Tüm ülkede eylemler yapıldı

Ankara'da yapılan ortak eylemin yanı sıra birçok ilde yapılan eylemlerde IMF ve hükümet protesto edilerek, emekçilerin talepleri dile getirildi.

Tüm ülkede eylemler yapıldıAnkara'da yapılan ortak eylemin yanı sıra birçok ilde yapılan eylemlerde IMF ve hükümet protesto edilerek, işsizliğe, yoksulluğa, yolsuzluğa ve savaşa karşı emekçilerin talepleri dile getirildi.

Samsun/Adana Samsun'da KESK, Petrol-İş, Tes-İş, TÜMTİS, Yol-İş 1 No'lu Şube ve EMEP'in de katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda eylem yapıldı. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı eylemde KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Metin Erol konuştu. Polisin eylemi engelleme çabalarına direnen işçi ve emekçiler sık sık "Genel grev, genel direniş", "Savaşa değil, eğitime bütçe", "Savaşa hayır" sloganlarını attılar. Adana Emek Platformu tarafından Uğur Mumcu Meydanı'nda yapılan açıklamaya 200 kişi katıldı. EMEP'in de destek verdiği eylemde Emek Platformu adına konuşan Adana Tabibler Odası Başkanı Rıza Mete, krizin faturasını emekçi halkın ödedeğini belirterek, "Siyasi iktidarın her ekonomik kararı sorunların derinleşmesine ve toplumun tepkisinin yoğunlaşmasına neden olmaktadır" dedi. ABD'nin Afganistan'a yönelik saldırısına da değinen Mete, savaşın durdurulması ve Türkiye'nin bu savaştan uzak tutulmasını istedi. Eylem, "Genel grev, genel direniş", "Hükümet bütçeni al başına çal", "Kurt, kuş, arı; kahrolsun IMF iktidarı" sloganlarıyla sona erdi.

Adıyaman/Tunceli KESK Adıyaman Şubeler Platformu üyeleri vizite eylemi yaparak Havuzbaşı'nda basın açıklaması yaptılar. İşçi sendikaları, siyasi partiler ve kitle örgtülerinin destek verdiği eyleme yaklaşık 500 kişi katıldı. Eylemde sık sık "Savaşa değil, emekçiye bütçe", "İşçi memur el ele genel greve", "Direne direne kazanacağız", "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganları atıldı. Tunceli Sendikalar Platforumu tarafından Tosun Sokak'ta yapılan eyleme siyasi partiler de destek verdi. Tunceli'deki kamu emekçilerinin sürgün edilmesinin de protesto edildiği eylemde konuşan Tarım Orkam-Sen GYK Üyesi Hıdır Demir, ülkede 800 milyonun aç yaşadığını, ABD çıkarları adına savaşa sürüklendiğini belirterek, mücadelenin yoğunlaşarak süreceğini belirtti.

Matalya/Sivas KESK Malatya Şubeler Platformu tarafından düzenlenen eylemde hükümet istifaya çağırıldı. EMEP, HADEP, ÖDP'nin de katıldığı eylemde konuşan Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur, "IMF'nin tetikçisi hükümet yüzbinlerce emekçiyi açlık ve sefalete sürüklüyor" diyerek, hükümeti bir kez daha uyardıklarını söyledi. Savaşa karşı sloganların atıldığı eylem için polis çok yoğun önlem aldıKESK Şubeler Platformu üyeleri Mevlana Meydanı'nda toplanarak Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. "IMF defol, bu memleket bizim", "Milyonlar aç, milyonlar işsiz, yaşasın küresel direnişimiz", "Savaşa hayır" sloganlarının atıldığı eyleme EMEP, ÖDP, CHP de destek verdi. Eylem meydandaki basın açıklamasıyla son buldu.

Kilis/Elazığ Kilis'te Eğitim-Sen, BES ve SES tarafından düzenlenen basın açıklamasına ÖDP, CHP, ADD destek verdi. Polis baskısına rağmen yapılan basın açıklaması sloganlarla sona erdi. Elazığ PTT'si önünde saat 12.00'de yapılan basın açıklamasında Eğitim-Sen yöneticilerinden İsmet Kalkan konuştu. Kalkan, "İnsanların ölmesine ve kaynakların silaha gitmesine göz yummayacağız" dedi.

Lüleburgaz/Kayseri Lüleburgaz'da KESK, Petrol-İş, Kristal-İş, Gıda-İş, Belediye-İş, Tür Köy-Sen, EMEP ve ÖDP'nin katılımıyla yapılan eylemde 300 kişi vardı. IMF ve hükümete olan tepkilerini dile getiren işçi ve emekçiler, ABD'nin Afganistan'a yönelik saldırısını da protesto ettiler. Kayseri'de Mimar Sinan Parkı'nda yapılan eyleme 150 kişi katıldı. KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Halil Ünal, "milyonların çıkarı için alanlara çıktıklarını, emekçilerin çıkarına kulak tıkayanları affetmeyeceklerini" söyledi.

Bolu /ZonguldakBolu'da Belediye Meydanı'nda yapılan basın açıklamasına 150'yi aşkın kişi katıldı. Haber-Sen Şube Başkanı Hıdır Yavuz'un konuştuğu eylemde "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz", "IMF defol, bu memleket bizim" sloganları atıldı. KESK'e bağlı sendikalar saat 12.00'de Zonguldak Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yaptılar. İskenderun'da gerçekleştirilen eyleme polis müdahale etti. Üç Eğitim-Sen üyesi gözaltına alındı.
www.evrensel.net