09 Kasım 2001 22:00

Genel grev talebi

"İşsizliğe, Yoksulluğa, Yolsuzluğa ve Savaşa Hayır" yürüyüşü dün Ankara'da yapılan mitingle sona erdi. Sıhhiye Meydanı'nda yapılan mitinge 25 bine yakın işçi ve emekçi katıldı.

Paylaş
Genel grev talebiİşçi ve emekçiler, Ankara'da yaptıkları mitingle hükümetin IMF direktiflerine uygun politikalarından, Türkiye'nin ABD emperyalizminin çıkarları doğrultusunda ateşe atılmasına kadar pek çok uygulamasını protesto ettiler. Sıhhiye Meydanı'nda yapılan ve 25 bine yakın emekçinin katıldığı mitingde, emek güçlerine ve emekçiye yönelik saldırıların sürmesi durumunda genel grev dahil her türlü mücadele yönteminin kullanılacağı ilan edildi. Sıhhiye Meydanı'nda yapılan mitingde, miting yeri konusunda günlerdir süren anlaşmazlığın etkisi hissedildi. DİSK ve KESK'in Kızılay Meydanı, Türk-İş ve Hak-İş'in ise Sıhhiye'den yana tavır almasıyla yaşanan anlaşmazlık, Türk-İş yönetiminin ağırlığını hissettirmesiyle Sıhhıye'de karar kılınarak giderildi.DİSK ve KESK'in hafta başında Edirne, Denizli, Diyarbakır, Samsun ve Antep'ten başlattığı "İşsizliğe, Yoksulluğa, Yolsuzluğa ve Savaşa Hayır" yürüyüşü dün sabah Ankara'da noktalandı. Sabah saatlerinde ODTÜ Kavşağı'nda buluşan yürüyüş kolları daha sonra otobüslerle Beştepe'ye geldi. 1500 kişilik topluluk burada, aralarında Memur-Sen, TMMOB, TTB, TEB, Genel-İş, OLEYİS, Emeğin Partisi, ÖDP genel başkanlarının da bulunduğu parti, sendika ve kitle örgütü yöneticileri tarafından karşılandı. Karşılama noktasında Türk-İş ve Hak-İş'ten yönetici düzeyinde temsilci bulunmadı.Daha sonra yürüyüş kolu oluşturan topluluk sloganlarla Tandoğan Meydanı'na hareket etti. Aynı saatlerde Tandoğan Meydanı'nda da DİSK ve KESK'in üyeleri toplanmaya başladı. Genel-İş üyeleri işbırakarak eylem yerine geldiler. Polisin, Tandoğan'dan Kızılay'a giden caddeye barikat kurması, toplananların "Emekçiye değil çetelere barikat" ve "IMF'ye kıyak emekçiye dayak" sloganları ile protesto edildi. Daha sonra topluluk miting alanına doğru yürüyüşe geçti. "Yoksulluğa, yolsuzluğa ve savaşa hayır" pankartının arkasından yürüyen sendika, parti ve kitle örgütleri sık sık "Genel grev, genel direniş", "Savaşa değil emekçiye bütçe" sloganlarını attılar. Yürüyüş kolunun en önünde 5 koldan Ankara'ya gelen emekçiler yer aldı. Türk-İş Başkanı Bayram Meral, yürüyüş kolunu Celal Bayar Bulvarı üzerinde karşıladı.

Türk-İş'in kortejiTürk-İş'e bağlı sendikalar Celal Bayar Bulvarı üzerinde buluştular. Kortejin önünde Türk-İş pankart ve flamaları yer alırken, sendikalar arkada düzenli kortejler oluşturdular. Başlangıçta oldukça sönük ve coşkusuz olan kortejde, Tes-İş, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü işçilerinin ağırlıkta olduğu Yol-İş, Petrol-İş, Tek Gıda-İş, Maden-İş kitleselliği ile dikkat çekti. Önce Mesut Yılmaz'ın seslendirdiği, ardından hükümetin ortaklaştığı "Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü"nün kapatılması kararına tepki gösteren işçiler, sık sık "Köy Hizmetleri kapatılmasın, köylü umutsuz bırakılmasın" sloganını attılar. Hak-İş'e bağlı Özçelik-İş ile Hizmet-İş üyeleri de daha sonra Türk-İş'le birleşti.Kitlenin Abdi İpekçi Parkı'na yerleşmesinden sonra, "anlaşma sağlandığı" bildirilerek, "Sıhhiye Meydanı" çağrısı yapıldı. Henüz DİSK ve KESK'in gelmemesi nedeniyle alanda sessiz beklenirken, gruplar halinde işçilerin Meral'i sıkıştırdıkları, "Başkan KESK Kızılay'da", "Sessiz Yol-İş istemiyoruz", "Haydi başkan Kızılay'a", "Meclis'e başkan Meclis"e" sloganları attıkları duyuldu.

Miting geç başladıDİSK ve KESK ile eyleme destek veren grupların da Sıhhiye Meydanı'na yerleşmesinin ardından 2 saat gecikmeyle miting başladı. İlk sözü alan KESK Genel Başkanı Sami Evren, IMF tetikçisi hükümetin emekçileri açlık ve sefalete sürüklediğini belirterek, "Buna sessiz kalacak mıyız?" diye sordu. "Emekçiyi ezmeye devam ederseniz; halkın ve emekçilerin iradesi tarafından ezilirsiniz" diyen Evren, kaynakların silaha gitmesine, savaş rantiyesine göz yummayacaklarını ifade etti.

Meral'e tepkiKürsüde zor anlar yaşayan, sözleri sloganlarla kesilen Bayram Meral ise ayrım yapmadan, tüm olumsuzluklara "dur" demek için alanlara çıktıklarını kaydetti. Meral, "Siz hiç merak etmeyin, bunun sonu üretimi durdurmaktır. Bunun sonu halkını unutan, IMF'ye boyun eğen iktidara karşı genel grevdir" dedi. Meral, "Genel grev genel direniş" sloganı eşliğinde konuştu. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da, haklarının gaspına karşı omuz omuza verdiklerini, güçlerini birleştirdiklerini söyledi. Her yerde sıkıntının olduğunu, yürüyüş boyunca bunu gördüklerini ve canlı yaşadıklarını kaydeden DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, genel grev de dahil mücadelenin her sürecinde yer alacaklarını, 15 Kasım'da, 1 Aralık'ta yine alanları doldurup, ardından genel grevi ülkenin gündemine taşıyacaklarını söyledi.Miting, F tipi hücrelerde kalan tutuklu ve hükümlülerin yakınlarının da alanda olduğunun duyurulmasıyla sona erdi.
ÖNCEKİ HABER

Aydın hakkında soruşturma önergesi

SONRAKİ HABER

Tank Palet'in özelleştirilmesine karşı 15 bin kişi miting yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa