21 Kasım 2001 22:00

Durmuş'un sağlık işleri!

MHP'li Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un, SES'in örgütlenme faaliyetlerini engellemek için alışkanlık haline getirdiği sürgün uygulaması Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası çıktıktan sonra artarak devam etti.

Paylaş
Durmuş'un sağlık işleri!Şebnem TurhanMHP'li Sağlık Bakanı Osman Durmuş, kendi görüşlerini paylaşmayan çalışanları sürgün etmeyi alışkanlık haline getirdi. Durmuş, 5 ayda 91 SES üyesini sürgün etti. Sahte sendika yasasının çıkmasının ardından yetki için örgütlenme çalışmaları sürerken, Türk Sağlık-Sen'e üye yapmak ve SES'i engellemek için Bakan Durmuş, SES üyelerini sürgünlerle karşı karşıya bıraktı.Sağlık Bakanlığı'nda ve bağlı kuruluşlarda kadrolaşma çalışmalarını artık alenen sürdüren Durmuş'un bu uygulamalarından SES üyeleri oldukça mağdur oldu. Son beş ay içinde çeşitli illerde sürgüne maruz kalanları bir rapor halinde kamuoyuna açıklayan SES Genel Merkezi, 4688 sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları Kanunu'nun çıkmasının ardından da örgütlenme çalışmalarının engellenmesine yönelik baskıların yoğunlaştığını belirtti. Yasanın savunulduğu gibi örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırmayıp daha da artırdığı kaydedilen raporda, Bakan Durmuş'un bir sendika lehine çalışıp SES aleyhine faaliyet yürüttüğü vurgulandı. Baskıların sadece SES üyeleriyle sınırlı kalmadığına dikkat çekilen raporda, psikolojik baskı ortamı yaratıldığından çalışanların yaşadıklarını ifade etmelerinin de zorlaştığı dile getirildi.

Sürgün yetmediRapora göre; Muş Devlet Hastanesi'nde görev yapan SES eski Şube Başkanı Fuat Sonduk'un başına gelenler Bakan Durmuş'un ve kadrolarının nelere kadir olduğunu gözler önüne serdi. Sendikal faaliyetleri nedeniyle Muş Devlet Hastanesi'nden, Bulanık Gülçimen Sağlık Ocağı'na sürgün edilen Sonduk'a, hastanede yapılan basın açıklaması nedeniyle iki kez kademe durdurma cezası verildi. Sonduk, il içi sürgün kararı Van İdare Mahkemesi tarafından durdurulmasına rağmen Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu tarafından memurluktan çıkartıldı. Raporda, Sonduk'un memurluktan çıkartılması "skandal" olarak değerlendirilirken, Balıkesir'de de son birkaç ay içinde İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı işyerlerinde çalışan 298 kişinin görev yerlerinin istekleri dışında değiştirildiği bildirildi. Tekirdağ'da ise İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Ordueri'nin bizzat Türk Sağlık-Sen'i örgütleyip SES aleyhine baskıları artırdığı vurgulanan raporda, SES şube yöneticileri Tamarya Bayındır ile eşinin, Hayrabolu Devlet Hastanesi'ne sürgün edildiği kaydedildi. Raporda, sağlık müdürlüğünün ve Başhekim Ordueri'nin sürgünlerle de kalmayıp Türk Sağlık-Sen'e üye yapmak için çalışanlara "Siz bu sendikaya üye olun, bunun karşılığında her türlü işlerinizde yardımcı olacağız" dediklerine dikkat çekildi. İl Sağlık Müdürlüğü'nde görevli Faruk Tek ile Sinan Aksu'nun müdürlüğün resmi aracıyla Türk Sağlık-Sen'e üye yazmak için merkez sağlık ocaklarını gezdiği dile getirilen raporda, SES'in örgütlenme faaliyetlerinin ise engellendiğine vurgu yapıldı. Konya Devlet Hastanesi'nde ise SES üye kayıt fişini dolduran bir çalışanın 15 dakika içinde Türk Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı tarafından tehdit edildiği ifade edilen raporda, Sinop'a bağlı Gerze-Dikmen'de de İl Sağlık Müdürlüğü Personel Şube Müdürü Muharrem Demirci'nin SES üyelerini odasına çağırarak sendikadan istifa etmeleri için baskı yaptığı belirtildi.

Mersin'de örtülü OHALRaporda, Mersin'de adeta üstü örtülü OHAL uygulamaları ile karşı karşıya kalındığı dile getirilerek, son aylarda 10 doktorun sırf kimlikleri nedeniyle sürgün edilmelerinin ardından SES şube yöneticisi Ayşe Bakaç ile işyeri temsilcisi Cemal Bakaç'ın valilik kaynaklı sürgün edildiği vurgulandı. Raporda ayrıca Mersin Erdemli Sağlık Grup Başkanı Atilla Küçük'ün kendisine bağlı işyerlerini gezip çalışanlara Türk Sağlık-Sen'e üye olmalarını aksi takdirde köylere sürgün edileceklerini söylediği bildirildi. SES Aydın Şubesi'nin faaliyetleri yükseldiği bir dönemde Aydın Sağlık Müdürlüğü'nün engellemesi ile karşı karşıya kaldığı belirtilen raporda, Aydın Devlet Hastanesi'nde SES işyeri temsilciliği seçimi için yetkili durumda iken yetkinin düşürülmesi amacıyla 13 üyenin Didim Devlet Hastanesi'ne sürgün edildiği kaydedildi. SES üyelerinin Didim Devlet Hastanesi'ne gitmelerinin ardından da Didim MHP İlçe Örgütü'nün hastanede gövde gösterisi yaparcasına tur attığına dikkat çekildi. Adıyaman'da ise Devlet Hastanesi'nde çalışan SES üyeleri, sağlık ocaklarına sürgün edilerek döner sermayeden pay almalarının engellendiği kaydedilen raporda, Ağrı Sağlık Müdürlüğü'nün SES üyelerinin aidatlarının bordrodan kesilmesini 6 ay engellediği vurgulandı. Raporda, Ağrı'da ayrıca MHP il teşkilatının SES üyelerini tek tek arayarak sendikadan istifa etmelerini istedikleri dile getirilerek, Eleşgirt ve Patnos ilçelerinde ülkü ocakları temsilcilerinin işyerlerini gezerek SES üyelerini toplu istifaya zorladığına dikkat çekildi.
ÖNCEKİ HABER

"Taliban sonrası"

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa