23 Kasım 2001 03:00

Torpilden vazgeçmiyorlar

Binlerce emekçiyi kapının önüne koyma hazırlıkları yapan hükümet, bir yandan da siyasi yandaşlarının kadrolaşması için elinden geleni yapıyor.

Paylaş
Torpilden vazgeçmiyorlarDevletin küçülmesi adı altında binlerce emekçiyi kapının önüne koymaya hazırlanan hükümet ortakları, bir taraftan da kendi yandaşlarının kamu kurumlarında kadrolaşmasını sağlamak için ellerinden geleni yapıyor. Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) tarafından hazırlanan bir yönetmelik, kamu kurumlarına geçici işçi alımında torpili kaldırıyor. İşçi alımını objektif kriterlere ve kura sistemine bağlayan yönetmelik, Bakanlar Kurulu'ndan bir türlü geçmiyor. 1999 yılında İş-Kur tarafından hazılanan bir yönetmelik ile daimi işçi alımı sınavla yapılması sağlanarak, bakanların torpille kendi yandaşlarını devlet kurumlarına yerleştirmesinin önüne geçilmişti. Ancak, geçici işçi alımı bu uygulamanın dışında tutuldu. Şu anda uygulanan sisteme göre, geçici işçi alımı tamamen bakanlıkların inisiyatifinde yapılıyor. İş-Kur tarafından hazırlanan yeni yönetmelik ise geçici işçi alımındaki bu keyfiyeti tamamen ortadan kaldırıyor. Yönetmelik ile işçi isteyen kuruluşların kuruma bildirmesi zorunluluğu getiriliyor. 11 madde ile iki geçici maddeden oluşan yönetmelik kura usulünü esas alarak, İş-Kur'a iş bulmak için başvuranlar arasından noter huzurunda kura ile seçim yapılmasını öngörüyor.

Torpile sonKurumların istedikleri işçilerin özelliklerini açıkça yazması istenen yönetmelikte, 'genel niteliklerin ve işin gerektirdiği özel niteliklerin dışında başvuru koşullarını kısıtlayıcı nitelikler ileri sürülemez' ifadesiyle, kurumların kendi belirledikleri kriterler çerçevesinde torpille adam alma uygulamasının önüne geçiliyor. İşçi alımında keyfi uygulamaların önüne geçecek olan yönetmelik, son iki Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı, ancak Bakanlar Kurulu'ndan bir türlü geçemedi. 'Daimi işçiler ile ilgili yönetmelikle etkileri kırılan siyasiler bu açığı geçici işçiler ile kapatmaya çalışıyorlar' yorumu yapılırken, yönetmeliği bazı bakanların, özellikle MHP'li bakanların imzalamamakta direndikleri dile getiriliyor. Yönetmelik ile ilgili gazetemize bilgi veren İş-Kur Genel Müdürü Necdet Kenar, yönetmeliğin işçi alımındaki keyfiyeti ortadan kaldırıp, alımları objektif kriterlere dayandırdığını belirterek, "Yönetmelik yürürlüğe girerse işçi alımlarında torpil ortadan kalkacak. Kuruluşlar istedikleri kişileri alamayacak. Denetim büyük ölçüde İş-Kur'da olacak" diye konuştu. Daimi işçi alımda getirilen uygulama ile bugüne kadar olumlu sonuç alındığını tüm keyfi uygulamaların önüne geçildiğini dile getiren Kenar, yeni yönetmeliğin Bakanlar Kurulu'nda imzalanmamasının 'anlaşılamaz' olduğunu söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Raporlar infazı doğruluyor

SONRAKİ HABER

Hindistan'da 6,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa