19 Kasım 2001 22:00

İlk adım tartışılıyor

İnsan türünün yeteneklerini anlamak, diğer türlerle farkının nasıl geliştiğini saptamak için önemli bir anahtar.

Paylaş
İlk adım tartışılıyorRobin McKieİnsan türünün yeteneklerini anlamak, diğer türlerle farkının nasıl geliştiğini saptamak için önemli bir anahtar. Paleontologlar, yıllardır insanın nasıl iki ayağı üzerine doğrulduğunu ve yürümeye başladığını araştırıyor. Bu konudaki pek çok kurama karşın, hiçbir araştırmacı insan türünün neden arka ayakları üzerinde doğrulduğuna dair tatmin edici bir açıklama yapamadı.Fakat şimdi bir grup bilimadamı, tartışmaya yol açan yeni bir teori ileri sürüldü: "İnsanın ayağa kalkma yeteneği tahmin edilenden çok daha eski." Bu bilim adamları, insanın ağaçlar üzerinde yaşarken iki ayağı üzerine kalktığını savunuyor."Ağaçlar insanın yürümeyi öğrenmesi için ideal yerlerdi" diyen Liverpool Üniversitesi'nden Robin Compton, ağaçların bir hayvana dengede durmayı öğrettiğini söylüyor: "İstedikleri yöne ulaşabilirler, yukarı aşağı gidebilecekleri dallar bulabilirler. Orangutanlar da sadece bunu yapıyor."Compton'a göre; iki ayağının üzerinde hareket etmeyi öğrenen insan, iki milyon yıl sonra iklim değişip, ormanlar azaldığında bozkırlarda iki ayağının üzerinde yürümeye başladı ve elleri alet yapmak ya da yiyecek taşımak için boşta kaldı.

6 milyon yılBu şaşırtıcı evrim iddiası Paris'te, Fransız Koleji'nden Martin Pickford ve Doğa Tarihi Ulusal Müzesi'nden Brigitte Senut tarafından ortaya atıldı. "Ölümün Gizleri: İlk İnsan?" adlı belgeselde bu iddiaları dile getiren bilim adamları, "maymun-insan"ın kemiklerini geçen yıl Kenya'da bulduklarını ve elde ettikleri bulgulara göre insanın en az 6 milyon yıldır iki ayağı üzerinde yürüyebildiğini söylediler. Pek çok bilim adamı, insanın iki ayağı üzerine doğrulmasının 2 milyon yıl önce yaşandığını düşünüyor.

Kuşkulu yaklaşımlarLondra Üniversitesi'nden Prof. Leslie Aiello, 6 milyon yaşında bir "maymun-insan"ın keşfinin başlı başına önemli olduğunu, fakat bunun insanın ayağa kalkışını kanıtlamaya yetmediğini söyledi: "Bilim dünyası, henüz bu kemikler üzerinde çalışma şansı bulamadı. Bu kemikler, insana değil, maymunların atalarına ait olabilir" dedi. Londra Doğa Tarihi Müzesi'nden Profesör Chris Stringer de, bulguya kuşkulu yaklaşıyor: "O kadar sık ağaçlar ve yapraklar arasında yürümenin daha zor olması gerekir."(The Observer)
ÖNCEKİ HABER

Bursa belediyelerinde

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa