13 Kasım 2001 22:00

Anayasa OHAL'de ters tepti!

İHD Diyarbakır Şubesi, hak ihlallerini içeren ekim ayı aylık raporunu açıkladı.

Paylaş
Anayasa OHAL'de ters tepti!İHD Diyarbakır Şubesi, hak ihlallerini içeren ekim ayı aylık raporunu açıkladı. Raporu açıklayan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Osman Baydemir, hak ihlallerinde herhangi bir düşüşün olmadığını belirterek, ekim ayında yaşam hakkına yönelik gerçekleşen hak ihlallerindeki artışa dikkat çekti. Ekim ayında 104 başvurunun yapıldığını belirten Baydemir, hak ihlalleri karşısında kamu otoritelerinin ilgisizliğinin de sürdüğünü ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Kimi durumlarda çatışma denmekte, kimi durumlarda maktulün yanına silah bırakılarak sahte delil oluşturmakta, kimi durumlarda ise maktulün kimlikleri olduğundan farklı gösterilerek hukuksal sorumluluk ortadan kaldırılmak istenmektedir. Beytüşebap, Silvan ve Doğubeyazıt'ta keyfi infaz edilen maktuller Ebuzeyt Aslan, Halit Aslan, Selma Kılıç ve Burhan Koçkar'ın kimliklerinin olduğundan farklı gösterilmesinde olduğu gibi."

12 Eylül'ü andırıyorBaydemir, ekim ayında kişi güvenliğine yönelik gerçekleşen hak ihlallerinin kaygı verici olduğunu söyleyerek, bu uygulamaların 12 Eylül'e dönme istencine işaret olduğuna dikkat çekti. 29 Ekim tarihinde gözaltına alınan Emrulah Karagöz ve Mustafa Yaşar adlı şahısların DGM tarafından OHAL Valiliği'nin isteğiyle 10 gün süre ile sorgulanmak üzere tutuklandığını kaydeden Baydemir, şu ifadelere yer verdi: "Anayasa değişti ama OHAL'de ters tepti. Gözaltı uygulamalarında 12 Eylül uygulamalarına geri dönüldü." Gün Radyo'nun kapatılmasını da kınayan Baydemir, radyonun susturulmasının kent ahalisinin susturulması anlamına geldiğini ve demokrasiyle yönetilen toplumlarda sansürün uygulanmadığını söyledi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Öğretim üyesi alarmıÜniversitelerin lisans programlarındaki öğretim üyesi açığının kapanması için 2005'e kadar 7000 öğretim üyesi yetiştirilmesi gerekiyor. Meslek lisesi öğrencilerine sınavsız geçiş yapma hakkı verilen meslek yüksekokullarının da 9000 öğretim elemanına ihtiyacı bulunuyor.YÖK tarafından hazırlanan rapora göre, YÖK'ün 2005 yılındaki hedefi açıköğretim, örgün yükseköğretim ve lisansüstü eğitim dahil, yükseköğretimdeki okullaşma oranını yüzde 40'a yükseltmek. Bu oran 2000 yılı için yüzde 31.7 olarak belirlendi. YÖK'ün tahminlerine göre, 2005 yılında yükseköğretimde toplam 2 milyon 145 bin öğrenci öğrenim görecek.

Açık artacakYÖK, 2005 yılında örgün yükseköğretimdeki öğrenci sayısının 965 bine yükseleceğini tahmin ediyor. Bu nedenle, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının bugünkü değeri olan 32'nin korunması halinde bile, üniversitelerde 30 bin öğretim üyesinin görev yapması gerekiyor. Üniversitelerde, halen 23 bin 31 öğretim üyesinin görev yaptığı göz önüne alındığında, yaklaşık 7000 öğretim üyesine daha ihtiyaç bulunuyor. Sınıf mevcutlarının 25'e düşürülmesi hedefine göre ise öğretim üyesi ihtiyacı 15 bin 600'e çıkıyor.

İhtiyaç duyulan alanlarYÖK, en fazla öğretim üyesi ihtiyacının öğretmenlik ile ilgili alanların yanı sıra, "Bilgisayar Mühendisliği", "İşletme", "Hukuk", "İktisat", "Elektronik Mühendisliği", "İnşaat Mühendisliği" ve "Makine Mühendisliği" gibi ekonominin ihtiyaç duyduğu alanlarda olduğunu bildirdi.YÖK'ün raporunda, meslek yüksekokullarında (ön lisans programları) öğretim üyelerinin yanı sıra öğretim görevlisi, okutman ve uzmanların da bulunduğu 5105 öğretim elemanının görev yaptığı ve öğretim elemanı başına 47 öğrenci düştüğü belirtildi. Raporda şöyle denildi: "Bu yüksek oran korunduğu takdirde dahi, ön lisans programlarındaki öğrenci sayısının 2005 yılında 644 bine çıkması durumunda istihdam görecek öğretim elemanı sayısı yaklaşık 14 bin olacaktır. Şu andaki sayının aynen korunduğu varsayılırsa, yaklaşık 9000 yeni öğretim elemanına gereksinim duyulacaktır. "Raporda, üniversitelerde halen 25 bin 580 araştırma görevlisinin çalıştığı belirtilerek, bu elemanlara yurtiçinde ve yurtdışında doktora yaptırılabileceği ve cazip olanaklar sunularak üniversitelerde kalmalarının sağlanabileceği, böylece öğretim üyesi ihtiyacının karşılanabileceği dile getirildi.
ÖNCEKİ HABER

Armutlu ve Alibeyköy'de müdahale

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa