18 Kasım 2001 22:00

ÖDP merkezinin dediği oldu

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)' nin ayrılıklara ve tepkilere neden olan tüzük değişikliği konferansı merkezi kanadın istediği gibi sonuçlandı.

Paylaş
ÖDP merkezinin dediği olduÖzgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)' nin ayrılıklara ve tepkilere neden olan tüzük değişikliği konferansı merkezi kanadın istediği gibi sonuçlandı. MYK tarafından hazırlanan tüzük değişiklik taslağının toplam 45 maddesi konferansta oylanarak kabul edildi. Değişiklik taslağındaki "ihraçları kolaylaştırdığı" gerekçesiyle en çok tepki toplayan 4'üncü maddesinin oy çokluğu ile kabul edildiği konferansta "Parti içi sorunlar giderildi. Büyük kongre kararları doğrultusunda hareket edilecek" görüşüne varıldı. ÖDP'nin Demetevler'de Müzikhol Düğün Salonu'nda önceki gün başlayan tüzük değişikliği konferansı dün tamamlandı. Konferansta, MYK tarafından hazırlanan tüzük taslağındaki 45 madde oylanarak kabul edildi. ÖDP merkezinin kimi üyelerince de tepki gören 4'üncü madde ise en fazla ret oyu almasına rağmen oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre, eski tüzükte yer alan, "Karara karşı eylem yapılamaz" ibaresine "Kararlara katılmayanlar, karar dışında eylem yapamaz. Kararın uyglanmasına katılmama hakkı, kararı alan organlarda görev alanlar için geçerli değildir" ile "Parti logosu ve amblemi sadece parti organları tarafından çıkarılan yayınlarda kullanılabilir. Merkezi yayın faaliyeti MYK'nin yetki ve sorumluluğundadır" ifadeleri eklendi.

SP ayrılmıştıÖDP'nin tüzük değişikliği konferansında Sosyalist Politika (SP) grubu kesin ayrılığını ilan etmişti. Aralarında ÖDP'den ihraç edilenlerin de bulunduğu Parti içi Demokrasi Hareketi (PDH) ise konferansa katılmayarak "Konferans delegasyonu toplantısı" yapmıştı. PDH, ÖDP MYK'ye acilen olağanüstü politik konferans çağrısı yaparak, 45 gün içinde her ne olursa olsun konferans toplayacaklarını ilan etmişlerdi. PDH, tüzük değişikliğinin ihraçları kolaylaştırmak için yapıldığını ve politik konferans gerçekleşmediği takdirde partiden grup olarak kopacaklarını toplantıda ve konferansa gönderdikleri temsilcilerle duyurmuşlardı.

'Suç işlendi' iddiasıGazetemize görüşlerini açıklayan ÖDP MYK Üyesi İbrahim Aydın, partisinin büyük kongrede aldığı kararlar doğrultusunda yoluna devam edeceğini ifade etti. PDH'nin politik konferans çağrısının henüz MYK tarafından görüşülmediğini belirten Aydın "Kongereye, konferansa karşı toplantı örgütlemek zaten parti tüzüğünde de suçtur. Partinin bugüne kadar büyümesinin önündeki engellerden kurtulmak gerekir. Partinin hızla yürüyeceğini düşünüyoruz" dedi. PDH ise konferansta üye yenileme kararı alındığını ve bu durumun da tasfiyeye yol açacağını bildirdi. PDH tarafından yapılan açıklamada, "Konferans üyeliklerin yenilenmesi için Parti Merkezi'ne yetki verdi. İhraçların yolu açılacak" denildi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Kar olumsuz etkiliyorYurdun özellikle doğu bölgelerinde etkisini artıran kar yağışı ulaşımı olumsuz yönde etkiliyor. Siirt'in Pervari ilçesinde önceki akşam başlayan kar yağışı nedeniyle merkeze bağlı 6 köyün yolu kapandı. Alınan bilgiye göre, önceki gün akşam saatlerinde başlayan ve dün de devam eden kar yağışı nedeniyle, ilçe merkezinin Belenoluk, Söğütlü, Yapraktepe, Sarıyaprak, Doğan ve Gökbudak köyleri ile karayolu ulaşımı kesildi. İlçe merkezinde kar kalınlığı 15 santimetreyi bulurken, yüksek kesimlerde, 35 santimetreye ulaştığı bildirildi. İlçe merkezinde elektriklerin zaman zaman kesildiği belirtildi.Erzurum Tortum-Oltu karayolunda bulunan 2300 metrelik Yayla Geçidi mevkiinde, yoğun kar yağışı nedeniyle araçlar mahsur kaldı.Doğu Anadolu Bölgesi'nin Van, Bitlis ve Hakkâri illerinde, kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Bölgede, 200 dolayında yerleşim birimiyle irtibat kesildi. Kar yağışı ve sis yüzünden İstanbul-Van uçak seferi iptal edildi.

Dağda mahsur kaldılarBütün yurtta etkisini sürdüren yoğun kar yağışı Doğu Karadeniz'de de hayatı olumsuz etkiledi. Giresun'da 2070 metre yükseklikte bulunan Çaldağ Dağı'ndaki Turkcell verici istasyonuna bakım için giden Ekrem Karaahmet ile Selçuk Kuzu yoğun kar yağışı nedeniyle dağda mahsur kaldı.Rize'de merkez ilçenin Küçük Sanayi Çarşısı semtinden Rize Kalesi'ne giden yola ise heyelan düştü. Yol üzerinde park halinde bulunan 2 otomobil ve 2 kamyon heyelan altında kaldı. Heyelan sırasında harekete hazırlanan otomobilin sürücüsü çevredekilerin yardımlarıyla kurtuldu.

Heyelan 8 evi yuttuRize'nin Çayeli ilçesine bağlı Karaağaç köyünde önceki gece meydana gelen heyelandan etkilenen 8 eve ulaşılamadığı açıklandı. Evlerdeki yaklaşık 20 kişiye ulaşmak için Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'ne bağlı ekipler çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Aralıksız yağışların etkili olduğu, yer yer sel ve heyelan felaketlerinin yaşandığı Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane'ye yılın ilk karı yağdı. Gümüşhane'de önceki gece aralıksız olarak süren kar yağışı nedeniyle yaklaşık 150 köy yolu ulaşıma kapandı. Rize'de de etkili olan kar yağışı nedeniyle kar kalınlığı şehir merkezinde 6 santimetreye ulaşırken, ilde yaklaşık 100 köy yolu ulaşıma kapandı.
ÖNCEKİ HABER

Havadan ölüm yağıyor

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa