08 Kasım 2001 22:00

Özdemir'den Armutlu tehdidi

İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Küçükarmutlu'da herkesin huzur içinde yaşayabileceği ortamı sağlamaya çalıştıklarını ileri sürdü.

Paylaş
Özdemir'den Armutlu tehdidiİstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, Küçükarmutlu'da herkesin huzur içinde yaşayabileceği ortamı sağlamaya çalıştıklarını ileri sürerek, "Küçükarmutlu sütliman olacaktır" dedi. Emniyet Müdürlüğü'nde basın mensuplarıyla öğle yemeği yiyen Özdemir, Küçükarmutlu'daki ölüm orucu evine yapılan saldırıya ilişkin değerlendirmeler yaptı. Küçükarmutlu'da herkesin huzur içinde yaşayabileceği ortamı sağlamaya çalıştıklarını ileri süren Özdemir, polisin masum bir insanın ölmesinden korktuğunu da iddia ederek, "Ölüm orucunda bulunan ve kendilerini yakan kişilerin arkasında hiçbir topluluk yok. Sağcısı da solcusu da bunlardan nefret ediyor" savunmasını yaptı. Helikopterle Küçükarmutlu'nun havadan görüntülerinin alındığını anlatan Özdemir, "Havadan indirme mi yapacaksınız?" diyen gazeteciye "Her türlü şey olabilir.Mücadelemiz başlamıştır. Hiç merak etmeyin, kısa zamanda da bitecek" karşılığını verdi. Güvenlik yönünden İstanbul'un tek bir yerinde hiçbir problem olmadığını öne süren Özdemir, 'kanunda boşluk' olduğunu söyleyerek "Küçükarmutlu'ya müdahale bu yüzden gecikti" diye konuştu. Özdemir, "Buraya polis giremiyor zannediliyor. Polis, kanun adamıdır, kanunu uygular. Yeni yasa hazırlıkları var. Ölüm oruçlarını teşviki suç sayıyor. Doktor tedavisi artık yapılabilecek" iddialarında bulundu.

'Perişan ederiz'Küçükarmutlu'ya müdahale sırasında at arabasından barikatla karşılaştıklarını vurgulayan Özdemir, "Böyle barikat mı olur? Biz gireriz, yine gireriz. Hatta gerekirse yine girer perişan ederiz" dedi. Burada masum bir insana zarar gelmesini istemediklerini savunan Özdemir, olaylarda polisin kimseye silah sıkmadığını, sıkılan mermilerin de plastik olduğunu, havaya ateş açıldığını ve bir polisin 'emir haricinde, kendisini korumak amacıyla' bir kişiyi etkisiz hale getirdiğini ileri sürdü.

Nezarethaneye makyajÖzdemir, DHKP/C örgütü adına "canlı bomba" olarak faaliyet göstereceği öne sürülen Yunus Güzel'in nezarette ölü bulunmasının ardından, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün nezarethanesinde değişiklik yapıldığını söyledi.Yapılan değişiklikleri de basın mensuplarına gösteren Özdemir, yaklaşık 50 milyar lira harcanarak değişiklik yapıldığını, çift kişilik 24 ayrı odanın, kameralarla 24 saat merkezi sistemle izlemeye alındığı, bu uygulamanın nezarethane girişine Türkçe ve İngilizce yazılı tabelalar asılarak, gözaltına alınan kişilere duyurulduğunu anlattı.Kapılara demir parmaklıklar takılması, tahta zeminin sökülerek beton zemin oluşturulması, ranzalar yerine ambulanslarda kullanılan kendinden yastıklı yatakların yerleştirilmesi de Özdemir'in övünerek anlattığı değişiklikler arasında yer aldı. Özdemir Güzel'in ölümüyle ilgili ise hiçbir açıklamada bulunmadı.
ÖNCEKİ HABER

'Beraat edeceğimizi biliyorduk'

SONRAKİ HABER

2019 Oscar Ödülleri adayları açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa