15 Kasım 2001 03:00

Kaçak yapıya resmi tören

İzmir'de kaçak inşaat olarak yapılan Özdilek Turizm Tesisleri AŞ bugün açılıyor. Açılışı, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren yapacak.

Paylaş
Kaçak yapıya resmi törenSinan Sarısaltık"Hukuk mu güçlü, Özdilek mi?"; İzmir'de yaşayanların aklına ister istemez bu soru takılıyor. İzmir'in doğal özelliklerini korumuş, yeşil kalmış yegâne yerlerinden olan Balçova'nın İnciraltı bölgesinde SİT alanına kurulan Özdilek Turizm Tesisleri İşletmeleri AŞ, hukuk kararlarını görmezden geliyor. İnciraltı Doğal SİT alanında 2283 ada 27 parselde bulunan Özdilek Turizm Tesisleri İşletmeleri AŞ'nin inşaatı, 16 Nisan 1999 tarihinde, yani yerel seçimlerden bir gün önce Balçova Belediyesi'nden alınan ruhsat sonrası 11 Haziran 1999 tarihinde başlatıldı. Aynı yılın temmuz ayında İzmir Kültür Bakanlığı 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu (KTVK), inşaatın yapıldığı alanı 1.derecede doğal SİT alanı olarak tescil etti ve bunun üzerine de Balçova Belediyesi 3075 sayılı kararı ile inşaat ruhsatını iptal etti. Bu gelişmelerden sonra Şirket, İzmir 3. İdare Mahkemesine açtığı iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı alarak inşaatı yeniden başlattı. Mimarlar Odası'nın İzmir 2. İdare Mahkemesi'nde açtığı dava sonrasında ise mahkeme tarafından dava konusu imar planının Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nca 3621 sayılı Kıyı Kanunu kapsamında onandığını belirtilerek, davanın Danıştay tarafından görülmesi gerektiği kararı verildi. Danıştay 6. Dairesi de, 2863 sayılı KTVK Yasası'nı referans alarak geçtiğimiz ocak ayında şu kararı verdi; "... yukarıda anılan yasa hükmü karşısında 1. doğal SİT alanı olarak tescil ve ilan edilen, uyuşmazlık konusu dava konusu imar planlarının uygulama olanağını kaldırmıştır." İşte Danıştay 6. Dairesi'nin bu kararını dikkate almayan Özdilek Turizm AŞ, inşaatı devam ettirdi. İzmir 1 No'lu KTVK, Şubat 2001 tarihli toplantısında ise 9108 sayılı karar ile,"Alanın doğal SİT statüsünün devam ettiğine ve derecelendirmenin de yargı kararlarının kesinleşmesinin ardından yapılacağına" karar verdi. Kültür Bakanlığı da Doğal SİT Tescil kararlarına karşı açılmış olan davalarda alınan yürütmeyi durdurma ile ilgili Danıştay'da temyiz davaları açtı.

Evren ve Yılmaz açacakBu davalar hala sürüyor. Hukuk süreci devam ederken, Özdilek Alışveriş Merkezi tamamlandı ve bugün 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Yardımcısı ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz tarafından açılışı yapılacak. Özdilek Turizm Tesisleri AŞ'nin sahibi Hüseyin Özdilek 16 milyon dolar yatırım yaptıklarını söylerken, bu süreç içerinde 10 yıl daha yaşlandığından yakınıyor. Basına yaptığı demeçlerde sık sık İzmir'e güzel bir tesis kazandırmanın zor olduğunu anlatan Özdilek, İzmir gibi büyük ve çağdaş kentte hiç kimsenin hukuk kurallarını çiğneyemeyeceğini iddia ediyor.

Dava açıldıİzmir Barosu, Hüseyin Özdilek ile aynı fikirde değil. İzmir Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Noyan Özkan, kaçak inşaat olan Özdilek Tuzim AŞ için 14 Ağustos 2001 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştu. İzmir Barosu dün de Balçova Belediye Başkanı Ali İhsan Ülker hakkında usülsüz ruhsat verdiği ve inşaatı durdurmadığı için kamu davası açtı. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu da yaptığı yazılı basın açıklamasında, "Yasadışı uygulamalar durdurulmalı" uyarısında bulundu. Mesut Yılmaz tarafından açılışın yapılmasına da tepki gösteren TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, "Özdilek alışveriş merkezi Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz tarafından açılıyor. Ülkemizde yasadışı uygulamaların politikacılar eli ile örtülmesi geleneği artık son bulmalıdır" dedi.

1 işçi inşaatta ölmüştüÖzdilek Turizm Tesisleri AŞ'nin sahibi Hüseyin Özdilek, tesislerde 400 kişiye ekmek olanağı sağladıklarını ve bugüne kadar tüm Özdilek işletmelerinde de sağlıklı bir çalışma ortamının bulunduğu ile övünürken, 28 Haziran'da tesislerin inşaatı kaçak olarak devam ederken, geceyarısı inşaatta meydana gelen çökme sonucunda bir işçi ölmüş, üç işçi de ağır yaralanmıştı. Havlu ve bornoz üreten Özdilek, bugün 3000 çalışanı ve 6000 tonluk yıllık üretimiyle Türkiye havlu üretiminin yüzde 18'ini gerçekleştiriyor. Merkezi Bursa'da olan Özdilek'in Bursa, İstanbul, Afyon ve İzmit'te de hipermarketleri ve ürün satış mağazalar bulunuyor. Ayrıca Özdilek bünyesinde ÖZEK Havayolları bulunuyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Faiz dışı fazla borca gitti

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa