Fotoğraf: Evrensel

ABD katliama devam ediyor

Afganistan'ı günlerdir bombalayan ABD, sivilleri katletmeye devam ediyor. Afganistan'ın güneyindeki Kandahar kenti yakınlarında bombalanan Şah Ağa Köyü'nde öldürülen sivil sayısı 190'a yükseldi.

ABD katliama devam ediyorAfganistan'ı günlerdir bombalayan ABD, sivilleri katletmeye devam ediyor. Afganistan'ın güneyindeki Kandahar kenti yakınlarında bombalanan Şah Ağa Köyü'nde öldürülen sivil sayısı 190'a yükseldi. Taliban yetkilileri ve görgü tanıkları, Harkrez bölgesinde yer alan köye 8 Kasım gecesi ve 9 Kasım sabahı düzenlenen hava akınları sırasında, bir türbenin ve evlerin isabet aldığını, 190 sivilin öldüğünü söylediler. Kandaharlı Ahmed Şah, halkın ölülerini gömmek için yardım istediğini belirtti. Taliban, ülkenin güneyindeki 3 köyün vurulduğunu ve Şah Ağa'da 133 cesedin bulunduğunu açıklamıştı.

Kaplama bombardımanıAmerikan hava kuvvetleri, dün ayrıca, Kâbil'in kuzeyinin iki kez bombalandığını açıkladı. Ancak tanıklar, bombaların kentin kuzeyine değil, doğrudan içine atıldığını belirttiler. Şomali Vadisi'nde askeri terminolojide "kaplama bombardımanı" olarak geçen tarzın uygulanması ile, bölgeye çok sayıda bomba yağdırıldı. Dün öğlene doğru ise, aynı bölgenin batısı, bu kez B-52 ağır bombardıman uçağı tarafından ateş altına alındı. Başkentteki AFP muhabiri, Amerikan uçaklarının saldırılarının sabah 04.00 sularında başladığını ve 10 şiddetli patlama duyulduğunu bildirdi.Önceki geceki saldırılarda, Kâbil yakınlarındaki bir mermer fabrikası isabet aldı. Tanıkların anlattığına göre, Kale Cebbar köyündeki fabrikada iki bekçi öldü, fabrika harabeye döndü.

4 ABD askeri öldüAmerikan Savunma Bakanlığı ise, Afganistan saldırısının başından bu yana dördüncü Amerikan askerinin öldüğünü açıkladı. Pentagon, bu ölümlerin hiçbirinin çatışmayla ilgisinin olmadığını öne sürdü.Bu arada, ABD'nin ardından İngiltere'nin özel kuvvetleri de, Afganistan topraklarına girdi. İngiltere Savunma Bakanı Geoff Hoon, BBC'ye verdiği demeçte, "Kuzey Afganistan topraklarında İngiliz birlikleri bulunuyor. Askerlerimiz Kuzey İttifakı'na danışmanlık yapıyorlar, onlara yardımcı oluyorlar" dedi.

Kuzey ittifakı ilerliyorÖte yandan, Kuzey İttifakı, kuzeydeki Tahar eyaletini, eyaletin başkenti Talokan ile birlikte ele geçirdiğini açıkladı. Kuzey İttifakı sözcülerinden Muhammed Abil, ittifak güçleri komutanı Muhammed Fehim'in, Talokan'ın düştüğünü kendilerine bildirdiğini söyledi. İttifakın başka bir sözcüsü Eşref Nedim de, cepheden, Tahar'ın düştüğü yolunda haber aldıklarını belirtti. İttifak, ülkenin batı kesimlerinde de stratejik bir yeri daha ele geçirdi. Kuzey İttifakı komutanlarından İsmail Han, yaklaşık 4 saat süren savaşta, Badgis eyaleti başkenti Kale-i Nev'i aldıklarını ve Herat'a doğru ilerlediklerini açıkladı. Çatışmada Taliban güçlerinden 15'inin öldüğünü, 300'ünün yakalandığını belirten İsmail Han, cephe hattının şu an Herat'tan 24 kilometre uzaklıkta olduğunu söyledi.

Kabil kapılarındalarAfgan İslami Ajansı da Kuzey İttifakı'nın Herat'ı bugün içinde alabileceğini duyurdu.Diğer yandan İttifak güçleri, kuzeyden Kâbil'e giden ana yolu denetleyen stratejik öneme haiz Pul-i Kumri'yi Taliban'dan aldıklarını açıkladı. Kuzey İttifakı Sözcüsü Eşref Nedim, "Kuzey'den Kâbil kapılarına dayandık. Askerlerimiz, herhangi bir anda Kâbil'e saldırabilirler" dedi. Hoon, bölgede bulunan İngiliz askerlerinin sayısı hakkında ayrıntı vermedi.
www.evrensel.net