27 Kasım 2001 22:00

Çalışmaktan bıktım artık!

Bu sözü söyleyen birinin 8 ya da 11 yaşında bir çocuk olduğu kimin aklına gelir ki? İşlek bir caddenin kenarında, içlerine işleyen kar soğuğunu tenekede yaktıkları ateşle kırmaya çabalıyor onlar.

Paylaş
Çalışmaktan bıktım artık!Vural NasuhbeyoğluMalatya'nın en işlek caddesi Emeksiz... İki çocuk, eski zeytin tenekesinde yaktıkları ateş ile ısınmaya çalışıyor. Yeni yağan kar soğuğu iyice artırmış çünkü.Aslında dört kişiler, ama ikisi "Rezilliğimiz görülmesin" diyerek objektifin önünden kaçıyor. Asıl "rezilliğin", olmaları gereken yerde değil, sokaklarda olmalarına neden olanlar olduğunu bilmeden...Yeliz Tilba, 8 yaşında. Arkadaşı Ceylan Pekcan ise 11. Selpak mendil satarak günde 1 milyon ile 1.5 milyon lira arasında kazanıyorlarmış.İlköğretim üçüncü sınıfa giden Ceylan Pekcan'ın babası tuğla fabrikasında çalışıyormuş, ekonomik kriz ile birlikte işten atılmış.

Zengin çocukları gibi...İki yıldır sokaklarda çalışan Ceylan öfkeli: "Her gün okuldan sonra sokakları dolaşarak mendili satmaya çalışıyorum. Gün boyu ancak 1.5 milyon lira kazanabiliyorum. Zengin çocukları gibi ben de babamın annemin elinden tutarak gezmek isterdim. Artık çalışmaktan bıktım".

Evde soba yokİlkokula yeni başlayan 8 yaşındaki Yeliz Tilba'nın babası askerde. "Biz dört kardeşiz. Benden üç yaş büyük olan abim de simit satıyor. Sobamız olmadığı için evde de ısınamıyoruz. Mendil satmak yerine evde oturup ders çalışmak isterdim" diyor.
ÖNCEKİ HABER

Halkın 1 Aralık'tan haberi yok

SONRAKİ HABER

Datça'da 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa