Armutlu ve Alibeyköy'de müdahale

Ölüm oruçlarının sürdürüldüğü Küçükarmutlu'ya ikinci müdahale yapılırken, Alibeyköy'de ölüm orucunda bulunanların kaldığı eve de operasyon düzenlendi.

Armutlu ve Alibeyköy'de müdahaleKüçükarmutlu ve Alibeyköy'de ölüm orucunu sürdürenlerin bulundukları evlere dün operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda ölüm orucunu sürdüren 12 kişi, Şişli Etfal ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanelerine kaldırıldılar. Küçükarmutlu'da gözaltına alınan Ergin Karagöz, kasığına göz yaşartıcı gaz bombası fişeğinin isabet etmesi sonucu yaralandı.Sabah gazetesinde yer alan haberin yayınlandığı gün Küçükarmutlu'daki eve operasyon düzenleyen polis, dün ikinci kez Küçükarmutlu'ya müdahale etti. Dün saat 6.30 sıralarında Küçükarmutlu girişine panzer, iş makinesi, ambulans, itfaiye ve çok sayıda polis yığınağı yapıldı.Polis daha sonra mahalleye girdi. Operasyona katılan polis helikopteri yerdeki ekipleri yönlendirdi. Saat 8.30'da sona eren operasyon sonucu ölüm orucunda bulunan Hüseyin Akpınar, Özkan Güzel, Madımak Özen, Gamze Turan ve Ferhat Erturk ile evde refakatçi olarak bulunan Selma Kubat, Vedat Çelik ile adını öğrenemediğimiz 3 kişi, tedavi edilmek üzere Şişli Etfal Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanaye kaldırılanlardan 9'unun müdahaleyi kabul etmemesi üzerine, "Tedaviyi kabul etmiyoruz" yazılı tutanak imzalatıldı. Hastane çıkışı gözaltına alınanlar, polis minibüsüne bindirilerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüler. Hastaneye kaldırılanlardan Ergin Karagöz'ün ise, kasığına göz yaşartıcı gaz bombası fişeğinin isabet etmesi sonucu yaralandığı ve tedavi gördüğü için hastanede kaldığı öğrenildi. Operasyonu izlemek için Küçükarmutlu'ya giden basın mensupları ise mahalleye alınmadı. Polis 5 Kasım'da da ölüm orucunun sürdürüldüğü evlerden olan Şenay Hanoğlu'nun evine operasyon düzenlemiş, operasyon sonucu 4 kişi hayatını kaybetmişti. Operasyonun ardından mahalleye gelen İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, ölüm orucunda bulunanların "kamu düzenini bozmak isteyen kişiler" olduğunu ileri sürerek, bölgeye yönelik uygulamaların gece-gündüz süreceğini bildirdi. Özdemir, Küçükarmutlu'da polis bekleme noktası kuracaklarını söyleyerek, bazı evlerin aranması talimatını verdi. Basın mensuplarına yaptığı kısa açıklamanın ardından mahalleliyle konuşan Özdemir, halktan barikat kuranlara destek olmamalarını isteyerek, "Barikat kuruyorlar, sizler seyrediyorsunuz. Ya devleti destekleyeceksiniz ya da devleti destekleyeceksiniz" dedi. Yetkililer, operasyon sırasında 50 kişilik bir grubun polise molotofkokteyli ve taş attığını, barikatları ateşe verdiğini, polisin de buna karşılık göz yaşartıcı bomba kullandığını söylediler.

Alibeyköy'e de müdahaleKüçükarmutlu'nun ardından Alibeyköy'de ölüm orucunun sürdürüldüğü eve de müdahale edildi. Sabah saatlerinden itibaren yoğun polis ablukası altına alınan eve müdahale öğleden sonra gerçekleşti. Müdahale sırasında ölüm orucunda bulunanlar, sloganlar attı. Evde ölüm orucunda olan Aydın Hanbayat, Murat Şahin, Hüseyin Yıldız, Cemal Keser, Yeter Güzel, Tekin Yıldız ve Orhan Gül ile operasyonda yaralanan refakatçiler Gülten Karaman Fatma Hanbayat (Aydın Hanbayat'ın annesi) ve Beser Yıldız Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü. Aileler, sedyeyle getirilen Hüseyin Yıldız ile Tekin Yıldız'ın durumunun ağır olduğunu belirttiler. Müdahalenin ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan 10 kişinin müdahaleyi kabul etmedi. Polis hastanede bulunan bu kişiler, daha sonra İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne götürdü. 10 kişi sağlık kontrolünden geçirildikten sonra ifade vermek üzere savcılığa çıkarıldılar.Bu arada, polisin Küçükarmutlu'da kalıcı olmak için yer tutarak, "Polis Asayiş Noktası" kurduğu öğrenildi. Personel de, geçici görevlendirmeyle atandı.
www.evrensel.net