14 Kasım 2001 22:00

HADEP binalarına şüpheli saldırı

HADEP İstanbul İl Örgütü'ne ve Şişli İlçe Örgütü'ne kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından yapılan saldırıda iki kişi yaralandı.

Paylaş
HADEP binalarına şüpheli saldırıHADEP İstanbul İl Merkezi ve ardından Şişli İlçe Örgütü'ne yapılan saldırılarda iki kişi yaralandı. Dün saat 12.20 sıralarında Şişli Valikonağı Caddesi Süleyman Nazif Sokak'ta bulunan HADEP İstanbul İl Örgütü'ne gelen silahlı bir kişi, önce kendini polis olarak tanıttı. İçeride bulunanları yere yatırarak etkisiz hale getiren ve kendisini 'Zeki Genç' olarak tanıtan 25 yaşlarındaki saldırgan, HADEP eski Tuzla İlçe Başkanı Cemal Kılıklı'yı bacağından bıçaklayıp tavana bir el ateş ettikten sonra kaçtı. Saldırganın HADEP binasında bulunanlara; kardeşinin askerde vurulduğunu belirterek, "İntikamını alacağım. Silopi'de kaybedilenleri ben kaybettirdim" dediği öğrenildi. Saldırgan kaçarken İl Merkezi'nin salonuna üzerinde "Yalnız kurt ve şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak" yazılı, bombalı süsü verilmiş bir paket bıraktı. Bırakılan paketin, bomba uzmanlarınca yapılan incelemenin ardından pet şişe olduğu anlaşıldı. Saldırıda yaralanan Cemal Kılıklı Şişli Etfal Hastanesi'ne kaldırıldı.

Silahlı saldırı Bu saldırıdan yaklaşık 15 dakika sonra HADEP Şişli İlçe Örgütü'ne giden silahlı bir kişi parti binasında bulunan 19 yaşındaki HADEP Gençlik Kolları Üyesi Ömer Kalaycı'yı tek kurşunla bacağından yaraladı. Kalaycı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Saldırıların ardından parti binalarına gelen polis, parmak izi tespitini yaptı. Olaylara tanık olan HADEP üyeleri ise ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Görüştüğümüz HADEP'li yetkililer, iki saldırının da benzer eşgaldeki bir kişi tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

HADEP'ten kınamaHADEP Genel Başkan Yardımcısı Naci Kutlay yapılan saldırıları kınadı. Kutlay, son dönemde partisine yönelik saldırıların dikkat çekici boyutlarda olduğunu ifade ederek, tüm yetkilileri göreve çağırdı. HADEP Gençlik Kolları Genel Başkanı Ahmet Şeker ise "Son saldırı göstermiştir ki, Türkiye'de hiç kimsenin hayatı güvenlikte değildir. Demokratik güçlerin güvenliğinin neden bir türlü alınamadığına umarız gerçekçi bir cevap verilir" dedi. İHD İstanbul Şubesi, Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Demokratik Mücadele Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamalarda da saldırı kınandı.
ÖNCEKİ HABER

Kaçak yapıya resmi tören

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa