06 Kasım 2001 22:00

ABD helikopteri düştü

Afgan İslam Ajansı (AİP), Taliban kuvvetlerinin vurduğu bir Amerikan helikopterinin Pakistan tarafına düştüğünü, helikopterde dört askerin öldüğünü bildirdi.

Paylaş
ABD helikopteri düştüAfganistan'da Taliban rejimine yakın olduğu belirtilen Afgan İslam Ajansı (AİP), Taliban kuvvetlerinin vurduğu bir Amerikan helikopterinin Pakistan tarafına düştüğünü, helikopterde dört askerin öldüğünü bildirdi. Merkezi Pakistan'da bulunan AİP, Pakistan'ın güneybatısında Belucistan bölgesindeki Şagi yöresinden görgü tanıklarına dayanarak geçtiği haberde, Amerikan helikopterinin pazar gecesi düştüğünü bildirdi. Bir tanık, "Taliban'ın vurduğu helikopter Belucistan'a ulaşmayı başardı fakat yere çakıldı" dedi. AFP muhabirinin görüştüğü Pakistanlı yetkililer, Şagi bölgesinde Amerikan helikopteri düştüğünü doğruladılar ve helikopterin düştüğü yerin, Amerikan ordusunun kullandığı Dalbandin üssünün kuzeyinde olduğunu kaydettiler. Yetkililer, helikopterde can kaybı olup olmadığını ise belirtmediler.

ABD yalanlamadıPakistan'ın Belucistan bölgesinin Dalbandin kesimi yetkilisi Abdül Hamid de, Amerikan helikopterinin düştüğüne dair duyumlar aldıklarını ve bunu kontrol etmek için Aminabad kasabasına heyet gönderdiklerini söyledi. ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) bir sözcü de bu haberi doğrulayacak ya da yalanlayacak durumda olmadığını belirtti.

Pentagon: Bir uçak kaybettikAmerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon), Afganistan'da pilotsuz bir uçak kaybettiklerini açıkladı. Pentagon sözcüsü Richard McGraw, bir pilotsuz uçağı cuma günü Afgan hava sahası üzerinde görev başındayken kaybettiklerini belirterek, uçağın kötü hava koşulları nedeniyle düştüğünü iddia etti. Pentagon sözcüsü ayrıca, Amerikan savaş uçaklarının önceki gün Afganistan'a bombardıman için, 63'ü Kuzey İttifakı'na destek amaçlı olmak üzere, toplam 103 sorti yaptıklarını kaydetti.ABD, tüm dünyada dinlenebilen Amerika'nın Sesi Radyosu aracılığıyla Ramazan ayında hava akınlarının süreceğini açıklayan bir mesaj yayınlamaya başladı. "Teröre karşı savaşa ara yok" başlığıyla yayınlanan mesajda, "daha önce Ramazan'dan dolayı bir savaşın durduğuna dair bir örneğin bulunmadığı" söyleniyor ve "Müslümanlar'ın da kendi aralarında Ramazan boyunca savaşı durdurmadığı, hatta bu kutsal ayda diğer dinlerin mensuplarına taarruzu kesmediklerini" belirtiliyor. Dünkü saldırılarda ise Amerikan savaş uçakları, Kabil'in kuzeyindeki Taliban mevzilerini vurdu. Kuzey İttifakı yetkilileri, savaş uçaklarının saldırısında muhalefetin elindeki Bagram hava üssüne bakan tank ve topları hedef aldığını belirttiler. Taliban'ın kontrolündeki Bahtar ajansı, başkent Kabil'in batısındaki Kargah'ta Amerikan bombardımanında 4 kişinin öldüğünü, 6 kişinin yaralandığını da duyurdu. Akşam saatlerinde de Kabil'e yönelik şiddetli bir bombardıman başladığı bildirildi.

Misket bombaları öldürüyorBM, ABD'nin Afganistan'a yönelik harekatında kullanılan patlamamış misket bombalarının, Herat'ta bir kişinin ölümüne, 2'si çocuk 3 kişinin de yaralanmasına yol açtığını bildirdi. Taliban'a yakın Afgan İslam Ajansı (AIP), de 7 Ekim'de başlayan hava akınlarında 800 ila 1000 kişinin yaralandığını, biri Afganistan'ın kuzeyindeki Samangan yakınlarına çakılan casus uçağı olmak üzere 4 Amerikan uçağının düşürüldüğünü duyurdu.
ÖNCEKİ HABER

Nikaragua seçimi ABD'nin

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa