Sömürüsüz bir dünya

TÜMTİS'in 25. Olağan Genel Kurulu dün yapılan seçimlerle sona erdi. Genel Kurul sonunda Sabri Topçu yeniden genel başkan seçildi.

Sömürüsüz bir dünyaSendikaların her gün kan kaybettiği, sendikal hareketin dibe vurduğu bir dönemde toplanan ve getirdiği önerilerle çıkış yolu olan TÜMTİS Sendikası'nın 25. Olağan Genel Kurulu dün yapılan seçimlerle tamamlandı. 255 delegenin oy kullandığı Genel Kurul'da 187 delegenin oyunu alan Sabri Topçu yeniden Genel Başkanlığa seçildi. Genel Sekreterliğe 179 oy alan Yurdal Şenol, Genel Örgütlenme Sekreterliği'ne de 170 oy alan Şükrü Günsili getirildi. Genel Örgütlenme Sekreterliği'nin diğer adayı Ali Bakır ise 63 oy aldı. Genel Mali Sekreterliğe 152 oy ayan Rıza Ballı, Genel Eğitim Sekreterliğine ise 156 oy alan Gürel Yılmaz seçilirken Genel Mali Sekreterliği'nin diğer adayı Ramazan Ataş 78, Genel Eğitim Sekreterliğine aday olan Hüseyin Seyrek ise 76 oy aldı. 6 delege ise Genel Kurula katılmadı.

Kaybeden yokturSeçimler sonucunda konuşma yapan TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Torçu, "Kaybeden yoktur. TÜMTİS kazandı" dedi. Kongrenin önceki gün bölümünde faaliyet raporu üzerine düşüncelerini ifade delegeler, sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyaya olan özlemlerini dile getirdiler. Çok sayıda delegenin söz aldığı genel kurulda, örgütlenmenin daha yaygınlaştırılması, savaşa karşı güçlü bir duruşun sergilenmesi ve işçilerin politikası yapması gibi temalara vurgu yapıldı.

Ekmeğin barajı olmaz!Delegelerden Recep Avcı, sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyaya olan özlemiyle salondakileri selamladıktan sonra, TÜMTİS'i baraj altında bırakanlara teşekkür etti. Barajın işçileri kendilerine gelmelerini sağladığını anlatan Avcı, "Ekmeğin barajı olmaz dedik ve yıktık geçtik" ifadeleriyle TÜMTİS'in mücadeleci yanına dikkat çekti. Avcı, işçilerin artık politika yapmasının da yadsınamaz bir gerçek oduğunu vurguladı.

Haklı olanın..."Küreselleşme adı altında sermaye işçi sınıfını daha çok sömürüyor. Bunun karşısına yeni olgular ile çıkmak gerekiyor" diyen delegelerden Hasan Doğan, sendikaların siyasi iktidarın takdirini kazanan bir çizgi izlediklerini belirterek önemli bir gerçeğe parmak basıyor. Doğan, özlemlerini şöyle dile getirdi: "Güçlü olanın değil, haklı olanın kazanacağı bir dünya için mücadele edeceğiz."

Daha ileriyeBir yıl öncesine kadar sendika adını bilmediklerini ve TÜMTİS yöneticilerinin gelip kendilerine sendikayı anlattıklarını ifade eden delegelerden Ali Kızılkaya, TÜMTİS'i daha ileri noktalara taşımak gerektiğini söyledi."Antep'teki grevde TÜMTİS vardı. Belediye-İş grevinde TÜMTİS vardı. TÜMTİS bir sınıf mücadelesidir. Kavgada, direnişte hep yanımızda oldu" sözleriyle sendikasını tanımlayan Güzel Durak adlı delege, mücadeleyi daha ileriye götürmek için herkese görevler düştüğünü ifade etti.

TÜMTİS güneştirGaziantep'ten gelen ve hayatında ilk kez genel kurula katıldığını söyleyen, oldukçada heyecanlı olan Mustafa Gündüz'ün "TÜMTİS bir güneştir. Bu güneş bir gün mutlaka Türkiye'nin her tarafına doğacaktır" sözleri uzun süre ayakta alkışlandı. Delegelerden Hamdi Korkmaz, Konya'ya sendika gelmeden önce çok ağır koşullarda çalıştıklarını anlatarak, şöyle konuştu; "Patron saat kaçta izin verirse o saatte çıkıp gidiyorduk. O yüzden TÜMTİS'e teşekkür ederim. Patron TÜMTİS'i duyunca 120 milyon lira olan ücretlerimizi 160 milyon lira yaptı. Sendikaya üye olurlarsa işyerini kapatacacağını söyledi. Ama sendikaya üye olduk ve sözleşme imzaladık."

Baskıya yanıt"TÜMTİS'li yiğit işçiler merhaha" sözleriyle salondakileri selamlayan delegelerden Süleyman Bilecen, ilk defa genel kurula katıldığını ve heyecanlı olduğunu belirtti. Barajı geçmek için Konya'da örgütlendikleri sırada gözlatına alındığını ve gözaltı sırasında kendisine hakaret edildiğini anlatarak TÜMTİS'e yapılan baskıya dikkat çeken Bilecen'in son sözleri, "Bugün o hakaretlere barajı geçerek yanıt verdik" oldu. Delegelerden Zeki Karacan ve Mehmet Aslan da, birlikte mücadele edilmesinden yana olduklarını söylediler.
www.evrensel.net