Ankara'da gecikmeli buluşma

Festivalde, Türk sinemasının büyük ustası Lütfü Ömer Akad'ın filmlerinden oluşan bir toplu gösterim düzenlenirken, Akad'a 'Aziz Nesin Emek Ödülü' verilecek.

Ankara'da gecikmeli buluşmaKriz nedeniyle iki kez ertelenen Ankara Uluslararası Film Festivali 26 Kasım günü başlıyor. Kültür Bakanlığı ve Çankaya Belediyesi'nin katkısıyla Kitle İletişim Vakfı tarafından bu yıl 13'üncüsü yapılan film festivali, ulusal programın yanında dünyanın dört bir yanında üretilmiş yapıtları ve yenilikleri sinemaseverler ile buluşturacak.Dünya sinemasının seçkin örneklerinin iki hafta süreyle gösterileceği festivalin uluslararası programı, Nanni Moretti'nin 2001 Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödüllü "La Stanza del Figlio" (Oğul Odası) ile 30 Kasım günü açılış yapıyor. Festival programında ayrıca 95 manifestosu olarak adlandılan Dogma akımının öncü iki filmi de dünya sineması bölümünde yer alıyor. Bu akımın ilk iki örneği olan Thomas Vintenberg'in yaptığı "Festen" (Şölen) ve "Lars von Trier'in yönettiği "Idioterne" (Budalalar) da festivalde gösterilecek. Festivalde, İtalya, İran, Meksika, Fransa, Almanya, Japonya, İsveç, Arjantin, İrlanda ve İngiltere yapımı filmler sinemaseverlerle buluşacak. Bu yıl, 1999 yılında hayata veda eden festivalin kurucusu Mahmut Tali Öngören'in anısına düzenlenen festival, 26 Kasım'da Ulusal Kısa Film Yarışması ile başlayacak. Bu bölümde 12 canlandırma, 55 deneysel ve kurmaca yapıt yarışırken, ayrıca 25+ Filmleri, Danish Video Art Toplu Gösterimi, eşcinsellik konulu filmler, korku filmleri, Low-Fi Video Toplu gösterimi, Signal-de-Perte grubu filmleri ve Pierre Yves Clouin bölümleri sunulacak.

Uzun filmler Festivalin "Uluslararası Uzun Filmler" bölümünde, 22 ülkeden gelen 48 film gösterilecek. Dünya Sineması bölümün bu yıl ki konukları, usta yönetmenler Robert Bresson ve Andres Wajda olacak. Bu bölümde Bresson'un "Bologne Ormanının Hanımları", "Yankesici", "Jeanne d'Arc'ın Yargılanması", "Rastgele Balthazar", "Mouchette", "Gölün L'Ancelot" ve "Para" adlı filmleri yer alacak. Wajda'nın ise "Kanal", "Bay Tadeusz", "Vaatler Ülkesi", "Herşey Satılık", "Küller", "A Chronicle Of Amorous Accidents" ve "A Generation" adlı filmleri seyirciyi selamlayacak. Ayrıca "Carla'nın Şarkısı"nın unutulmaz yönetmeni Ken Loach'un "Ekmek ve Güller", adlı yapıtı ile ünlü İtalyan yönetmen Nanni Moretti'nin bol ödüllü son filmi "Oğul Odası" da bu bölümde seyirciyle buluşacak. Genç Yönetmenler bölümünde ise Çek yönetmen Jan Hrebejk'in "Bölünerek Yok Oluyoruz" adlı yapıtı ile İngiliz yönetmen Pael Pawlikowski'nin ödüllü filmi "Son Sığınak", ilk kez Ankara'da Türk sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Korku ve fantastik filmlerKorku ve fantastik filmler kuşağında ise Lisa Hammer'in "Crawley", "Acı İmparator" ve "Ölümün Dansı", İngiliz yönetmen Paul Cotgrove'un "Yeşil Parmaklar", Urban Chillers'in "Yatakhane", Ted Mills'in yönettiği "Uzak Bir Yer", Adalberto Leibovich'in "44", Mohamed-Ulad Mohand'ın "Aynadan Ötesi", David Tarde ve Clement Subileau'nun yönettiği "Bom", Omar Hassam'ın "Nebulous Dawn" seyircileri korku dünyasına götürecek. Danish Video Art bölümünde Danimarkalı bir grup video art yapımcısının 25 filmi sergilenirken, Yugoslav bir grubun deneysel çalışmaları "Low Fi" başlığı altında gösterilecek.

Belgesel filmler Festivalde, bu yıl yerli-yabancı 43 film yer alacak. Belgesel filmyarışmasında kazananlar, 30 Kasım gecesi, 13. Uluslararası Ankara Film Festivali'nin açılış töreninde ödüllerini alacaklar. Göç, tarih, politika, sanat ve kadın konularındaki belgesellerden,sanatı konu alanlar arasında "Ambrosetti's Jazz Family", "Picasso Days", "The Filt and the Fury", "Heykele Dönüşen Ağaç", "Local Color" ve "Rüya Sineması" yer alırken, "Kim Ayırdı Bizi", "Passing Drama", "Ayrılığın Yurdu Hüzün", "Göçe Yazgı" ve "Son Göç" adlı belgeseller ise göç konusunu işliyor.

Güler'in yasaklı filmi Öte yandan festivalde belgesel filmlerin yönetmenleriyle söyleşiler de düzenlenecek.Bu kapsamda ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in Yavuz zırhlısının sökülerek jilet fabrikasına gönderilişini konu alan yasaklı filmi "Kahraman Yavuz" belgeseli de 29 Kasım'da Ekin Tiyatrosu'nda gösterilecek. Belgesel programındaki ikinci söyleşi, festivalde "Local Hero" adlı çalışması gösterilecek olan Macar yönetmen Janos Domokos ile yapılacak. Belgesel programda ayrıca belgesel ve kısa film yapımına ve yayınına yönelik çözümler üretmek amacıyla bir panel düzenlenecek.

Gösteri merkezleri 13. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde ulusal Uzun Film Yarışması, 1-9 Aralık'ta Ekin Tiyatrosu'nda düzenlenecek. Lütfi Ömer Akad toplu gösterimi aynı tarihlerde Ekin Tiyatrosu'nda, belgesel filmler ise Umag salonu ve Ekin Tiyatrosu'nda ücretsiz olarak görülebilecek. Uluslararası gösterimler Kızılırmak ve Kavaklıdere sinemaları ile Tepe Cinemax'ta yapılırken, kısa filmler ise İngiliz Kültür ve Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde ücretsiz gösterilecek. Yurtdışında Film Yapan Türkiyeli Yönetmenlerin filmleri ise Ekin Tiyatrosu'nda seyirciyle buluşacak.
www.evrensel.net