Fotoğraf: AA

Çapa'da taşeron işçiye eziyet

Çapa Tıp Fakültesi'nin temizliğini yapan Vasiş şirketine bağlı işçiler işlerinden olmakla karşı karşıya. Başka bir şirket adı altında çalışacak işçilere, "Tazminatını almadan çalışabilirsin.

Çapa'da taşeron işçiye eziyetMuzaffer ÖzkurtÇapa Tıp Fakültesi'nde Vasiş isimli taşeron firma adı altında çalışan taşeron işçiler "Kırk katır mı, kırk satır mı?" ikileminde bırakılıyor. Düşük ücretle, hiçbir sosyal hakları verilmeden günde 10 saat çalışan işçilerin sendikası da yok. Vasiş'te çalışan 384 işçinin büyük çoğunluğu temizlik işinde bulunuyor. Bir kısmı ise hemşirelik ve sekreterlik işlerinde de çalıştırılıyor. Aldıkları para ise asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üzerinde. İhale zamanı gelmeden temizlik işinden çekilen Vasiş, haklarını yemekhaneyi işleten Atılım şirketine bıraktı. Bu kez de işçilerin durumu gündeme geldi. İlk önce tüm işçilerin işten atılacağı söylendi, daha sonra ise şirketler aralarında bir anlaşma yaparak işçilere şu teklifte bulundular, "Ya tazminatlarınızı alarak işten ayrılacaksınız. Ya da haklarınızdan vazgeçip Atılım şirketi adı altında çalışacaksınız." İşçileri çileden çıkartan yalnız bu teklif değil. Atılım şirketi yetkilileri işçilere yaptıkları açıklamada çalışmaya devam etmeyi kabul eden işçilere garanti veremeyeceğini söyledi. Çünkü yaklaşık iki ay sonra yapılacak olan ihaleyi Atılım şirketi almazsa işçiler hem haklarını hem de işlerini kaybedecekler.

İşçilere saldırdılarBu sıkıntıların yanı sıra işçiler aylardır ücretlerini düzenli alamıyorlar. Vasiş'in her yıl verdiği zam ise bu yıl verilmedi. Bu sıkıntıların yaşandığı bir dönemde Atılım ve Vasiş yöneticileri geçtiğimiz hafta işçilerle bir toplantı yaptılar. Yapılan toplantıda bu teklifler sunuldu. İşçiler de öfkelerini bağırarak dile getirdiler ve isyan ederek toplantı alanından öfkeli bir şekilde ayrıldılar. Bir işçi bundan sonra yaşananları şöyle anlattı: "Birkaç metre yürümüştük ki özel güvenlik çevremizi sardı. Sözlü olarak sataştılar ve saldırdılar. Birkaç arkadaşımızın kafasının yarıldığını gördüm. Biz sadece hakkımızı istiyoruz."

Sosyal hak yokÇapa'da çalışan işçiler sabah 7.00'de işbaşı yapıyorlar ve 16.00'ya kadar çalışıyorlar. Nöbet uygulaması yaptırılan işçiler değişmeli olarak cumartesi ya da pazar günleri de aynı şekilde çalıştırılıyorlar. Bayramlarda dahi çalıştırılan işçilere fazla mesai ücreti de ödenmiyor. Bunun dışında işçilerin ikramiye, yemek, yakacak ve giyim yardımı, yol parası, fazla mesai gibi hiçbir sosyal hakkı verilmiyor. İşe gelmek için dekanlığın servislerini kullanan işçiler bu uygulamanın nereye kadar süreceğinin belirsiz olduğunu söylüyorlar. Yeni giren işçilere asgari ücret verilirken 3-4 yıllık işçilerin dahi aldığı ücret 140 milyon lira. Çalışma koşulları ise oldukça ağır ve işten atmalar patronların ya da işçilerden sorumlu şeflerin iki dudağı arasında. İşçiler sigortalı ancak primleri eksik ödeniyor. Hemen bütün işçilerin sigortalarının yarısı yatırılmamış durumda. Üstelik Vasiş'ten çıkarılan işçiye de genelde tazminatı verilmiyor. Ancak mahkeme açanlar haklarını alabiliyorlar. Sendikaları olmayan işçilerin büyük çoğunluğu ise bu yolu bilmiyor bile. Çalışma koşullarıyla ilgili yeterli bilgi verilmediği için pek çok işçinin hayatı da tehlikeye atılıyor. Çünkü güvenlik alınmadan iğneler ve mikroplu sağlık malzemeleri toplatılıyor, temizletiliyor. Bunlar arasında hepatit mikrobu taşıyan iğneler, sargı bezleri gibi malzemeler de var. Devlet Hastanesi'ni temizleyen işçiler burada kaptıkları mikroplar ya da bel ağrısı, varis gibi rahatsızlıklar nedeniyle SSK'da tedavi oluyorlar. Tabii sigortaları ödenmişse!

Bitmeyen temizlikSabah başlayan temizlik hiç bitmiyor. Çöpleri toplayan ve daha sonra paspas yapan işçilerin işleri bitmiyor. Sorumlu oldukları bölümlerde yataklardan dolaplara, pencerelere ve tuvaletlere kadar her yeri defalarca siliyorlar. İşçilerin, "hastane temizliği" dedikleri işler oldukça titiz olmalarını gerektiriyor. Yaptıkları temizliğin beğenilmemesi çıkışlarının verilmesi anlamına geliyor. Sabah erken saatlerde işbaşı yaptırılan işçilere şirket tarafından kahvaltı verilmiyor. Saat 10.00'da kahvaltı etmeleri için 15 dakika izin verilen işçiler bundan sonra 13.00'te yarım saat öğle yemeği molası veriyorlar ve iş bitimine kadar çalışmaya devam ediyorlar. Çalışanlar işe başlarken onlara tek kural öğretiliyor. Bu kural şirketin dediklerinin harfiyen uygulanması ve bunun dışına çıkan ya ihtar alıyor ya da işten çıkartılıyor. İşçilerin çalışma saatinde sigara içmeleri yasak. Bölümlerden hastane dışına çıkamıyorlar. Çıkarlarsa ihtar alıyorlar ve üç ihtar çıkış nedeni oluyor. Hırsızlıklardan da ilk sorumlu tutulan yine taşeron işçiler. Çalmamış olsa bile suçu işlediğinden şüphelenilen işçi hemen işten atılıyor. Çalışması patronlar tarafından beğenilen işçiler ise şef oluyor. Şef olma özelliklerinden diğerleri ise arkadaşlarına karşı sert olmak ve yaptıkları hataları hemen patrona bildirmek. Temizlik özenli yapılsa bile işçiyi sindirmek için temizlenen yerler bir daha temizletiliyor. Şefler işçilere istedikleri gibi hakaret edebiliyorlar. Karşı çıkmak işten atılma sebebi.
www.evrensel.net