10 Kasım 2001 03:00

Kredi dilimleri birleştirilmiyor

Hükümetin Uluslararası Para Fonu (IMF)'ndan heyecanla beklediği kredi dilimlerinin birleştirilmesi kararı çıkmadı.

Paylaş
Kredi dilimleri birleştirilmiyorHükümetin Uluslararası Para Fonu (IMF)'ndan heyecanla beklediği kredi dilimlerinin birleştirilmesi kararı çıkmadı. IMF, Türkiye'nin ekonomik programının onuncu ve on birinci gözden geçirme çalışmalarının birleştirilerek bu yılki son iki kredi dilimi olan 3'er milyar doların birlikte serbest bırakılmasının öngörülmediğini bildirdi. IMF yetkilileri, açıklamalarında, onuncu ve on birinci dönem gözden geçirme çalışmalarının birleştirilmesinin düşünülmediğini belirttiler. Türkiye'nin IMF ile mayıs ayında yaptığı anlaşma çerçevesinde onuncu gözden geçirme döneminin 20 Eylül, on birinci gözden geçirme döneminin ise 15 Kasım'dan sonra gerçekleşeceği belirtilmişti. Ancak 11 Eylül terörist saldırılarının Türk ekonomisine olumsuz etkisi, bu çerçevede gelecek yıl için ek dış finansman gereğinin ortaya çıkması ve tasarruf tedbirleri paketinin hazırlanmasından dolayı, onuncu gözden geçirme döneminde yaklaşık iki aylık bir gecikme meydana geldi. Washington'daki uluslararası finans çevreleri, onuncu ve on birinci gözden geçirme çalışmalarının birleştirilmemesine, Türkiye'nin, on birinci döneme ilişkin performans kriterlerini henüz tamamlamamış olmasını neden olarak gösterdiler. Bu durumda en son planlandığı gibi, IMF Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki IMF heyetinin Ankara'daki çalışmalarını gelecek hafta sonu tamamlaması öngörülüyor.

Yeni teftiş aralıktaBunun ardından, tasarruf tedbirleriyle de bağlantılı olarak, Türkiye'nin gelecek yılki dış finansman ihtiyacının miktarı ve hangi kaynaklardan karşılanacağının belirlenmesi gerekiyor. Daha sonra IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun, kasım ayı sonunda toplanarak onuncu gözden geçirme dönemini sonuçlandırması ve yaklaşık 3 milyarlık dördüncü kredi dilimini serbest bırakması bekleniyor. IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun bu toplantısında, gelecek yılki dış finansman kararının da resmiyet kazanması planlanıyor. Bunun hemen ardından, IMF heyetinin, aralık başında Ankara'ya gelerek on birinci gözden geçirme çalışmalarına başlaması öngörülüyor.

İhale yasası şartıBu dönemin performans kriterleri arasında ihale yasası da yer alıyor. On birinci gözden geçirme döneminin, normal koşullarda kısa sürede tamamlanarak bu yıl için öngörülen 5. ve sonuncu kredi dilimi olan 3 milyar doların daha serbest bırakılmasının, yıl sonuna yetiştirilmesine çalışılacak. Öte yandan, gelecek hafta sonu Kanada'nın başkenti Ottawa'da düzenlenecek G-20, IMF ve Dünya Bankası toplantılarında Türkiye'yi temsil edecek olan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in, daha sonra Washington'a geçmesi bekleniyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bakanların çekişmesi

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa