09 Kasım 2001 22:00

Hoşgörüsüzlük ve insan hakları

TÜRSAK tarafından düzenlenen Sinema Tarih Buluşması, 16 Kasım'da başlayacak. Festivalde, yüzün üzerinde film ücretsiz olarak sinemaseverlerin beğenisine sulunacak.

Paylaş
Hoşgörüsüzlük ve insan haklarıTürkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından düzenlenen "4. Uluslararası Sinema ve Tarih Buluşması" festivali, 16-23 Kasım 2001 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığı'nın himaye ettiği festival, bu yıl AB ve UNESCO desteğiyle yapılacak.Teması "hoşgörüsüzlük ve insan hakları" olarak belirlenen festivalin açılışı, 16 Kasım Cuma akşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılacak. Gecede, Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu'nun festival temasını işleyen gösterisinin ardından, açılış filmi olarak Jean Pierre Jeunet'in 2002 Oscar Ödülleri En İyi Yabancı Film Dalı'nda Fransa'nın adayı olan "Amelie" gösterilecek. TÜRSAK'tan yapılan açıklamada, festivalin ana temasının, "tüm dünyada yaşanan ve temeli hoşgörüsüzlüğe dayanan savaş acılarının, soykırım olaylarının, çifte standart politikalarının; siyasal, sosyal ve ekonomik nedenlerle bireylerin ve toplumların karşı karşıya kaldığı insan hakları ihlallerinin perdeye yansıtılması ve tarihin günümüze ışık tutması" amacıyla "hoşgörüsüzlük ve insan hakları" olarak belirlendiği belirtildi.

Etkinlikler "Film gösterimleri", "paralel etkinlikler" ve "sosyal etkinlikler" olmak üzere üç ana başlık altında gerçekleştirilecek festival, sinemaseverleri dünyanın çeşitli ülkelerinden 110'a yakın filmle buluşturacak. Ayrıca, ana tema çerçevesinde panel, söyleşi ve sergiler de düzenlenecek.Festivalde film gösterimleri, "Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması", "Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Yarışması", "İnsan Hakları", "Hoşgörüsüzlük", "Bir Ustaya Saygı: Klaus Maria Brandauer", "Bir Ülke Bir Sinema: Polonya", "Bir Kuzey Sineması: Hollanda" ve "Yönetmenlerin Gözüyle Ermenistan Sineması" olmak üzere 8 ana başlık altında gerçekleştirilecek."Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması"nda "tarih" temalı son 3 yılda yapılmış 12 ülkeden 12 film, "Uluslararası Belgesel Film ve Kısa Film Yarışması"nda Balkanlar'da yaşanan olaylardan Çeçenistan'a kadar uzanan geniş bir yelpazede yaşanan acıları perdeye aktaran son 5 yılda yapılmış 15 ülkeden 18 film yer alacak."İnsan Hakları" bölümünde ise filmler, "Beyazperdede İnsan Hakları", "İnsan Hakları Özel Gösterimleri", "Tanıklıklar", "Bir Demokrasi Mücadelesi: Kore" ve "Savaş Sonrası" olmak üzere 5 ana başlık altında gösterilecek.

Dünyadan filmler "Hoşgörüsüzlük" adlı bölümde de 1994 yılında Venedik Film Festivali'nde "Altın Aslan" ödülünü alan "Yağmurdan Önce", Tomris Giritlioğlu'nun "Suyun Öte Yanı" filmlerinin yanı sıra Azerbaycan, İsrail ve Çek Cumhuriyeti'nin de aralarında bulunduğu 12 ülkeden 15 film sinemaseverlerle buluşacak.Avusturyalı oyuncu Klaus Maria Brandauer'e saygı bölümünde ise usta oyuncunun, Istvan Szabo'nun yönettiği "Mephisto", "Albay Redl" ve "Hanussen" adlı filmleri gösterilecek. Her yıl bir ülkenin konuk olduğu "Bir Ülke, Bir Sinema" bölümünün bu yılki konuğu da Polonya olacak. Bu bölümde 4 film gösterilecek.Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nun katkılarıyla "Bir Kuzey Sineması: Hollanda" bölümünde, bu ülke sinemasının hoşgörüsüzlük ve insan haklarına bakışını gösteren filmler yer alacak."Yönetmenlerin Gözüyle Ermenistan Sineması" bölümünde, Ermeni yönetmenlerin uzun metraj, belgesel ve kısa filmleri bulunuyor.

Paralel etkinlikler Festival, film gösterimlerinin yanı sıra sergi, panel ve söyleşi gibi paralel etkinliklerle de desteklenecek. Ana temaya uygun olarak 500. Yıl Vakfı işbirliğinde "Portreler ve Belgeler" sergisi açılacak. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin workshop afiş çalışmaları sergisinin de düzenleneceği etkinlikler çerçevesinde, uluslararası tarihçi ve sanatçıların katılacağı "Bin yıllık beraberlik: Türkler ve Ermeniler" konulu panel gerçekleştirilecek.Gala gecelerinde ise Avusturyalı Yönetmen Michael Haneke'nin ödüllü filmi "Piyanist" ile ABD'li Yönetmen Victoria Barrett'in "Umutsuz Saatler" adlı filmleri gösterilecek.Beyoğlu Alkazar ve Atlas sinemaları, Sinema TÜRSAK, AKM, Alman Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Sinema Merkezi ve Bilgi Üniversitesi Sinema Salonu'nda düzenlenecek etkinlikler, ücretsiz olarak izlenebilecek.Festival, 23 Kasım Cuma günü kapanış töreniyle sona erecek.
ÖNCEKİ HABER

Konuştukça batıyorlar

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa