29 Kasım 2001 03:00

ABD, Irak'a saldırıyı ısıtıyor

ABD, Irak'a saldırmak için dört koldan zemin hazırlama faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye'nin Irak'taki sıcak savaşa destek vermesini isteyen ABD, iştah kabartacak senaryoları gündeme getiriyor.

Paylaş
ABD, Irak'a saldırıyı ısıtıyor11 Eylül'ün ardından hep gündemde tutulan Irak'a yönelik ABD saldırısı için dört koldan zemin hazırlanıyor. Türkiye'nin Kürt sorununun boyutlanmasını engellemek için Irak'ın toprak bütünlüğünü gözeten politikasını kırmak ve Irak'taki sıcak savaşa destek vermesini sağlamak için de birçok öneri gündeme getiriliyor. Nitekim Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, dün "Irak'a harekât hakkında yeni değerlendirmeler gündeme gelebilir" diyerek ABD'ye göz kırptı.

Irak yeni sıcak hedefABD, Körfez krizinden bu yana zengin petrol yatakları nedeniyle önemli olan Irak'ı Körfez emirlikleri gibi kullanma hevesinden vazgeçmedi. Çok sıkı ambargoyla, ülkenin güneyi ve kuzeyindeki büyük bir bölgeyi kapsayan uçuşa yasak bölgedeki denetimiyle ve artık rutinleşen bombardımanlarıyla Irak yönetiminini köşeye sıkıştırmayı hedefleyen ABD, bir türlü istediğini elde edemedi. Ancak New York ve Washington'a yönelik 11 Eylül saldırısını, ABD, yeni bir fırsat olarak kullanmaya başladı. Her fırsatta Irak'ın terörü desteklediğini açıklayan ABD'li yetkililer, batılı emperyalistlerin ABD öncülüğünde oluşturduğu "antiterör koalisyonunu" Afganistan'dan sonra Irak'a da saldırmanın gerekliliğine inandırmaya çalıştı. Hatta ABD Başkanı George W. Bush, birkaç gün önce, Irak'ın kimyasal silahlar ürettiğini belirtti ve bunu kanıtlamak zorunda olmadıklarını, Irak'ın aksini ispatlamakla yükümlü olduğunu söyledi.ABD'li güvenlik uzmanları, eski CIA başkanları, Irak'ın "Arap teröristleri bıçak kullanarak uçakların nasıl kaçırılacağına dair eğittiğini, Irak istihbaratı ile teröristler arasında görüşmeler yapıldığını, 1993'te Saddam Hüseyin'in eski ABD Başkanı George Bush'a suikast düzenlemeye çalıştığını" ifade ettiler.

İngiltere'den destek ABD'nin bu çabaları meyvelerini vermeye başladı. ABD'nin Irak'a saldırması halinde antiterör koalisyonunun dağılacağını açıklayan İngiltere'de, muhalefetteki Muhafazakâr Parti, "terörizme karşı savaşın Irak'ı da kapsamasını" istediğini açıkladı. The Independant gazetesinin haberine göre, muhafazakârların lideri Iain Duncan Smith'in dün başlayan üç günlük ABD gezisinde bu yöndeki düşüncesini dile getireceği belirtildi.Bugünlerde İsrail'de, Irak'ın, bir Amerikan saldırısında biyolojik ya da kimyasal silahlarla İsrail'e saldırması ihtimaline karşı tedbirler alınmaya başlandığı ve bu yöndeki kaygıların arttığı yönündeki haberler de üretilmeye başlandı.Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ise şimdilik Irak'a saldırıyı erken bulduğunu açıkladı. Schröder, federal meclisteki bütçe tartışmaları sırasında, şimdiden terörizm ile mücadele konusunda Afganistan dışında yeni hedefler aranmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye'deki 'değişim'Dış politikasını ulusal çıkarlarına değil, ağırlıklı olarak ABD çıkarlarına göre belirleyen Türkiye'nin, ABD tarafından Irak'a yapılması muhtemel bir saldırıya karşı çıkma tavrının sahte olduğu da ABD'nin niyeti ciddileşmeye başlayınca ortaya çıktı. Ekonomik açıdan çökertilen, umutsuzluk içinde çırpınan Türkiye yönetenlerinin açmazlarını değerlendiren ABD'nin resmi ve gayri resmi yöneticileri, etkili çevreleri, Musul-Kerkük'teki petrol yollarına ulaşma, Irak'ın sınırları yeniden belirleme, hatta Kuzey Irak'ı Türkiye'ye bağlama gibi önerilerle Ankara'nın emperyal hayallerini canlandırmaya yöneldiler. Bu sırada, 11 Eylül'den sonra Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne atanan deneyimli bir diplomat olan Faruk Loğoğlu, Amerikan silah tekellerinin dergisi olan ve Beyaz Saray'a yakınlığıyla bilinen Defens News adlı dergiye verdiği demeçte, "terörist saldırıların arkasında Irak'ın olduğuna dair kanıtlar çıkarsa, tutumumuzu gözden geçireceğiz" dedi. Loğoğlu'nun bu sözleri dinamik gelişmelerden yaşı gereği haberdar olamayan Ecevit tarafından "hükümetimizin görüşlerini yansıtmıyor" diyerek yalanlansa da, Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, "Yeni şartlar, yeni değerlendirmeleri gündeme getirebilir" diyerek ABD Dışişleri Dışişleri Bakanı Colin Powel'ın Ankara ziyareti öncesinde son noktayı koydu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Schweyk 2. Dünya Savaşı'nda

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa