06 Kasım 2001 22:00

İHD: 'Ölümlerin nedeni aşırı şiddet'

Küçükarmutlu'ya önceki gün yapılan ve 4 kişinin ölümü, 10 kişinin de yaralanmasına neden olan operasyonun ardından polis yetkilileri, ölümlerin kendini yakma ve yangından çıkan gaz sonucu zehirlenmelerden olduğunu öne sürdü.

Paylaş
İHD: 'Ölümlerin nedeni aşırı şiddet'Küçükarmutlu'ya önceki gün yapılan ve 4 kişinin ölümü, 10 kişinin de yaralanmasına neden olan operasyonun ardından polis yetkilileri, ölümlerin kendini yakma ve yangından çıkan gaz sonucu zehirlenmelerden olduğunu öne sürdü. İHD'den Armutlu'ya giden heyet ise ölümlerin aşırı şiddet sonucu olduğunu kaydetti. TAYAD da, sadece Haydar Bozkurt'un kendini yaktığını belirtti. Saldırı birçok kitle örgütü, siyasi parti ve dergi temsilcilikleri tarafından lanetlendi. Saldırıda öldüğü kesinleşenlerin isimleri şöyle: Sultan Yıldız, Arzu Güler, Bülent Durga ve Barış Kaş. Operasyonu protesto için kendini yakan Haydar Bozkurt'un ise ağır yaralı olduğu ifade ediliyor. Küçükarmutlu'ya operasyon sırasında yaralananlardan 10 yaralı, dün İstinye Devlet Hastanesi'nden Şişli Etfal Devlet Hastanesi'ne getirildi.

Hastaneden gözaltınaŞişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi`ndeki tedavileri tamamlanan Halil Aksu, Sinan Tokuç, Güzin Tolga, Nurgül Kayapınar, Eylem Göktaş ve Zeki Doğru, güvenlik kuvvetlerinin nezaretinde, saat 15.30 sıralarında hastaneden çıkartıldı. 6 kişi, apar topar hastane önünde bekletilen 2 polis minibüsüne bindirilerek gözaltına alındı. Vücudunda kurşun yarası bulunduğu öne sürülen Haydar Bozkurt ile yanık yaraları bulunan Hakkı Şimşek, Dursun Ali Pekin ve Ahmet Güzel`in tedavilerine ise aynı hastanede devam ediliyor. Operasyonda hayatını kaybeden Arzu Güler, Barış Kaş, Sultan Yıldız ve Bülent Dulgaç'ın cenazeleri dün Adli Tıp Morgu'ndan aileleri tarafından alındı. Arzu Güler ve Barış Kaş'ın cenazeleri toprağa verilmek üzere Tunceli'ye götürülürken Sultan Yıldız'ın cezanesi Sivas'a, Bülent Dulgaç'ın cenazesi de Mersin'e götürüldü.

Tutuklu kendini yaktıSincan F Tipi Cezaevi'nde kalan Muharrem Çetinkaya, Küçükarmutlu'da yapılan operasyonu protesto amaçlı kendini yaktı. DHKP/C davasından tutuklu bulunan Çetinkaya, önceki gün ağır yaralı olarak Numune Hastenesi'ne kaldırıldı. Çetinkaya'nın iki bacağındaki ağır yanık nedeniyle hayati tehlikeyi atlatmadığı ve bacaklarının kesilmesi tehlikesi bulunduğu bildirildi.

Polis 'yardım' etmiş!İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli üst düzey bir yetkili AA'ya yaptığı açıklamada, Küçükarmutlu'ya, panzer ve iş makineleriyle barikatları kaldırmak için girdiklerini, ancak bu sırada ölüm orucu eyleminin yapıldığı evlerden birinde yangın çıkarıldığını iddia etti. Anadolu Ajansı'nın yayınladığı habere göre yetkili olduğu iddia edilen bu kişi, "Yanan evin parmaklık bulunan pencerelerinden bazı kişilerin yardım istemesi üzerine duruma müdahale etmek zorunda kaldıklarını" öne sürdü. İsmi verilmeyen emniyet yetkilisi, ölümlerin yanık yaraları ve karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı olarak yaşandığını ileri sürdü.

'Bir kişi kendini yaktı' TAYAD'lılar operasyonun yoğunlaştığı G-25 Sokak'taki evde açıklama yaptı. Operasyonun "katliam" niteliği taşıdığını vurgulayan TAYAD'lılar ise, sadece Haydar Bozkurt'un kendi yaktığını belirttiler. Operasyonu "İkinci 19 Aralık katliamı" olarak değerlendiren TAYAD'lılar, kendilerine panzerler, gaz bombaları ve kurşunlarla saldırıldığını belirttiler. Operasyon günü Sabah gazetesinde çıkan ve Küçükarmutlu'yu hedef gösteren haberi de protesto eden TAYAD'lılar, "Taleplerimiz kabul edilebilecek talepler olduğu halde, devlet talepleri kabul etmek yerine bulduğu her yöntemle direnişi bitirmenin hesabını yapıyor" dedi. Açıklamadan sonra, ölüm orucunda yaşamını yitiren Şenay Hanoğlu'nun atılan bombalardan harabeye dönmüş evi gezdirildi. Operasyonun ardından tahliye edilen evde kalan eşyaların çoğunun yanık olduğu görüldü. TAYAD'lılar, daha sonra "Yaşasın ölüm orucu direnişimiz", "Kahramanlar ölmez, halk yenilmez" sloganlarını attı. Bir grubun çatıya çıkıp pankart açtığı Küçükarmutlu'nun çeşitli sokaklarında tekrar barikatların hazırlandığı dikkat çekti. Öte yandan operasyonun ardından Küçükarmutlu'nun ara sokaklarından çıkan güvenlik kuvvetleri, bu mahalleye ulaşan yollar üzerinde panzer destekli olarak beklemeyi sürdürdü.

İHD'nin gözlemleriİHD İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklamada ise, bir İHD heyetinin olay yerinde incelemelerde bulunduğu belirtilerek, "Heyetimiz ölüm orucunun devam ettiği eve yönelik düzenlenen polis operasyonunda kullanılan aşırı şiddetin ölümlerin ve yaralanmaların nedeni olduğu görüşündedir" denildi.

Saldırı kınandıEMEP İstanbul İl Başkanı Memet Kılınçaslan, devletin F tipi sorununu çözüp ölüm oruçlarında daha fazla can kaybını önlemek için adım atacağı yerde, 19 Aralık'ta takındığı tutumu bir kez daha takınıp, adeta katliama giriştiğini söyledi. Kılınçaslan, "Bu gelişmeler, 11 Eylül tarihinden sonra tüm dünyada estirilen gerici rüzgârlardan ayrı değerlendirilemez" dedi. ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç da, kolaylıkla çözülebilecek bir sorunun kan davası haline geldiğini belirterek, bunu, Türkiye'deki antidemokratik yönetim ve devlete bağladı. HADEP Genel Başkan Yardımıcıs Hamit Geylani, Küçükarmutlu'da kullanılan yöntemin çözümleyici değil, yeni sorunlar yaratan yöntem olduğunu kaydederek, şiddet yönteminde ısrarın hukuk ve demokrasi ile bağdaşmadığını dile getirdi. Eğitim-Sen 5 No'lu Şube, Demokratik Mücadele Platformu, Demokratik Haklar Platformu, Odak, Partizan, İşçi-Köylü, Yeni Demokrat Gençlik ve Devrimci Demokrasi dergileri yaptıkları açıklamada katliamı lanetlediler.
ÖNCEKİ HABER

YÖK ve savaşa hayır dediler

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa