10 Kasım 2001 22:00

Polis devleti uygulaması

Delil elde etmek için işkencenin kulanılmasını tartışan, FBI ve CIA'nin yetkilerini artıran, iletişim üzerindeki denetimini yoğunlaştıran ABD yönetimi, sanıklarla avukatları arasındaki görüşmeleri dinleme yetkisi çıkardı.

Paylaş
Polis devleti uygulamasıABD yönetimi, "terörle mücadele" çerçevesinde, gözaltına alınanlar veya tutuklananlar ile avukatları arasında, gizli olması gereken görüşmeleri "dinleme" yetkisi çıkardı. Avukat ile müvekkilin kişilik haklarını ihlal eden bu karar, yurttaş hakları grupları tarafından tepkiyle karşılandı. 11 Eylül'den bu yana 2000'e yakın Müslüman ve Ortadoğulunun, mahkemeye çıkarılmadan tutuklandığını hatırlatan yurttaş hakları grupları, savunma hakkına yönelik bu saldırıyı, "korkunç bir anayasa ihlali" olarak tanımladılar. Bir dizi örgüt, ABD'nin polis devletine dönüşmesinden duydukları kaygıyı dile getirerek, gizlice çıkarılan bu kararın iptalı için yargıya başvuracaklarını kaydetti.

Sessiz sedasızAvukat görüşmeleri ile ilgili kararın, geçtiğimiz hafta içinde ABD Adalet Bakanı John Ashcroft tarafından sessiz sedasız kabul edilerek, derhal uygulamaya konulduğu öğrenildi. Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kararın "halka yönelik tehlikelerin ışığında alındığı" öne sürüldü. Açıklamada, "Bazı tutukluların, avukatları ile iletişimlerini terör eylemleri gerçekleştirmek için kullanabileceği yönünde mantıklı şüpheler bulunuyor" denildi.Tutukluların konuşmaları ve yazılı iletişiminin denetlenmesi kuralı, tanıklar veya gözaltına alınanlar için de uygulanabilecek. Ancak gözaltına alınanlar için, konuşmaların dinlendiğinin "gözaltına alınana bildirilmesi" kuralı getiriliyor. Amerikan Yurttaş Hakları Birliği, bu yeni uygulamayı "korkunç bir örnek" olarak tanımladı. Birlik yönetiminden Rachel King, "Bu polis devleti demektir. Buna karşı mücadele edeceğiz" açıklamasını yaptı.Ulusal Adli Savunma Avukatları Derneği ise, anayasaya aykırılık suçlamasında bulundu. Dernek Başkanı Irwin Schwartz, "Kurallar açıktır: Avukat, gizliliği korumak zorundadır. Müvekkilimiz ile gizli görüşemeyeceksek, hiç görüşmeyelim daha iyi. Bu olmadığı takdirde de, müvekkil, bir avukata sahip olamaz ve anayasanın altıncı maddesi ihlal edilmiş olur" diye konuştu.

Müslümanlara ayrımcılıkBu arada ABD Dışişleri Bakanlığı, Müslüman ülkelerden vize için başvuran 16-45 yaş arası erkeklere, 20 günlük bekleme süresi getirilmesine ilişkin bir uygulama başlattı. Washington Times gazetesinde yayınlanan haberde, yeni uygulamanın yaklaşık 20 Müslüman ülke için geçerli olacağını belirtirken, Türkiye bu listede yer almadı.ABD'nin yeni vize uygulamasının, "terör riski en yüksek" grubu hedef aldığı söyleniyor. Listede, Afganistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Cibuti, Eritre, Endonezya, Fas, İran, Irak, Ürdün, Katar, Kuveyt, Lübnan, Libya, Malezya, Mısır, Pakistan, Suudi Arabistan, Somali, Sudan, Suriye, Tunus, Umman ve Yemen yer alıyor. Habere göre, sadece erkekler için geçerli olacak yeni uygulamada, söz konusu ülkelerdeki 16-45 yaş arasındaki erkekler, vize için ABD konsolosluklarına başvurduklarında, bu kişilerin isimleri Federal Soruşturma Bürosu (FBI)'na bildirilecek ve FBI bu kişiler hakkında soruşturma yürütecek.
ÖNCEKİ HABER

"Sondur findur!"

SONRAKİ HABER

YSK: 165 kişiyle ilgili ihbar geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa