Fotoğraf: AA

Kandahar'da ağır bombardıman

ABD bombardımanı, Taliban'ın üslendiği Kandahar'da yoğunlaştı. Ölenler arasında yine siviller de var. Afganistan'daki Amerikan askerlerinin sayısının artırılması için de hazırlık yapılıyor.

Kandahar'da ağır bombardımanAfganistan'a yönelik Amerikan bombardımanı, Kandahar üzerinde yoğunlaştı. Önemli kentlerden çekilen Taliban askerleri yoğun olarak burada mevzileniyor. Ancak bombardımanda çok sayıda sivil de yaşamını yitiriyor. Taliban'a yakın Afgan İslami Basın Ajansı (AIP), Amerikan uçaklarının Kandahar'a yönelik önceki geceki yoğun bombardımanında 2 kişinin öldüğünü, 8 kişinin yaralandığını bildirdi. AIP, bombardımanın şiddeti nedeniyle ölü sayısının daha da yükselebileceğini duyurdu.Taliban da bombardıman ile ilgili bir açıklama yaparak Kandahar'da çekilmeye niyetlerinin olmadığını bildirdi. Taliban, çekilmeye hazırlandıkları yolundaki haberlerin de propagandadan ibaret olduğunu duyurdu.

Çok işleri varmış!Afganistan harekâtından sorumlu ABD'li komutan General Tommy Franks, "daha yapılacak çok iş olduğunu" söyledi. General Franks, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlediği basın toplantısında, "Kuzeyde Kunduz, güneyde de Kandahar kentlerinde işi tamamlamamız gerekiyor" dedi. Franks, "tamamlanması gereken en önemli işin" El Kaide terör ağının yok edilmesi olduğunu söyledi.

Ek birlik General Franks, Afganistan operasyonunun gelecekte alacağı biçime ilişkin bir soruyu yanıtlarken, bölgede ilerlemenin aslında Amerikan hava gücüne ve istihbarat bilgilerine dayandığını, Afganistan'a kara birlikleri gönderilmesinin seçenek dışında olmadığını söyledi. Afganistan'da hâlâ birkaç yüz askerden oluşan özel güçlerin bulunduğunu belirten Franks, bu askerlerden bazılarının Taliban'a karşı mücadelenin koordinasyonuna yardım ettiğini, bazılarının istihbarat topladığını, diğerlerinin de Usame Bin Ladin'in izinin sürüldüğü askeri operasyona katıldığını anlattı.ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise, insani yardımların güvenlik içinde ulaştırılabilmesi ve mayınların temizlenmesi bahanesiyle Afganistan'ın kuzeyine takviye birlik göndermeyi planlıyor.
www.evrensel.net