21 Kasım 2001 22:00

Açlıktan ölüm, geciken yardım

Manisa'da, günlerce ağzından bir lokma yemek geçmediği için yaşamını yitiren 2 yaşındaki küçük Merivan'ın ailesine 50 milyon lira para ve gıda yardımı yapıldı.

Paylaş
Açlıktan ölüm, geciken yardımManisa'da, günlerce ağzından bir lokma yemek geçmediği için yaşamını yitiren 2 yaşındaki küçük Merivan'ın ailesine 50 milyon lira para ve gıda yardımı yapıldı. Ama bu yardım, ne yetersiz beslenme ve su kaybı nedeniyle ölen Merivan'ı geri getirecek; ne de aynı sorunu yaşayan kardeşleri için kalıcı bir çözüm olabilecek.Küçük kızlarının kaybeden Efe ailesinin barakası, Merivan'ın ölümünün ardından, Manisa'nın bürokratlarını ağırladı.Manisa Vali Yardımcısı Sait Topaloğlu ve İl Nüfus Müdürü Mustafa Alan, Efe ailesinin Turgut Özal Mahallesi'ndeki barakasını ziyaret etti. Topaloğlu, Efe'nin ailesine çeşitli gıdalardan oluşan malzeme ve 50 milyon lira nakit yardımında bulundu.Topaloğlu, aileyi ziyarette şöyle dedi: "Öncelikle başsağlığı dilerim. Gazetelerde çıkan haber üzerine Sayın Valim beni görevlendirdi. Efe Ailesi'nin yaşadığı evin tüm camlarını yenileyerek onarım yapacağız. Bu ailenin yeşil kartının çıkarılıp daha iyi koşullarda yaşaması için gerekeni yapacağız".Nüfus Müdürü Mustafa Alan da, Efe Ailesi'nden sadece anne ve babanın nüfus cüzdanlarının bulunduğunu, 6 çocuk ile dün toprağa verilen 7. kardeş Merivan'ın nüfus kaydının bulunmadığını belirterek, "Yedi yaşın üstündeki çocuklar, yaş tespiti için Nüfus Müdürlüğü'ne götürülecekler. Efe Ailesi'nin tüm fertlerine bir gün içinde nüfus belgeleri verilecektir" diye konuştu. Manisa Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın da, Efe Ailesi'nin yakacak ve giysi ihtiyacını karşılayacağı ifade edildi.

Açlığa dayanamadı2 yaşındaki Merivan'ı ölüme getiren süreç, inşaat işçisi babasının işten atılmasıyla başladı. Baba Mehmet Efe, günlerce iş arayıp bulamayınca, 9 kişilik aile açlığın pençesine düştü. Günlerce kuru ekmek ve çeşme suyu içen aile, açlıktan biktin düşen 2 yaşındaki Merivan'ı parasızlık yüzünden hastaneye götüremedi. Komşuların yardımıyla Moris Şinasi Çocuk Hastanesi'ne kaldırılan Merivan, hemen yoğun bakıma alındı, ancak beslenme bozukluğu ve aşırı su kaybı nedeniyle yaşamını yitirdi. Mehmet Efe, küçük kızının ölümünün ardından geride kalan 6 çocuğu için kaygılarını dile getirerek, "Sütün tadını değil, kokusunu bile bilmiyorlar" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Kış ayları da kurak olacak

SONRAKİ HABER

Liselere giriş sınavına yönelik dördüncü örnek soru kitapçığı yayımlan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa