12 Kasım 2001 03:00

Kitap fuarı krizin gölgesinde geçti

Yirmi yıldır Tepebaşı'ndaki sergi salonunda düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı, önümüzdeki yıl Beylikdüzü'ndeki yeni TÜYAP binasına taşınacak.

Paylaş
Kitap fuarı krizin gölgesinde geçtiKoray KaraermişTÜYAP Kitap Fuarı dün sona erdi. Yirmi yıldır Tepebaşı'ndaki sergi salonunda düzenlenen fuar önümüzdeki yıl Beylikdüzü'ndeki yeni TÜYAP binasına taşınacak. Bu durum yayınevlerini rahatsız ediyor. Zira yeni merkez kente oldukça uzak. Bu aynı zamada fuara olan ilginin de az olacağı anlamına geliyor. Birçok yayınevi gelecek yıl fuara gidip gitmemeyi tartışırken, fuarın yeni bir forma kavuşacağını düşünenler de yok değil. Geride kalan son fuara damgasını vuran ise 'kriz' oldu. Okur ilgisinin yoğunluğunun azalmadığı ancak kitap satışlarında düşmenin gözlendiği fuarda yayınevlerinin ortak görüşü de kitap satışlarının azlığı. Okurlar da aynı görüşte. Fuarla ilgi görüşlerini sorduğumuz bir okur olan öğretmen Barış Kepenek, "Benim gibi düşük ücretle çalışan biri için elbette pahalı. Bakıp da 'Bunu da alsaydım, bunu da almak isterdim' diyeceğim ama, maddi açıdan 'Kalsın şimdilik' demek durumundayım. Ancak çok ihtiyaç hissettiğim, 'Kesin alsam iyi olur' dediğim kitapları alacağım, onun dışında 'Ya bak bu da güzel bir kitap biliyorum, kütüphanemde de bulunmalı ' diyebileceğim kitabı, şimdilik kalsın diyorum" sözleriyle durumu anlatıyor aslında. Üniversite Öğrencisi Mustafa Kaya ise, krizden dolayı kitap alamadığını belirtiyor: "Kitaplar normalde ucuz ama öğrenciye göre pahalı. Cebimde 3 milyon lira param var, onunla da ancak temel gereksinimlerimi karşılayabiliyorum. Kitap okumayı çok severim. Kendim alamıyorum ama yurtta arkadaşlarımla değişerek kitap okuyabiliyorum."

Sebep ekonomik Şair Kemal Özer'in bu konudaki görüşleri ise şöyle: "Geçmiş yıllara göre gerek izleyici sayısı açısından, gerek alışveriş açısından geçen yılların çok altında. Bu da gösteriyor ki, ekonomik kriz tüm hayatı olduğu gibi kültür hayatını da derinden etkilemiş. Benim izlenimim yazar olarak da yayıncı olarak da böyle. Ama şunu da söylemekte yarar var; tabii bütün olarak bakarsak toplantıların, panellerin izleyicisinde bir eksilme söz konusu değil. Yani geçen yıllarda ne kadar rağbet varsa gene o kadar izleyici var. O açıdan da benim gözlemim azalmanın, eksilmenin nedeninin ekonomik olduğu, yoksa konulara ilgi var."
ÖNCEKİ HABER

Sansüre karşı kampanya

SONRAKİ HABER

What will happen if severance pay is transferred to a fund?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa