Karşılama mitinge dönüştü

Ankara yürüyüşünün Edirne kolu dün İstanbul'a vardı. Vatan Caddesi'nde yaklaşık 5000 kişi tarafından karşılanan DİSK ve KESK'liler, eylemden sonra direnişteki Aktif Dağıtım işçilerini ziyaret etti.

Karşılama mitinge dönüştüAnkara yürüyüşünün Edirne kolu dün İstanbul'a vardı. Vatan Caddesi'nde yaklaşık 5000 kişi tarafından karşılanan DİSK ve KESK'liler, eylemden sonra direnişteki Aktif Dağıtım işçilerini ziyaret etti. Dün 09.00'da Çorlu'dan yola çıkan yürüyüşçüler, slogan ve alkışlarla yürüyerek çıkışta araçlara bindiler. Silivri'ye gelen emekçiler, belediye işçileri, Türk Metal ve Tes-İş üyesi işçiler tarafından karşılandı. Emekçiler polis engeline rağmen Silivri merkezine yürüdü. Daha sonra İstanbul'a hareket edildi.

E-5 trafiğe kapatıldı Polis, yol boyu yürüyüşü yavaşlatıp İstanbul'a girişi geciktirmeye çalıştı. Sinanoba'da araçların yine durdurulması üzerine yürüyüşçüler E-5'i işgal etti. Araçlar Avcılar girişinde yeniden durduruldu. Burada da bekletilen yürüyüşçüleri, Küçükçekmece Belediyesi'nde Genel-İş, Birleşik Metal-İş ve Lastik-İş işçileri karşıladı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'nin yaptığı konuşmanın ardından Vatan Caddesi'ne gelen yürüyüşçüler Emek Platformu tarafından coşkuyla karşılandı. Mitinge dönüşen eyleme TÜMTİS, Belediye-İş, EMEP ve ÖDP ve öğrenciler kitlesel katıldı. Yürüyüş kortejinin önünde sendika başkanlarının yanı sıra EMEP ve ÖDP genel başkanları yürüdü.

Genel grev talebiÜniversite öğrencilerinin "YÖK'e hayır" pankartı ile korteje katılmak istemesine polisin engel olmak istemesi üzerine gerginlik yaşandı. Öğrenciler buna rağmen sloganlarla yürüyüşe katıldı. Saraçhane Parkı'nda 1000 kişi tarafından karşılanan yürüyüşçülere özellikle Türk-İş'li işçilerin desteği güçlüydü. Yürüyüş boyunca çevreden sürekli destek alan emekçilere konuşan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, "Eylemlerimiz haklarımızı alana kadar sürecek" dedi. Konuşmasını, "Genel grev genel direniş" sloganları arasında tamamlayan Çelebi'den sonra konuşan KESK Genel Başkanı Sami Evren savaşa sessiz kalmayacaklarını belirtti. Saraçhane girişine gelindiğinde polis 4 öğrenciyi gözaltına alınca oturma eylemi yapıldı. Bunun üzerine gözaltına alınanlar bırakıldı. Saraçhane'deki eylemin ardından yürüyüşçüler 78 gündür sendika hakkı için direnen Aktif Dağıtım işçilerini ziyaret ettiler. TÜMTİS Genel Örgütlenme Sekreteri Şükrü Günsili'nin direniş hakkında bilgi vermesinin ardından Kadıköy'e geçildi. Yürüyüşçüler burada Kadıköy Belediyesi Atölyeler ve Garajlar Müdürlüğü'nde çalışan Genel-İş üyesi işçiler, EMEP, ÖDP, HADEP, CHP ve Halkevleri tarafından karşılandı. Burada bir süre halay çekildikten sonra Birleşik Metal-İş Sendikası'na gidildi.
www.evrensel.net