Serbest depo oldular

Doğu Anadolu Serbest Bölgesi'nde 2000 yılı için sözleşme imzalayan 9 işletmenin 7'si arka arkaya yaşanan ekonomik krizlerden sonra sözleşmelerini fesh ettiler.

Serbest depo oldularDoğu Anadolu Serbest Bölgesi'nde 2000 yılı için sözleşme imzalayan 9 işletmeden 7'si, 2001 yılında sözleşmelerini feshetti. Çalışmalarına devam eden işletmeler ise Serbest Bölge'yi sadece "depo" olarak kullanıyor. Doğu Anadolu Serbest Bölgesi Genel Müdürü Adnan Ayhan, "Devlet, gelişmiş illerle Erzurum'u birbirinden ayırmadıkça, serbest bölgemizin kalkınması mümkün değildir" dedi. Devlet tarafından yeterli desteği alamadıklarını belirten Doğu Anadolu Serbest Bölge İşleticisi AŞ (DSBAŞ) Genel Müdürü Adnan Ayhan şunları söyledi: "Devlet, gelişmiş illerle Erzurum'u birbirinden ayırmadıkça, serbest bölgenin kalkınamaz. İzmir'e yatırım yapmak isteyen yatırımcıyla, Erzurum'a yatırım yapmak isteyen yatırımcı eşdeğerde tutuluyor. Aynı şartlarda iki tercih yapması gereken müteşebbis ise, Erzurum'daki Serbest Bölge'ye yatırım yapmak yerine, gelişmiş ile yatırım yapıyor. Bu da Doğu Anadolu Serbest Bölgesi'nin her geçen biraz daha gerilemesine neden oluyor" dedi.

Bölgeye öncelik tanınmalıAdnan Ayhan, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın Doğu Anadolu Serbest Bölgesi'nin kalkınabilmesi için bir an evvel harekete geçmesi gerektiğini belirterek Doğu Anadolu Serbest Bölgesi'ne yatırımcıyı çekmek için işletme açmak isteyenlerin müteşebbisten teminat olarak alınan 5000 doların alınmaması ya da en asgariye indirilmesi gerektiğini söyledi. Ayhan, Erzurum ilinin, Hazine tarafından verilen teşvik kredilerinde İzmir ve İstanbul gibi gelişmiş illerle bir tutulmasını, bölgeye mal giriş ve çıkışlarında alınan binde 5 oranındaki fon bedelinin de Doğu ve Güneydoğu illerindeki serbest bölgelerden alınmamasını istedi. Erzurum'un hem kalkınmada öncelikli il olması, hem de Yatırımları Teşvik Kapsamı'na dahil olması göz önünde bulundurularak, müteşebbisi cezbetmek için daha fazla ayrıcalık sağlanmasını söyleyen Ayhan, ancak bunlar yapıldığı takdirde ticaretin canlılık kazanacağını belirtti.
www.evrensel.net