24 Kasım 2001 03:00

Öğretmenin protesto günü

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ise, Diyarbakır'da İngilizce bilmeyen öğretmenlerin İngilizce dersine girmesini bilmezlikten gelerek "Afganistan'ın eğitim sistemini yenilemekten" söz ediyor.

Paylaş
Öğretmenin protesto günüÖğretmenler Günü nedeniyle dün bütün devlet yetkilileri açıklamalar yaparken, öğretmenler koşullarının iyileştirilmesini isteyerek, kutlamaları kabul etmediler. 12 Eylül darbesiyle sadece Türkiye'de 24 Kasım gününün 'Öğretmenler Günü' olarak kabul edilmesi ve kutlamalar yapılması, bu yıl da öğretmenler tarafından protesto edildi.Eğitim-Sen'in çeşitli şubeleri bugün 24 Kasım nedeniyle yapılan 'anlamsız kutlamaları' basın açıklamalarıyla protesto edecek. Genel Merkez tarafından hazırlanan broşürlerin de dağıtılacağı protesto etkinlikleri Tokat, Mersin, Van ve Artvin'de sendika üye ve yöneticilerinin sürgün edilmeleri nedeniyle İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve valiliklere protesto faksları çekilmesi şeklinde yapılacak.Eğitim-Sen'den 'Öğretmenler Günü' nedeniyle yapılan açıklamayla 12 Eylül cuntası tarafından dayatılan bugünün reddedildiği ifade edildi. " '24 Kasım Öğretmenler Günü' 12 Eylül döneminin bir ürünü ve öğretmenlere bir dayatmasıdır. 24 Kasım 12 Eylülcülerin nasıl bir öğretmen istediklerinin simgeleştiği bir gündür. 12 Eylülcüler tarafından örgütleri kapatılan, hak ve özgürlükleri elinden alınan, 1402 sayılı yasayla işten atılan, hapishanelere gönderilen, sürgüne uğratılan, mağdur edilen öğretmenlere 'deli gömleği' giydirilme çabasıdır 24 Kasım" denilen açıklamada, 24 Kasım 1980-24 Kasım 2001 arasındaki dönemin öğretmenlerin yoksullaşma süreci olduğu vurgulandı. Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi'nin açıklamasında, eğitimde niteliğin düştüğü ve eğitimin kamusal özelliğinin yok sayılmaya çalışıldığı belirtildi. Öğretmen açığının devam ettiği açıklamada özellikle edebiyat, İngilizce, rehberlik, sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği açıkları bulunduğu dile getirildi. Her yıl ataması yapılan öğretmen sayısının ancak emekli olan öğretmeni dengelediği böylelikle açığın sürdüğü belirtilen açıklamada, eğitim yatırımlarının durma noktasına gelmesi nedeniyle, okul ve derslik ihtiyacının arttığı söylendi. Açıklamada, "24 Kasım'da siyasi iktidarın vicdanını rahatlatmayacağız; öğretmenleri, eğitim emekçilerini hatırlamayanların vicdanlarını rahatlatmalarına izin vermeyeceğiz" denildi.

Diyarbakır öğretmensizOkullardaki öğrenci fazlalığının öğretmeni şiddete yönelttiğini açıklayan Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Hayrettin Altun da, kentte son yıllarda yaşanan yoğun göçten dolayı öğrenci sayısında büyük artış olduğunu ve son yapılan atamaların da, kentte öğretmen açığını kapatmadığını belirtti.Diyarbakır'daki eğitim yapısının, 400 bin nüfuslu bir kentin kaldırabileceği yapıda bulunduğunu anlatan Altun, 7800 öğretmen olduğunu ve 300 öğretmene daha ihtiyacı bulunduğunu kaydetti.Altun, Diyarbakır'da İngilizce, müzik ve beden eğitimi branşlarında da öğretmen açığının fazla olduğunu, ilköğretim okulları ve liselerde İngilizce derslerine başka öğretmenlerin girdiğini belirterek, "Derslere giren öğretmenlerin bir kısmı İngilizce bile bilmiyor. Öğrencilere nasıl İngilizce öğretsinler. Öğretmen açığının kapatılması ve derslik sayısının artırılması gerekiyor" dedi.

Afganistan'ı eğiteceklerÖte yandan, devlet yetkililerinin tamamı 24 Kasım nedeniyle açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz yaptıkları açıklamalarla Öğretmenler Günü'nü kutladı. Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ise, 21. yüzyılda yaşanan gelişmelerin öğretmenlik mesleğine yeni boyutlar kazandırdığını belirterek, "Öğretmenlerimize de yeni sorumluluklar yüklemektedir. Bu anlayışa uygun öğretmenlerin yetiştirilmesi, en önemli sorumluluğumuzdur" dedi. Bostancıoğlu ayrıca Afganistan'da eğitim sisteminin yeniden inşaasında Türkiye'nin de görev alacağını söyledi. Bostancıoğlu, UNESCO'nun savaş sonrasında Afganistan'daki eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması için Türk eğitimcilerinden destek istediğini, Afganistan'da, "Atatürk modeli planlama yapacaklarını" belirtti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Halkbank'ta tasfiyeye direniş

SONRAKİ HABER

Yangın merdiveni kilitli olan pansiyonda öğrenciler camdan atladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa