28 Kasım 2001 03:00

Haklar ve Özgürlükler Partisi kuruluyor

DYP eski milletvekili, Şeyh Sait'in torunlarından Abdülmelik Fırat'ın başkanlığında kuruluş çalışmaları süren "Kürt partisi" aralık başında resmen kurulacak.

Paylaş
Haklar ve Özgürlükler Partisi kuruluyorSultan ÖzerHazırlık çalışmaları uzun bir süredir devam eden yeni "Kürt partisi", kuruluşunu ilan etmek için sona yaklaştı. Adının Haklar ve Özgürlükler olması beklenen partinin temel özelliği, üniter devlet yapısını reddediyor olması. DYP eski milletvekili ve Şeyh Sait'in torunlarından Abdülmelik Fırat'ın genel başkan olması beklenen partinin kuruluş başvurusunun 3 Aralık günü İçişleri Bakanlığı'na yapılması bekleniyor.Abdülmelik Fırat başkanlığında uzun bir süredir hazırlıkları sürdürülen ve merkezine "Kürt sorununun toplumsal uzlaşma yoluyla, adil, eşitlikçi ve demokratik bir çözüme kavuşturulmasını" koyan partinin kuruluş çalışmaları hafta sonunda tamamlanacak. Partinin adı konusunda henüz bir netleşme olmamakla birlikte, "İnsan", "Evrensel Sorunları Çözüm", "Birleşik Demokrasi" ile "Haklar ve Özgürlükler" ad önerileri arasında Haklar ve Özgürlükler Partisi olması yönünde görüş birliği olduğu söyleniyor.Genel başkanının kurucular içinden belirleneceği ve henüz kim olacağının netleşmediği söylenmekle birlikte, Abdülmelik Fırat'ın genel başkanlığına itiraz olmadığı da ifade ediliyor.Partinin 50'ye yakın kurucusu arasında Demokrasi ve Barış Partisi (DBP) Genel Sekreteri Fehmi Demir ile yönetim kurulundan Mehmet Özkök, eski Demokratik Kitle Partisi (DKP) Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Celal Baykara ve Reşit Deli, Rızgari çevresinden İbrahim Güçlü, Gazeteci Bayram Bozyel, İslami çevreden Mehmet Şakir İsot, Şeyh Sait'in torunlarından Şeyh Fevzi Bilgin de bulunuyor. Parti kurucularının 1-2 Aralık günlerinde Ankara'da toplanması, program ve tüzüğe son şekli verildikten sonra da 3 Aralık 2001 tarihinde de İçişleri Bakanlığı'na kuruluş başvurusunu yapmaları bekleniyor.

Fırat: Türkiye partisiAbdülmelik Fırat, Kürt sorununu temel almakla birlikte Türkiye partisi olmayı hedeflediklerini, Anayasa ve yasalar imkânı dahilinde bir parti olacaklarını söyledi. Kürt sorununun demokratik sınırlar içinde çözülmesinden yana olduklarını ifade eden Fırat, genel başkanlığı konusunda henüz net bir kararın olmadığını, buna kurucuların karar vereceğini savundu. Türkiye'nin doğusunda 15 senedir ortaya çıkan huzursuzlukları çözmeye aday olduklarını savunan Fırat, "Taviz değil, kanunlar ve Anayasa sınırları içinde çözüm" dedi.

Üniter yapıya retProgram ve Tüzük Komitesi'nde görevli, aynı zamanda kurucu olan eski DKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Celal Baykara da "Kürt sorununa çözüm"ü merkezine oturtmuş bir parti olacaklarını söyledi. "Üniter devlet yapısının ülkeyi bütünleştiren değil, bölen bir unsur" olduğunu savunan Baykara, parti olarak "üniter devlet yapısını" değiştirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Baykara programlarının giriş bölümünde konunun, "geçmiş kimi devletler bakımından ulusal birliği oluşturmanın bir biçimi olarak görülen üniter yapı, günümüzde birliğin değil, ayrışma ve bölünmenin unsurları haline gelmiştir" ifadesiyle yer aldığını söyledi.Her kesimden insanların partide yer alabileceklerini, ancak gruplar değil, bireyler olarak temsil edileceklerini ifade eden Baykara, Yunanistan ve Bulgaristan'daki Haklar ve Özgürlükler partilerinin başarılarından dolayı kendilerinin de bu isme sıcak baktıklarını dile getirdi. Rızgari çevresinden, partide kurucu olarak yer alan, Program ve Tüzük Hazırlama Komitesi üyesi de olan İbrahim Güçlü ise dünyanın değiştiğini, yeniden yapılandığını, Türkiye'nin de bu yapılanma içerisinde yer alıp, değişmek zorunda olduğunu savundu. Avrupa Birliği'nin bir parçası olmak isteyen Türkiye'nin değişimi de bu çerçevede sağlamasını savunduklarını kaydeden Güçlü, AB ve ABD ile ilişkilerini sıcak tutacaklarını söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Eli yüzü düzgün fantezi

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa