28 Kasım 2001 03:00

Halkın 1 Aralık'tan haberi yok

Emek Platformu 1 Aralık'ta ülke genelinde eylem yapmaya hazırlanırken, halk kesimlerinin çoğunun bu konuda herhangi bir bilgisi yok.

Paylaş
Halkın 1 Aralık'tan haberi yokYusuf Ziya ÖzışıkEmek Platformu 1 Aralık'ta ülke genelinde eylem yapmaya hazırlanırken, halk kesimlerinin çoğunun bu konuda herhangi bir bilgisi yok. Aksaray, Kocamustafapaşa ve Eminönü'nde görüştüğümüz seyyar satıcıların, işsizlerin ve esnafın tamamı, "Eylem olacağını ilk defa sizden duyduk" dediler ve eklediler: "Hükümete tabii ki söyleceğimiz var, eyleme katılırım". Gedikpaşa'da 36 yıldır ayakkabıcılık yapan Durmuş Yıldırım, "Bu hükümet gitsin yeter artık. Bunlar gitsin kim gelirse gelsin" diyerek öfkesini dışa vuruyor. Yıldırım, 1 Aralık'ta yapılacak eylemden haberi olmadığını belirtiyor ve şunları söylüyor: "1 Aralık'ı duymadım. Böyle bir bilgiyi bize vermiyorlar. Gedikpaşa'da esnaflık yapıyorum, esnafın yoğun olduğu yerlerde halkı bilinçlendirmeleri lazım. Bilinçlendirirlerse halk hakkını aramayı bilir". Bakkal işleten Şadan Canan ise daha dertli: "Çok zor yaşıyoruz. Kapatmaya mahkûmuz. Buraya kira vermiyorum. Versem kesin batarım". Canan, "1 Aralık'la ilgili eylem olacağını ilk defa sizden duyuyorum. Odaya bağlıyım. Ama Esnaf Odası'nın bize faydası yok. Böyle bir şey de bize haber vermediler. Sizden duyduğum için de çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

'Kimse bir şey demedi'"Geçim derdi şimdi daha zor. 5 tane çocuğum var. 3'ü okul okuyor" diyen seyyar satıcı Necati Güçlü' nün de 1 Aralık'tan haberi yok: "İlk defa 1 Aralık'ı duyuyorum. Bana duyurulmasını isterdim. Katılırım". Şemsiye satarak geçimini sağlayan Alaattin Koyuncu, hortumculara kızgın. "Onlar yüzünden eziliyoruz. Yiyorlar paraları garibanı eziyorlar" sözleriyle tepki gösteren Koyuncu, "1 Aralık'ta ne olacağını hiç duymadım. Kimse öyle bir şey söylemedi" diyor.

'Canımıza yetti'İşsiz Akif Altay, "Her şeyi bitirdiler. Bu devlette yaşadığıma utanıyorum. Hiçbir sosyal hakkımız yok. Sosyal hakkı olmayan bir hiçtir" ifadeleriyle konuşmasına başladı. Şimdiye kadar belirli bir işi olmadığını anlatan Altay, "Bugün de kalktığımızda şu işimize gidelim diyecek bir ortamımız olmadı. 1 Aralık eylemini duymadım. Talebim sosyal bir hakkımız olsun. İnsanca yaşalım" diye konuştu.Milli Piyango bileti satan Nazan Keskin de şöyle diyor: "Hayat hiç güzel değil benim için. 5 aydır, eşimi kaybettiğimden beridir çalışıyorum. 1 Aralık'ı ilk defa duyuyorum. Katılırım tabii her şey canımıza yetti. Her şeye zam. Çok zor günler yaşıyorum".1 Aralık eylemi ile ilgili bir haber duymadığını anlatan ve esnaflık yapan Turgut Budak, "Herkes katılmak, hükümete demek istediğini söylemek ister tabii. Talebim rahat bir yaşam" dedi.Boyacı Ahmet Demirdöğen de 1 Aralık'ı ilk defa bizden duyduğunu söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Emek mücadelesinin talepleri

SONRAKİ HABER

Sinop'ta tek katlı ahşap ev yandı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa