12 Kasım 2001 22:00

İhracatçıya zeytin kıyağı

İhratcılar ve Orman Bakanlığı arasında yapılan protokolle orman alanları zeytin plantasyonlarına dönüştürülüyor. Protokolde yer alan plantasyon alanlarının 3000 dönümden az olmaması şartı üreticinin dışlanması anlamına geliyor.

Paylaş
İhracatçıya zeytin kıyağıBülent KılıçBozuk orman alanları zeytin plantasyonu yapılması için ihracatçılara veriliyor. Ege İhracatçılar Birliği ile Orman Bakanlığı arasında yapılan protokole göre 3000 dönümden az olmamak üzere orman alanları zeytin yetiştiriciliği için ihracatçılara verilecek. Zeytin tekellerinin oluşmasına yol açacak bu protokolün bir benzeri daha önce İtalya'da uygulandı. Geçtiğimiz hafta sonu Ayvalık'ta Ege İhracatcılar Birliği, "Türk Zeytinciliği'nin Tarımsal Ekonomi ve Türk Endüstrisi İçindeki Yeri ve Geleceği" konulu bir söyleşi düzenledi. Ankara'dan birçok bürokratın katıldığı söyleşiyi İzmir, İstanbul ve yurtdışından gazeteciler izledi. Verilen yemek ve kokteylin ardından bozuk orman alanlarının zeytin ekimine açılması için protokol yapıldı. Üreticilerin katılmadığı panele gelen TARİŞ başkanı dahi davetliler listisinde bulunmuyordu. Ekrem Pakdemirli, Şükrü Sina Gürel, Orman Bakanı Nami Çağan, Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürü Yavuz Mollasalihoğlu gibi üst düzey yöneticilerin katıldığı söyleşide üreticinin ve ülkenin sorunları tartışılmadı bile. Söyleşi boyunca ağırlıklı olarak zeytinin nasıl dövize çevrileceği ve zeytin ağacının bütün güzellikleri en ayrıntısına kadar konuşuldu.

İş bağlama günleriToplantı başlamadan önce Orman Bakanlığı ve Ege İhracatçılar Birliği arasında yapılan protokol töreni ise bu ihtişamlı hafta sonunun gerçek nedenini açığa çıkarmaya yetti. İmzalanan protokol gereği bozuk orman alanları olarak tabir edilen orman alanları zeytin üretimi için plantanize edilecekti. 3000 dönümden az alanda dikim yapılmaması şartıyla imzalanan bu protokol ihracatçıyı orman alanlarına yönlendiriyordu. İtalya örneğinin değerlendirildiği toplantıda ihracatçıların amaçladığı, üretim alanlarını genişleterek İtalya'daki üç zeytin tekeli gibi büyümekti. Zeytin üretimini ve satışını tamamen eline geçirmeyi planlayan ihracatcıların amacı 110 bin dönüme İspanya'dan getirecekleri 5 milyon ağacı dikerek zeytin üretiminde devleşmek. Her ne kadar bozuk tarım alanlarının üreticiye verileceği söylense de bürokratik ve mali engeller bu işin üretici açısından pek kolay olmayacağını gösteriyor, Bunun dışında varolan zeytinliklerin desteklenmeyip modern üretim için arsalar ayrılması ve modern üretimin devlet erkanının önemli isimlerince bizzat desteklenmesi bu protokolün, kendi söylemleriyle üç - dört yıla kadar gelecek olan milyar dolarların hesabını yapanlara yarayacağı söyleşi sabahı belli oldu.

Zeytinin güzelliğiEge İhracatçılar Birliği Başkanı Şevket Aksoy yaptığı konuşmada konuya dair bazı noktalara değindi. Aksoy, çağdaş toplama tekniklerinin uygulanmasının olanaksızlığı, sulama olanağına sahip olunmaması, ekonomik olmayan ölçekler nedeniyle ilaçlama, budama uygulamasının yapılamaması gibi nedenleri zeytinciliğin genel sorunları olarak gösterdi. Söyleşi de zeytinciliğin mitolojisinden bahsetmekle yetinen Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ve orman alanlarının sermayeye tahsisine ilişkin bilgileri veren Nami Çağan da ülkede binbir zorlukla üretim yapan zeytin üreticisini adeta görmezden geldiler. Gerçek ve tüzel kişileri zeytin plantasyonuna yönlendirmek amacıyla bu protoklü imzaladıklarını söyleyen Nami Çağan özellikle makine girebilecek bölgeleri sermayeye açacaklarını söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Demokrasi mi dediniz?

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa