15 Kasım 2001 03:00

IMF daha ne istesin!

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, IMF faiz dışı fazladan başka birşey istemiyor dedi.

Paylaş
IMF daha ne istesin!Uluslararası Para Fonu (IMF) "bütçenin faiz dışı fazla" vermesi konusundaki ısrarını her platformda dile getiriyor. 2002 Bütçesi'nin yüzde 6.5'lik faiz dışı fazla verecek şekilde düzenlenmesini isteyen IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen "diğer şeylere karışmayacağız" dedi. Ancak bütçenin faiz dışı fazla vermesi için gelir artırıcı ve harcamaları kısıcı önlemler alınmasının tek yol olması Kahkonen'in "başka şeylere karışmayacağız" sözlerinin aldatma amacı taşıdığını ortaya koyuyor. Zira gelir artırıcı önlemler vergi, harç, kamunun ürettiği mal ve hizmetlere zam yapılması ile olurken, harcamaları kısmak için düşünülen förmüller arasında kamu çalışanlarının sayısının azaltılmasından, zorunlu ücretsiz izne, ikramiyelere el konulmasına kadar pek çok saldırı yer alıyor.

Ne yaparsanız yapın!IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen Başkanlığı'ndaki IMF heyeti, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret ederek, yaklaşık bir saat görüştü. Kahkonen, görüşmenin ardından bir açıklama yapmazken, Hisarcıklıoğlu, IMF Heyeti ile reel ekonomi konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, 22 Ekim'den bu yana, hükümetle sürdürdükleri reel sektörün yeniden calandırılması konusundaki önerilerini IMF heyetine ilettiklerini belirterek, "Verimli bir toplantı olmuştur. Kahkonen, faiz dışı fazla konusunda ısrarlı. Ancak bunun dışındaki konulara karışmayacaklarını ilettiler" dedi. Hisarcıklıoğlu, "IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen faiz dışı bütçe fazlası verdirilmesi dışında, şu vergiyi artırın, şu vergiyi düşürün, ya da zam yapın şeklinde önerilerinin olmadığını söyledi" dedi. IMF heyetinin, "hangi operasyonu yaparsanız yapın ama mutlaka bütçeye faiz dışı fazla verdirin" görüşü içinde olduğunu kaydetti.

Şirket kurtarmaya destekTOBB Başkanı, Aktif yönetim şirketi konusunun görüşülüp görüşülmediğine dair bir soruya karşın, IMF'nin, bu konuda destek sağlamasının mümkün olmadığını, ancak IFC ve diğer finans kuruluşlarının destek sağlayabileceğini, bununla ilgili yapmış oldukları çalışmalar konusunda IMF heyetine bilgi verdiklerini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, bir başka soru üzerine, kamudan işten çıkarma konusunun konuşulmadığını, fakat kamunun orta vadede, küçülmesi, verimli ve etkin bir şekilde çalışması üzerinde durduklarını kaydetti. TOBB Başkanı, "ek kaynak konusunda bir sinyal alıp almadığına ilişkin bir soruya karşın", "herhalde olumlu olacak" şeklinde yanıt verdi.

Paket 30 Kasım'daTOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, reel sektörün sorunlarının çözümüne ilişkin paketin 30 Kasım'a kadar açıklanmasıyla ilgili olarak, hem IMF ile görüşmelerin bitmesi, hem de bütçe görüşmelerinin 30 Kasım'da buluştuğunu vurguladı. Bir gazetecinin, "dün Başbakan ile görüşmenizde 1-2 gün içinde halledilsin gibi bir açıklamanız vardı. Bu konuda bir yardım istediniz, şimdi neden 30 Kasım'a ertelenmesine ılımlı bakıyorsunuz?" şeklindeki sorusuna karşın ise IMF, bütçe görüşmesi, ekonomi yönetiminin yurtdışı seyahati gibi konuların Türkiye'nin menfaati açısından birinci önceliğe sahip olduğunu, kendilerinin ise ikinci derecede öncelik taşıdığını kaydetti.Hisarcıklıoğlu, "Bütçe ile ilgili olarak şu anda Plan Bütçe Komisyonunda gelir azaltıcı gider artıcı önlemler yapılabiliyor. Ama genel kurula geçince bunların hiçbiri yapılamıyor. Ve 30 Kasım'a gelindiğinde bu bütçeyle yapılabilecek artık herşey bitmiş oluyor. Dolayısıyla 30 Kasımı önerirlerken acaba yapabileceklerini acaba nasıl söylediler. Mesela sizin önerileriniz arasında KDV indirimi, enflasyon muhasebesi var. Bunları nasıl formüle edecekler?" şeklindeki soruya karşın şu yanıtı verdi: "Enflasyon muhasebesi 1 Kasım'da çıktı. 1 Kasım'dan itibaren enflasyon muhasebesini uygulamaya başlıyorum diyemezsin. Bir mali dönem içerisinde yaparsın bunu. Bu şöyle olabilir, 1 Ocak'tan sonra başlıyorum diyebilirsin ve bunun yetişeceği tarih çok önemli." Hisarcıklıoğlu, reel sektörün sorunlarının çözümüne ilişkin paketin "büyük bir kısmında mutabık" olduklarını da sözlerine ekledi.
ÖNCEKİ HABER

DTÖ 'ekmeyin' diyor

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa