşı "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganıyla bir kez daha coşacağını söyledi. Göçmen, "Ülkenin yeraltı, yerüstü zenginliklerini emperyalistlere ve onun yerli işbirlikçilerine peşkeş çekerken, medya köşelerinde 'Bu ülkeyi seve seve' diyenlere 'IMF defol, bu memleket bizim' sloganıyla karşı duracağız" dedi. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Rafet Demirbaş ise IMF politikalarını uygulayan her hükümetin kamu açıklarını büyüttüğünü, ülke ekonomisini iflasa sürüklediğini kaydederek, TMMOB olarak mitinglere katılarak, ülkeye sahip çıkacaklarını söyledi.

Miting kararı1 Aralık'ta Zonguldak'ta da miting kararı alındı. Genel Maden İşçileri Sendikası'nın önceki gün yaptığı Başkanlar Kurulu toplantısında alınan karar doğrultusunda yapılacak eyleme, tüm diğer sendikalar ve kitle örgütleri ile siyasi partiler de katılacak. EMEP Zonguldak İl Örgütü de 1 Aralık eylemine tüm emekçilerin katılması için çağrı yaptı. Miting, 1 Aralık'ta İstasyon Meydanı'nda yapılacak.
ÖNCEKİ HABER

İnönü yeni oluşumcuları ortada bıraktı

SONRAKİ HABER

Tank Palet'in özelleştirilmesine karşı 15 bin kişi miting yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa