12 Kasım 2001 22:00

Emek Platformu eyleme çağırdı

Taleplerini bir kez daha hükümete duyurarak, uyaran Emek Platformu, 15 Kasım'da ve 1 Aralık'ta tüm illerde kitlesel basın açıklamalarıyla uyarılarını sürdürecek.

Paylaş
Emek Platformu eyleme çağırdıEmek Platformu, "Ülkemize, geleceğimize, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyoruz" diyerek, hükümeti son kez uyardı. Taleplerinin yerine getirilmemesinin, "ülkenin her köşesini bir miting alanına çevirme ve genel greve davet" anlamına geldiğini belirten EP, "bu daveti şimdiden kabul ettiklerini" bildirdi.Emek Platformu'nun 15 Kasım'da kitlesel açıklamalarda okunacak bildirisi dün açıklandı. EP bildirgesinde, ülkenin bağımsızlık, ulusal egemenlik ve demokrasi açısından tarihinin en büyük tehdidiyle karşı karşı olduğu, uygulanan politikalarla umutların yok edilip, geleceğin ipotek altına alındığı ifade edildi.

IMF politikalarının iflasıIMF politikalarının Türkiye'yi iflasa götürdüğüne, "küreselleşme" kavramı ile amaçlarını hoş göstermeye çalışan emperyalizmin, Türkiye'nin bağımsızlığını, ulusal egemenliği ve demokrasiyi yok etmek istediği vurgulanan bildirgede, "İşsizlik, yoksulluk, gelir dağılımındaki adaletsizlik her geçen gün artmakta; devletin vergi gelirleri, bir avuç yerli ve yabancı sermayedara ödenen faizlere bile yetmemektedir" denildi.Sorunların çözüm yeri olan Meclis'in ve siyasi partilerin, ülkenin ve halkın yaşadığı sıkıntılar karşısında tam bir vurdumduymazlık içinde olduğunun altı çizilen bildirgede, talepler yinelenerek, yerine getirilmesi istendi.

Türkiye çaresiz değil"Türkiye çaresiz değildir" denilen bildirgede, ülkenin yetişkin gücüyle ve varlıklarıyla, onurlu bir kalkınmayı bağımsızlık ve demokrasi içinde gerçekleştirecek güce sahip olduğunun altı çizilerek, çözümün emperyalistlerin IMF aracılığıyla dayattığı politikaların terkedilmesi, halka güven verilmesi ve demokratikleşme ile sağlanacağı vurgulandı. Çözümün Emek Platformu Programı'nda açıkça ifade edildiği dile getirilen bildirgede, "EP, IMF dayatmalarını reddetmekte, bağımsızlık, ulusal egemenlik ve demokrasi temelinde, emekten yana politikaların uygulanmasını talep etmektedir" denildi.

Son uyarıİşçiler, kamu çalışanları, emekliler, işsizler, esnaflar, çiftçiler, ülkesini seven, bağımsızlığa, ulusal egemenliğe ve demokrasiye sahip çıkan herkesin, aileleriyle birlikte Emek Platformu'nun alternatif programını ve demokratik eylemlerini desteklemeye çağrı yapılan bildirgede, Emek Platformu'nu oluşturan kuruluşların, "halkın çıkarları, bağımsızlık, ulusal egemenlik ve demokrasi için" hükümeti son kez uyardığının altı çizildi.

Her yer miting alanı"Taleplerimizin yerine getirilmemesi, Emek Platformu'nu ülkemizin herbir köşesini miting alanına çevirmeye ve genel greve davet etmektir" denilen bildirgede, Emek Platformu'nun bu daveti şimdiden kabul ettiği ilan edildi.
ÖNCEKİ HABER

Kepenkler kapanıyor

SONRAKİ HABER

Metris Cezaevinde yangın: Çok sayıda itfaiye ve polis sevk edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa