Fotoğraf: Evrensel

Haklara saldırının adı 'tedbir'

Bütçenin istedikleri yönde bağlanması ve alınacak tedbirlerde önerilerinin dikkate alınması için Türkiye'de bulunan IMF heyeti görüşmelerini sürdürürken, hükümet de bu doğrultuda Ek Tedbirler Paketi'ni hazırlıyor.

Haklara saldırının adı 'tedbir'Bütçenin istedikleri yönde bağlanması ve alınacak tedbirlerde önerilerinin dikkate alınması için Türkiye'de bulunan IMF heyeti görüşmelerini sürdürürken, hükümet de bu doğrultuda Ek Tedbirler Paketi'ni hazırlıyor. Bu hafta içerisinde Liderler Zirvesi'nde açıklanması beklenen pakette ise kamuya personel alınmamasından, resen emekliliğe, ikramiyelerin ertelenmesinden, Köy Hizmetleri ve bakanlıkların bölge müdürlüklerinin tasfiye edilmesine kadar işçi ve emekçileri hedef alan "tedbirler"in yer aldığı söyleniyor.Liderler Zirvesi'nin bugün toplanması beklenirken, son rötuşları yapılan "Ek Tedbirler Paketi"nden işçi ve emekçilere saldırı çıkacak. 27 katrilyon açıkla hazırladıkları 2002 bütçesinin açıklarını yine işçi ve emekçiler üzerinden kapatmayı planlayan hükümetin paketinde, ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın da açıkladığı gibi Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün tasfiye edilmesi yer alacak. Yaklaşık 45 bin işçinin akibetinin ise işsizlik, açlık olacağı belli.Pakette ayrıca, icracı bakanlıklar dışındaki bakanlıkların bölge müdürlüklerinin tasfiyesi de yer alacak. Türk-İş'le kamu sözleşmeleri görüşmelerinde imzaladığı protokole rağmen re'sen emeklilik hazırlıklarını da sürdüren hükümet, 2002 bütçesindeki, "emekli olanların yüzde 80'i oranında yeni personel alınacağı" hükmüne de uymayarak, bu oranı daha da aşağılara düşürecek. Böylece eğitim ve sağlık dışında 2002'de kamu kurumlarına yeni personel almak istemeyen hükümet, re'sen emeklilik de düşünüldüğünde, beş-on işçinin yapacağı işi bir -iki işçiye yüklemeyi düşünüyor.

IMF izlemedeHükümetin uygulamalarını yakından izlemek için Türkiye'de bulunan IMF heyetinin dünkü durağı ise Başbakanlık oldu. IMF Türkiye Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki IMF heyeti, Başbakanlık'ta özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'nun makamında birbuçuk saatlik bir görüşme yaptı. Heyet görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlamadan ayrılırken, gazetecilere açıklama yapan Karakoyunlu, IMF heyetine POAŞ ve Tüpraş'ın 2002'nin ilk çeyreğinde özelleştirileceği sözünü verdiklerini söyledi. Tüpraş ve Poaş'ın özelleştirilmesinin, ABD'deki 11 Eylül saldırısı nedeniyle yapılamadığını belirten Karakoyunlu, hedeflerinin 2002 yılının ilk çeyreğinde bu iki kuruluşun özelleştirilmesi olduğunu ve bundan 1.2 milyar dolar temin edileceğini iddia etti.
www.evrensel.net