07 Kasım 2001 22:00

Sahnede Nâzım Hikmet Yılı

Nâzım Hikmet'in tiyatro eserlerinin yanı sıra, şiirleri de sahnede yerini alıyor. 2002 Nâzım Hikmet Yılı'nda, ödenekli ve özel tiyatrolar büyük ozana repertuarlarında yer vermeye dikkat ediyor.

Paylaş
Sahnede Nâzım Hikmet Yılıİstanbul Devlet Tiyatrosu'nun perdelerini Nâzım Hikmet'in "Bu Bir Rüyadır" adlı operetiyle açmasının ardından, pek çok tiyatro yeni sezonda Nâzım Hikmet'i tiyatro sahnesine taşıyor. 2002 yılının "Nâzım Hikmet Yılı" olarak ilan edilmesi, büyük ozanı hem oyunları, hem de şiirleriyle sahnelerde yerini almasını sağladı.Bakırköy Belediye Tiyatroları, Nazım Hikmet'in "İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok Muydu" adlı oyununu sahneledi. Kenan Işık'ın yönettiği oyun, bir Sovyet kasabasında işçilikten gelen bir yöneticinin yabancılaşmasının öyküsünü anlatıyor ve sosyalizmin bir "iç düşman"ını irdeliyor. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun izleyici ile buluşturduğu ve ilk kez 1934 yılında Darülbedayi'de sahnelenen "Bu Bir Rüyadır" adlı operet ise, Mustafa Avkıran tarafından sahneye konuldu. Şairi farklı yönüyle tanıtacak bir çalışma olarak sahneye konulan eser, farklı bir kimlikle kendisini sevdiği kadına beğendirmeye çalışan bir genç adam etrafında sahte aşkları ve çıkarcılığı, eğlenceli bir dille aktarıyor. İzmit Şehir Tiyatrosu ise farklı bir çalışma ile Nazım Hikmet'in "Kuvayı Milliye Destanı" adlı oyununu kukla gösterisi olarak sahneledi.

Şiirler sahnedeNâzım'ın şiirleri de özellikle özel tiyatrolar tarafından sahneye taşınıyor. Dostlar Tiyatrosu, Genco Erkal'ın Nâzım Hikmet'in ünlü şiirlerini seslendirdiği "İnsanlarım"ı sahneliyor. Düşün Sahnesi de Mümtaz Sevinç'in rol aldığı, şairin şiirlerinden derlenen "Bir Çift Sözümüz Var Aşka Dair" adlı tek kişilik eserle seyirci karşısına çıkıyor.Bizim Tiyatro, Zafer Diper'in büyük ozanın şiirlerinden derlediği "Hoşgeldin Bebek" adlı oyunu sahneye taşıma hazırlığında. Oyuncular Tiyatro Grubu da Nazım Hikmet'in şiirlerinden derlenen "Bir Orman Gibi" adlı oyunu, ocak ayından itibaren sahneye koyacak. Stüdyo Drama ise, Ahmet Cemal ve Onur Bayraktar'ın birlikte yazdıkları "Ben, Nazım, Yaşarken ve Ölürken..." adlı oyunu, önümüzdeki aylarda sanatseverlerle buluşturacak.Ayrıca, Ankara Devlet Tiyatrosu Nâzım'ın "Bir Ölü Evi" adlı oyununu; Ankara Deneme Sahnesi ve Antalya Belediye Tiyatrosu "Sevdalı Bulut" adlı çocuk oyununu sahneleyecek. Can Şenliği Oyuncuları da, "Ya İnek Ya..." adlı oyunu Haldun Açıksözlü yönetiminde sahneye taşıyacak.

Nâzım'a uygun olmalı"İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok Muydu?" adlı oyunu yöneten Kenan Işık, 2002'nin "Nâzım Hikmet Yılı" ilan edilmesi nedeniyle yapılan sanatsal çalışmalarda nitelik ve kaliteye dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Işık, "Nâzım'ın söylemlerinin seyirciye doğru biçimde ulaştırılıp, ulaştırılamaması çok önemli. Bazen, 'Adet yerini bulsun' diye bu tür kutlamalar yapılıyor. Bunların rutin olmaması gerekir" dedi. Oyunların, Nâzım'ın söylemine uygun olması gerektiğini ifade eden Işık, "Bu tür etkinliklerde, Nâzım'ın şiirleri gibi oyunlarının da aynı estetikle yansıtılması gerekir. Seyircinin, O'nun şiirlerinden aldığı hazzı, oyunlarından da almasını sağlamak lazım" dedi.İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda "Bu Bir Rüyadır" adlı opereti sahneye koyan Mustafa Avkıran da, "yüzyılın şairi" olarak nitelendirdiği Nâzım Hikmet'in, böyle bir anmayla gündeme gelmesinin önemine işaret ederek, "Geç kalınmış bir vefa borcu ödüyoruz" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Vali, aş isteyen kadınları azarladı

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa