13 Kasım 2001 03:00

İttifak yağmalayarak ilerliyor

Kuzey İttifakı, Mezar-ı Şerif'teki BM ve Dünya Gıda Programı depolarını yağmaladı. Amerikan uçakları BM'nin yardım konvoyunu vurdu.

Paylaş
İttifak yağmalayarak ilerliyorBirleşmiş Milletler, Afganistan'ın kuzeyinde bulunan Mezar-ı Şerif kentindeki bazı depolarının, kentin Kuzey İttifakı'nın eline geçmesinin ardından yağmalandığını bildirdi. BM sözcüsü Stephanie Bunker, Pakistan'ın başkenti İslamabad'ta düzenlediği basın toplantısında, bazı silahlı birimlerin sivil toplum örgütlerinin bürolarını yağmaladığını söyledi. Bunker, BM ve diğer yardım bürolarının bazı birimlerce yağmalandığını, henüz doğrulanmayan haberlere göre bölgede şiddet olayları ve infazların da olduğunu belirtti. Dünya Gıda Programı (WFP) yetkilisi Lindsey Davies de, Mezar-ı Şerif'in düşmesinden kısa süre sonra WFP'ye ait deponun yağmalandığını kaydetti. Bu arada, UNICEF sözcüsü Chulho Hyun, Mezar-ı Şerif'in el değiştirdiği sırada, yardım malzemesi taşıyan 10 kamyonluk bir konvoya, Kuzey İttifakı'na mensup bazı savaşçılar tarafından el konulduğunu ifade etti. Chulho Hyun, kamyonları ve 200 tonluk yükü geri almak ve kamyon sürücülerinin güvenliğini sağlamak için bir Kuzey İttifakı komutanıyla temas kurulmaya çalışıldığını söyledi.

BM konvoyu vurulduBM yetkilileri, ayrıca Afganistan'ın orta kesimlerindeki Bamyan'a insani yardım götüren bir BM konvoyunun hafta sonundaki Amerikan bombardımanında tahrip olduğunu belirttiler. Özbekistan'ın güneyindeki Termez'de bulunan BM yetkilileri, 330 ton yardımdan oluşan 22 kamyonluk konvoyun BM işareti taşımadığını ve yardımın yüzde 80'lik bölümünün tahrip olduğunu bildirdiler.Öte yandan, Kuzey İttifakı'nın, batıda kilit öneme sahip Herat kentini de ele geçirdiği bildirildi. İran ve Türkmenistan'a giden karayollarının üzerinde bulunan Herat, İttfak'a yardım ulaştırılması açısından büyük önemi sahip.
ÖNCEKİ HABER

ABD'de büyük panik

SONRAKİ HABER

Bursa'da devrilen tırdaki zeytinyağı tenekeleri yola saçıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa