Köy Hizmetleri'ne emekçi sahip çıkıyor

Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde toplanan işçi ve memurlar, DSİ, Köy Hizmetleri ve Karayolları'nı kapattırmayacaklarını ilan ettiler.

Köy Hizmetleri'ne emekçi sahip çıkıyorHükümetin, Köy Hizmetleri, DSİ, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, Enerji İşleri Genel Müdürlüğü ile Karayolları Bölge müdürlüklerinin kapatılması kararına karşı işçi ve memurlar "İşyerlerimiz kapatılamaz" sloganıyla mücadele başlattılar.Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde dün öğle saatlerinde Enerji-Yapı Yol Sen'in çağrısıyla toplanan yaklaşık 200 işçi ve memur, "Köy Hizmetleri kapatılamaz" pankartı altında birleşti. Yol-İş üyelerinin de destek verdiği eylemde, "İşyerlerimiz kapatılamaz", "İşçi, memur el ele, genel greve", "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye" sloganlarını atan eylemciler, bu eylemin bir başlangıç olduğunu ifade ettiler. İşyerlerini kapattırmamak için mücadelelerine devam edeceklerini dile getiren işçi ve memurlar, Başbakanlık'a da giderek taleplerini ileteceklerini belirttiler. İşçi, memur, mühendis, taşeron demeden hep birlikte mücadele etmek gerektiğini vurgulayan eylemciler, "Omuz omuza vererek işyerlerine sahip çıkma zamanı" olduğuna dikkat çektiler.

Kriz, fırsat oldu Eylemde konuşan Enerji-Yapı Yol Sen Genel Başkanı Cengiz Faydalı, hükümetin köylüye hizmet veren Köy Hizmetleri'ni kapatarak 30 milyon köylüyü gözden çıkardığını söyleyerek, DSİ, Köy Hizmetleri ve Karayolları'nı kapatarak 900 trilyon lira tasarruf yapmayı planlayan hükümetin batık bankalara günde 7 trilyon lira aktardığını vurguladı. "Hizmet götüren kaynakların birkaç leş kargasına ve çıkar grubuna aktarıldığını" kaydeden Faydalı, hükümetin kriz sürecini kamu kurum ve kuruluşlarının tasfiyesi için bir fırsat olarak gördüğünün altını çizdi.

'Başbakana gideceğiz' Faydalı, alınan kararların IMF ve Dünya Bankası talimatlarının uygulanmasından başka bir şey olmadığını dile getirerek, "Bu senaryo devletin yeniden yapılandırılması adı altında ekonomik ve sosyal faaliyetlerin piyasanın vahşi ve akıl dışı ellerine bırakılmasıdır, devlete sosyal görevler biçerek halkın yoksul kesimlerinin çeşitli yönetemlerle korunmasının sona ermesidir, yalnızca parası olanların yaşamaya hakkı olduğu felsefesinin uygulanmasıdır" diye konuştu. Faydalı, diyalogsuzluk ortamına müdahale edeceklerini, emekçilerin sözünü geçireceklerin dile getirerek, "Emekçiler ayak seslerini Başbakan'a duyurmalıdır. Bunun için Başbakanlık'a da gideceğiz, kapısına dayanacağız" dedi.
www.evrensel.net