07 Kasım 2001 22:00

Meclis yolsuzluğuna af

Halkın vergilerini yağmalayanları affeden eşiklikten uzak bir garabet olan af yasasından Meclis yolsuzluğu sanıkları da yararlandı.

Paylaş
Meclis yolsuzluğuna afAnkara 11. Asliye Ceza Mahkemesi, eski TBMM Başkanı Mustafa Kalemli'nin de aralarında bulunduğu 23 kişi hakkında, "Genel Kurul Salonu'nun yenilenmesi sırasında görevlerini kötüye kullandıkları" iddiasıyla açılan davayı, 4616 sayılı Şartla Salıverilmeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun uyarınca erteledi. Yargılama sırasında ölen 1 sanık hakkındaki dava ise ortadan kaldırıldı. Davanın dünkü karar duruşmasına, sanıklardan Ahmet Korkmaz ve sanık avukatları ile müdahil TBMM'nin avukatları katıldı.

Bir de beraat istedilerTBMM'nin avukatları Hüsnü Tunç Ceyhan ve Lütfi Savran, sanıkların cezalandırılmalarını talep ettiler. Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, yargılama sırasında öldüğü anlaşılan Cihan Sakarya hakkındaki davanın ortadan kaldırılmasını istedi. Diğer 23 sanık hakkında, "görevi kötüye kullanma" suçundan dava açıldığını, ancak Anayasa Mahkemesi'nin 18 Temmuz 2001 tarihli kararıyla bu suçun 4616 sayılı yasa kapsamına alındığını anımsatan Cum-huriyet Savcısı, sanıklar hakkındaki davanın 4616 sayılı yasanın 1/4. maddesi gereğince kesin hükme bağlanmasının ertelenmesini talep etti. Sanıklardan Genel Kuruldan Sorumlu İşletme ve Yapım Müdür Yardımcısı Ahmet Korkmaz, esas hakkındaki savunmasında, dosyada hakkındaki suçlamaya ilişkin hiçbir delil bulunmadığını, ihale yapılmasından 3 ay sonra göreve geldiğini ifade ederek, davanın ertelenmesinin mağduriyetine neden olacağını savundu. İşletme ve Yapım Müdür Yardımcısı Korkmaz, bu nedenle beraatine karar verilmesini istedi. Sanık avukatları, esas hakkındaki savunmalarında, öncelikle beraat kararı verilmesini, aksi takdirde savcının görüşü doğrultusunda hüküm kurulması talebinde bulundular.

Mahkemenin kararıYargıç Fevzi Şıngar, bazı sanık avukatlarının esas hakkındaki savunmalarında beraat isteminde bulunduklarını belirterek, "görevi kötüye kullanma" suçunu düzenleyen TCK'nın 240. maddesinin, Anayasa Mahkemesi'nce, 18 Temmuz 2001 tarihinde 4616 sayılı yasa kapsamına alındığını ve buna ilişkin gerekçeli kararın 27 Ekim 2001 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandığını bildirdi. Yargıç Şıngar, "Bu yasa gereğince, sanıklar hakkında üzerlerine atılı suçu işleyip işlemedikleri konusunda inceleme yapılamayacağı, suçun türü, tarihi ve süresi yönünden sanıklar hakkındaki davanın 4616 sayılı yasanın 1/4. maddesi uyarınca kesin hükme bağlanmasının ertelenmesi gerekmiştir" dedi.

3 yıla kadar hapisAyrı ayrı açılan fakat Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde birleştirilen davaların iddianamesinde, sanıklar eski TBMM Başkanı Mustafa Kalemli, dönemin TBMM Genel Sekreteri Necdet Basa, Genel Sekreter Yardımcısı Fahri Köprülü, Teknik Daire Başkanı Mehmet Mısırlı, İşletme ve Yapım Müdürü Erdal Yüksel, Genel Kuruldan Sorumlu İşletme ve Yapım Müdür Yardımcısı Ahmet Korkmaz ile Emlak Konut AŞ'nin 13 üst düzey yöneticisi ve ihale-yeterlilik komisyonları üyesi 5 kişinin, Türk Ceza Kanunu'nun "görevi kötüye kullanmak" hükmünü düzenleyen 240. maddesine göre 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapis cezalarına çarptırılmaları talep ediliyordu.
ÖNCEKİ HABER

Sahnede Nâzım Hikmet Yılı

SONRAKİ HABER

Krize karşı mücadele panelinde ortak mücadele çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa