28 Kasım 2001 22:00

McCarthy'ci dekanlar

Ankara Üniversitesi'ne bağlı bazı fakültelerin dekanları, YÖK'ün ABD yanlısı genelgesi uyarınca öğrencilere soruşturma açmayı alışkanlık haline getirdi.

Paylaş
McCarthy'ci dekanlarŞebnem TurhanYüksek Öğretim Kurumu (YÖK)'nun dekanları, kurumun ABD yanlısı genelgesi uyarınca savaş istemeyen öğrencilere soruşturma üstüne soruşturma açmaya devam ediyor. Emniyetle de sıkı işbirliği içinde olan Ankara Üniversitesi'ne bağlı fakültelerin dekanları, öğrencilere 1 aydan 6 aya kadar varan okuldan uzaklaştırma cezaları vererek, öğrencilerin öğrenim hakkını gasp ediyor.Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi (DTCF) Dekanı Necdet Adabağ'ın okul panosuna savaş karşıtı yazılar asan, okulda ABD'nin kanlı savaşına ortak olmayacaklarını ifade eden eyleme katılan öğrencilere soruşturma açmış, soruşturmada da öğrencilere sorulan absürd sorular bilim adamı kavramının sorgulanmasına neden olmuştu. Hızını alamayan Dekan Adabağ, şimdi de ekim ayı içinde okul panosuna yazı astıkları için 16 öğrenci hakkında soruşturma açtı.

Polisin fotoğraflarıDekan Adabağ'ı örnek alan Eğitim Bilimleri Fakültesi (EBF) Dekanı Nizamettin Koç ise öğrencilerin savaş karşıtı eylemleri sırasında polis tarafından çekilen fotoğraflarını delil kabul ederek soruşturma açtı. Eğitim Bilimleri Fakültesi öğrencisi Ali Çelik ise hakkında açılan iki ayrı soruşturmadan dolayı 1 ay ve 6 ay okuldan uzaklaştırma cezası aldı. EBF Dekanı Koç, 26 Eylül'de öğrencilerin ABD'nin kirli savaşına dahil olmak istemediklerini, dünya halklarını kana bulayacak savaşın bir an önce sona ermesi isteğiyle okul bahçesinde yaptıkları eylem nedeniyle de 4 öğrenciye soruşturma açtı. Dekan Koç, soruşturma açtığı Barış Demirci, Hatice Allahverdi, Onur Gülbudak, Erhan Bağcı için delil olaraksa emniyet müdürlüğünden aldığı eylem sırasında çekilen fotoğrafları kullandı. YÖK'ün ABD yanlısı genelgesine ve YÖK düzenine harfiyen uyan Dekan Koç, polislerle işbirliği içinde suçlu olarak gördüğü öğrencileri yargılamaktan çekinmedi. EBF öğrencisi Ali Çelik ise Dekan Koç'un zulmünden en çok nasibini alan öğrenci. Çelik hakkında iki ayrı soruşturma açan ve bu soruşturmalardan dolayı toplam 7 aylık okuldan uzaklaştırma cezası veren Dekan Koç, öğrencinin en temel hakkı olan öğrenim görme hakkını elinden aldı. Dekan Koç'un okul kantinine yaptığı ziyaret sırasında okul panosunda bulunan afişleri indirmek istemesine müdahale eden Çelik, Koç'un sözlü saldırılarından nasibini aldığı gibi bir de hakkında açılan soruşturma yüzünden 1 ay okuldan uzaklaştırma cezası aldı.

Çatıya çıkma cezası Çelik'e açılan diğer soruşturmanın konusu ise duyanların kulaklarına inanamayacakları cinsten. Soruşturma, Çelik, İletişim Fakültesi'nin çatısına çıktığı için açıldı. İddialara göre Çelik, İLEF'in görevlilerine karşı çıkmış, cam kırmış ve bir de fakültenin çatısına çıkmış! Hiçbir kanıtı olmayan soruşturma sonucunda Çelik, fakülteye sadece su içmeye gittiğini söylemesine ve delil göstermesine rağmen Dekan Koç tarafından 6 ay okuldan uzaklaştırıldı.Dekan Koç, YÖK'ün kuruluşunu protesto eylemlerine de sessiz kalmadı. 5 Kasım'da okulda yapılan basın açıklamasına ilişkin Hatice Allahverdi adlı öğrenciye soruşturma açan Dekan Koç'un soruşturma gerekçesi ise "Ders düzenini bozmak, sloganlı ve alkışlı eylemde bulunmak".YÖK'ün sadık dekanı Koç, öğrencileri susturmak ve öğrenim görmelerini engellemek için YÖK'ün kendine verdiği yetkileri sonuna kadar kullanmaya kararlı görünüyor.
ÖNCEKİ HABER

Türkiye'nin kriz piramidi

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa