08 Kasım 2001 22:00

Yunanistan'la 3 yeni anlaşma

Türkiye ile Yunanistan arasında 3 yeni güven artırıcı önleme ilişkin anlaşma ve bir dizi protokol, iki ülkenin dışişleri bakanları tarafından imzalandı.

Paylaş
Yunanistan'la 3 yeni anlaşmaTürkiye ile Yunanistan arasında 3 yeni güven arttırıcı önleme ilişkin anlaşma ve bir dizi protokol, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu tarafından imzalandı.Söz konusu yeni önlemler, Türk ve Yunan subayların karşılıklı olarak geniş kapsamlı bir tatbikata gözlemci olarak davet edilmesi, iki ülke genelkurmayları arasında daha ileri düzeyde iletişim sağlanması ve Meriç Nehri'nin kirlenmesini önlemeye yönelik ortak ve sürdürülebilir çevre girişimi projesinin yaşama geçirilmesini içeriyor. İki ülke arasındaki mevcut kültürel işbirliği anlaşması çerçevesinde Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Ali Tuygan ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Eğitim İşleri Direktörü Dimitris Rokalas, kültür programlarının değişimine ilişkin bir porotol imzaladı. Ayrıca, iki ülke arasında kaçakların iadesine, "Türk-Yunan Doğal Afetlere Karşı Ortak Birimi"nin kurulmasına, dışişleri bakanlıkları diplomatik akademileri arasında işbirliğine ilişkin protokol de imzalanırken, Papandreu ve Cem Olimpiyat Barış Bildirisi'ne ilk imzaları attı.

'Her konuyu görüştük'Cem ve Papandreu görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cem, görüşmede üzerinde anlaşamadıkları konular da dahil her konuda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Basın toplantısının başında çok önemli olduğunu vurguladıkları "Kaçakların iadesine ilişkin" protokol üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıklayan Cem ve Papandreu, bu protokolün iki ülke arasında örgütlü suç, terörizm, uyuşturucu ve insan kaçakçılığına karşı mücadelede işbirliğini öngören anlaşmanın bu alanda işbirliğini öngören 8. maddesi çerçevesinde imzalandığını belirttiler. Protokol hakkında bilgi veren Papandreu, protokolün, Türk ve Yunan topraklarına yasadışı bir biçimde giren iki ülke ve 3. ülke vatandaşlarının geri gönderilmesini düzenlediğini kaydetti.

Kıbrıs için aynı şeylerCem, Papandreu ile Atina'da yaptığı ortak basın toplantısında, gazetecilerin Kıbrıs sorunu hakkındaki sorularını yanıtladı. Türkiye'nin Kıbrıs konfederasyondan yana olduğunu söyleyen Cem, KKTC'nin ilhakını konu alan açıklamalar konusunda yorum yapmanın gerekmediğini kaydetti. Papandreu ise iki taraf için de kabul edilebilir bir çözüm için AB süreci ve Helsinki Zirvesi kararları ile birlikte ele alınmasını istediklerini ifade etti.

Cem protesto edildiÖte yandan İsmail Cem, Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği önünde protesto edildi. Cem, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile görüştükten sonra, Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği'nde onuruna verilen yemeğe katıldı. Bu sırada, düzenlenen gösteriye yaklaşık 15-20 kişi katıldı.
ÖNCEKİ HABER

Hükümet karakolluk oluyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa