20 Kasım 2001 22:00

'Haydut' devletler arttı

George Bush yönetimi, ABD çıkarları ile ters düşen ülkeleri tehdit etmek amacıyla kullanılan "haydut devlet" tanımının kapsamını bir kez daha genişletti.

Paylaş
'Haydut' devletler arttıABD yönetimi "haydut devlet" tanımını yeniden parlatıyor. ABD emperyalizmi, uzun süredir egemenliğini yayma noktasında kendisi açısından "çıban başı" olarak gördüğü Irak, Kuzey Kore, Libya, Suriye, İran ve Sudan gibi ülkeleri bu tanımlamanın içinde değerlendiriyordu. Bull Clinton yönetiminin son döneminde ABD bu tanımı nispeten yumuşatmış, sadece Irak'ı "haydut devlet" diye nitelendirerek, diğer devletleri de "endişe verici" kapsamına almıştı. Ancak George W. Bush'un başkanlığa seçilmesinin hemen ardından, "endişe verici" devletler, tekrar "haydut"luk mertebesine yükseltildi. 11 Eylül saldırıları sonrasında ise ABD bu tutumu resmiyete döktü.

Irak hedef mi?ABD yönetimi, dün yaptığı açıklamada, Irak'ın yanı sıra beş ülkeyi daha biyolojik silah geliştirmekle suçladı. ABD bir "haydut devlet"in Usame Bin Ladin tarafından başlatılacağı iddia edilen mikrobiyolojik savaşı desteklediğini savunarak, olayın "endişe verici boyutu"nu da gözler önüne serdi! Silah Denetiminden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı John Bolton'un yaptığı açıklamayla "haydut devlet" kavramı Bush yönetimi tarafından tekrar tanımlanırken, Irak'ın "terörizme karşı savaş"ta muhtemel yeni hedef olacağı vurgulandı. Bolton bu suçlumayı 1972'de Cenova'da 144 ülke tarafından imzalanan Biyolojik Silahlar Konvensiyonu'na dayandırdı. Bolton, Irak'ın elinde mikrobiyolojik savaş programı bulunduğunu ve ABD'nin bu konuda Kuzey Kore, Libya, Suriye, İran ve Sudan'dan da şüplendiğini belirtti. Bolton, "haydut devletler"den herhangi birinin ABD'de meydana gelen şarbon vakaları içerisinde yer alıp almadığı ya da Bin Ladin'e biyolojik silah alma konusunda yardım edip etmediği konusunda ise herhangi bir yorumda bulunmadı.

Rumsfeld'den 'yeni bağlantı' ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise Bağdat rejimi ile "Filipinli teröristler" arasında bir bağlantı bulduklarını iddia ederek, "Filipin'deki teröristler ile El Kaide ve Irak halkı arasında iyi bir işbölümü" olduğunu söyledi. Filipinler, ABD'nin Afganistan'ın ardından müdahale etmesi muhtemel ülkeler arasında sayılıyor. "Haydut devlet" suçlamasına ilk tepki İran'dan geldi. İran'ın ABD Büyükelçisi Ali Asgar Sultani ülkesinin biyolojik silahlar ürettiği suçlamasını sadece haksız ve temelsiz bir iddia olarak nitelendirdi.
ÖNCEKİ HABER

İlk adım tartışılıyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa