10 Kasım 2001 22:00

Afgan çocuklar tehlikede

Afganistan'a yönelik hava bombardımanının acısını en çok çocuklar çekiyor. UNICEF, ülkede her yıl 300 bin çocuğun öldüğünü, ABD-İngiliz saldırılarının sürmesi halinde bu rakama 100 bin çocuğun daha eklenebileceğini açıkladı.

Paylaş
Afgan çocuklar tehlikedeBirleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), Afganistan'da yaklaşan kışın bir katliama yol açacağı uyarısında bulundu. UNICEF, Afganistan'da zaten her yıl 300 bin çocuğun açlık ve hastalıktan öldüğünü, saldırıların sürmesi halinde bu rakama 100 bin çocuğun daha ekleneceğini vurguladı. UNICEF Özel Temsilcisi Nigel Fisher, ülkenin kuzeyindeki önemli rotalar karla kaplanmadan önce, Afganlı çocuklara yardım ulaştırmak gerektiğini kaydetti. Afganlı çocukların yarısının zaten yetersiz beslendiğini kaydeden Fisher, önümüzdeki birkaç hafta içinde yeterli yardımın ulaştırılamaması halinde "durumun çok ciddi olacağını" ifade etti.

Zaten ölüyorlardı!Fisher, açıkladığı rakamların, bir dizi hükümet dışı kuruluşun araştırmalarına dayandığını da belirterek şöyle konuştu: "11 Eylül öncesinde ölen çocuklara ek olarak, 100 bin çocuk daha ölebilir. Çocukların çoğunun yetersiz beslendiği göz önüne alınırsa, bu ölümlerin çoğu ishal, kızamık ve zatürreeden olacak. Bunlara soğuğu ve evsizliği eklerseniz, çok ciddi bir manzarayla karşılaşıyorsunuz."

'Kışın saldırı olamaz'BM Mülteciler Yüksek Komiseri Ruud Lubbers de, Fisher'in uyarılarını destekleyen bir açıklama yaptı. Lubbers, ABD'nin Afganistan'a yönelik harekâtını sona erdirecek siyasi bir çözüm bulunması çağrısında bulunarak, kışın harekâta devam edilmesinin "kabul edilemez" olacağını söyledi.Lubbers, Roma'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Uzun bir kışa ve savaşa hazırlandığınızı söylüyorsanız, bu tamamen çılgıncadır. Bunu sona erdirecek siyasi bir çözüme gerek var. Çözüm hemen yarın değil, ama bir sonraki gün bulunabilir" dedi.Kışın harekâta devam etmenin insanlık dışı olacağını kaydeden Lubbers, bu dehşet verici senaryoyu düşünemediğini söyledi. Lubbers, "Terörizme karşı uluslararası koalisyonda yer alan İtalya gibi devletler, Afganistan'da yaşanan sefalette rol alıyor. Bizim gibi terörizme karşı mücadele eden ülkelerin ise zavallı Afganlarla dayanışma içinde olması iyi bir şey" diye konuşarak "avundu". Afgan halkının kitlesel halde göç ettiğini ve kentlerde çok fazla kimsenin kalmadığını belirten Lubbers, kuraklığa rağmen ülkede yeterince gıda stoku bulunduğunu ve savaşa rağmen büyük miktarlarda yiyeceğin ülkeye gönderildiğini öne sürdü. Lubbers, "Afganistan'a hâlâ gıda yüklü kamyonların girmesi ve halkın bunlara ulaşmasının bir mucize olduğunu" da sözlerine ekledi.

Blair 'iktidar sarhoşu'Diğer yandan, İngiltere İşçi Partisi'nin muhalif milletvekillerinden Paul Marsden, Başbakan Tony Blair'e Afganistan saldırısı nedeniyle sert suçlamalar yöneltti. Marsden, Blair'i "kral gibi davranmak ve iktidar sarhoşu olmak" ile suçladı.Pakistan'daki mülteci kamplarını ziyaret eden savaş karşıtı milletvekili Marsden, ABD'nin attığı salkım bombalarının, "teröristlerin öldürdüğünden çok daha fazla çocuk öldüreceğini" vurguladı. Marsden, Afganistan saldırısı nedeniyle 100 bine yakın çocuğun ölebileceğini kaydederek, "Yoksulluk, hastalık ve savaş nedeniyle ölecekler. Alınan yaşam ister New York'ta, ister Kâbil'de olsun, insan yaşamıdır" dedi.

Kral gibi başbakanPartinin sol kanat milletvekili Paul Marsden, "Savaş, İngiltere'nin zayıf bir parlamentosu bulunduğunu ve ülkenin, tüm yetkileri elinde toplayan bir başbakan tarafından yönetildiğini kanıtladı" diye konuştu. İngiliz politikacı, sözlerine şöyle devam etti: "Tony Blair, bu savaşla ilgili en ufak bir endişe duymuyor, çünkü parlamentoya karşı sorumlu tutulamıyor. İngiltere'nin yazılı bir anayasaya ihtiyacı var: Parlamentoya, bir iktidar sarhoşunu denetlemesini sağlayacak yetkiler verecek bir anayasaya. Himaye ve iktidarı istediği gibi dağıtan Kral gibi bir başbakan ve onun nedimeleri tarafından yönetilmeye devam edemeyiz."Marsden, Birleşmiş Milletler'e de çağrıda bulunarak, "11 Eylül saldırılarının sorumlularının yargılanacağı bir uluslararası mahkeme kurulmalı" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Bu aşk biraz fazla!

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa