21 Kasım 2001 22:00

Kış ayları da kurak olacak

Kuraklığın sonuçları günlük yaşamı etkiler boyutlara ulaştı. Barajlardaki su seviyesi kritik noktalara düştü. Kuraklığa duyarsız kalan hükümet yüzünden halk şimdi daha büyük tehliklerle yüz yüze.

Paylaş
Kış ayları da kurak olacakNur KarabacakKuraklığın sonuçları günlük yaşamı etkiler boyutlara ulaştı. Barajlardaki su seviyesi kritik noktalara düştü. Kuraklığa duyarsız kalan hükümet yüzünden halk şimdi daha büyük tehliklerle yüz yüze. Uzmanlar barajlarda suyun dibe yaklaşmasının sudaki yoğunluğu ve buna bağlı kirlilik oranını arttırdığını ifade ettiler. Kuraklık artık halkın yaşamını iyice zorlaştırmaya başladı. Ankara'da periyodik olarak uygulanan su kesintileri devam ediyor ve yeterli yağış alınamazsa Ankara Su ve Kanalisazyon İşleri (ASKİ) su kesintisinin süresiz olarak devam edeceğini açıkladı. Ankara'daki birçok barajda su seviyesi dibe yaklaştı ve su kesintisi yapılmadan 6 ay yetecek kadar su kaldığı bildirildi. Yapılan tahminler ise umut vermiyor. Uzmanlar, kışın kurak ve sert geçeceğini belirterek, yaşanan anlık yağışların ve sellerin kuraklığı körüklediğini ifade ettiler.Uzmanlar, barajlardaki su seviyesinin dibe yaklaştığını vurgulayarak, bu durumun başka tehlikelere çanak tuttuğunu belirttiler. Barajlarda su seviyesi dibe yaklaştıkça yoğunluğun ve kirlilik oranının arttığının altını çizen uzmanlar, su seviyesi düşük barajlarda elektrik enerjisi üretiminin bilimsel olarak yanlış olduğunu ifade ettiler.Meteroloji Mühendisleri Odası Başkanı Çetin Gül, anlık şiddetli yağışların, yaşanan sellerin aldatıcı olduğunu belirterek, bunların kuraklığı önlemediğini aksine uzun vadede kuraklığı destekleyici yağışlar olduğunu dile getirdi. Zamanında yapılan uyarıların dikkate alınmaması yüzünden artık kuraklığın halkın yaşamını iyice zorlaştırır duruma geldiğini vurgulayan Gül, başlayan su kesintilerinin de ne zamana kadar devam edeceğinin belli olmadığına dikkat çekti. Gül, verilerin kışın sert ve kurak geçeceğini, meydana gelen sel baskınlarının bunun göstergesi olduğunu vurgulayarak, Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nün hala konu ile ilgili bir şey yapmamış olmamasını 'hayret verici' olarak nitelendirdi.

Yanlış politikalarBarajlardaki su seviyesi düştükçe yoğunluğun arttığını ifade eden Gül, "Barajın seviyesi ne kadar düşükse halk arasında mil denilen yapı daha fazla birikir, yoğunluk artar. Şu anda barajların seviyesini düşünürsek, barajlardaki kirlilik oranının yükseldiği ortadadır" dedi. Gül, düşük baraj seviyesinde enerji üretmenin bilimsel olarak yanlış olduğunu kaydederek, "Barajdaki su seviyesi ne kadar yüksek olursa teknik anlamda aynı enerjiyi daha az suyla üretebilirsiniz. Düşük seviyedeki bir baraj ile aynı enerjiyi daha fazla su kullanarak üretirsiniz" diye konuştu. Hükümetin tüm politikalarında bir kuraklık söz konusu olduğunun altını çizen Gül, kuraklığında yaşanan ekonomik krizi derinleştireceğini vurguladı. Gül, barajlarda kritik düzeye inmesine rağmen hala duyarsız kalınmasının, halka sağlıklı açıklamaların yapılmamasının anlaşılmaz olduğunu belirterek, "Barajların dolması yıllar alır, oysa geçen yıl şubat ayında yetkililer barajların sadece 8'de birinin dolu olduğunu ifade ettiler. O tarihten bu tarihe beklenen yağışlar alınmamasına rağmen hiçbir şey yapılmadı" diye konuştu. Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ali Yiğit de enerji amaçlı kullanılan barajların tehlike sinyalleri verdiğini belirterek, su seviyesi kritik noktalara inmiş barajlara yüklenildiğini ve geleceğin suyunun kullanıldığını ifade etti. Barajlarda bu azalmasına rağmen zamanında önlem alınmadığını dile getiren Yiğit, su seviyesi düşük barajlarda enerji üretiminin doğru olmadığını belirtti.
ÖNCEKİ HABER

Tarımda sömürge mantığı

SONRAKİ HABER

Melih Gökçek, Mehmet Özhaseki için attığı destek mesajını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa