04 Kasım 2001 22:00

Kararların arkasında durulsun

Emek Platformu'nun aldığı eylem kararlarının etkili bir şekilde hayata geçirilmesi için sendikalara önemli görevler düştüğünü ifade eden Adana'daki sendikacılar, tabandan konfederasyon merkezlerine baskı yapılmasını istediler.

Paylaş
Kararların arkasında durulsunSinan Araman2002 yılı bütçesiyle birlikte işten çıkarma, kıdem tazminatı ve ikramiyelerin gaspı gibi yeni saldırılar ile karşı karşıya kalan sendikalar, hükümete tepkili. Emek Platformu'nun aldığı eylem kararlarının etkili bir şekilde hayata geçirilmesi için sendikalara önemli görevler düştüğünü ifade eden sendikacılar, TÜSİAD'ın da Emek Platformu'na davet edilmesine tepki gösterdiler. Gazetemize açıklama yapan TEKSİF Yavuzlar Şube Başkanı Mustafa Işıl, "Türkiye'nin çivisi çıkmış durumda. Hükümet bizi aldata aldata buralara getirdi. Hükümetin yaptığı duvarı çamurla sıvamaya benziyor. 2002 bütçesi de böyle" diyor.İşçi ücretlerinin ödenmediğini ve hükümetin "sat-kurtul" anlayışı taşıdığını anlatan Işıl, "Herkes üzerine düşenleri yeterince yapmıyor. Emek Paltformu ülkenin gidişine yön vermeli. Bunun için gereken kararları alıp uygulamalı. Gerekirse daha radikal kararlar alınmalı. Bu iş genel grevle çözülücekse genel greve gidilmeli. Emek Platformu bu işi sonuna kadar götürmeli" diyerek izlenmesi gereken yolu tarif ediyor. Türkiye'nin savaşa sürüklenmesinin doğru olmadığına değinen Işıl, "Terörü biz de kınıyoruz. ABD'deki olay üzücüdür. Ama Afganistan'da masum insanların öldürülmesi doğru değil. Türkiye'nin asker göndermesi doğru değil" dedi.

Taban baskı yapsınTÜMTİS Adana Şube Sekreteri Halil Çekin ise, açlık ve yoksulluğun arttığı bir dönemde Emek Platformu'nun aldığı kararların önemli olduğunu söyledi. Kararların arkasında durulması gerektiğini ifade eden Çekin, "Bunun için de tabandan işçi ve emekçiler bu kararların uygulanması için baskı yapmalı. İşçiler üretimden gelen gücü kullanarak bu süreci değiştirebilir. Bu anlamda 1 Aralık'ta genel grev yapılması önemli bir karar" diye konuştu.ABD'nin Afganistan'a yaptığı saldırıyı, "aynı zamanda tüm dünya emekçilerine yönelik bir saldırı" olarak değerlendiren Çekin, TÜSİAD'ın Emek Platformu ile birlikte hareket etmek istemesinin de "sahtekârlık" olduğunu ifade etti.

Dayanışma gerekliAksantaş İşyeri Temsilcisi Nurten Atakul, işyerleri arasında yeterli dayanışma olmamasından şikâyetçi. "Biz maaş alamayınca diğerlerinin umrunda değil, onlar alamayınca bizim umrumuzda değil" sözleriyle durumu özetleyen Atakul, "Bu böyle olmamalı. İşyerleri arasında dayanışma olmalı" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Aşevi kuyruğu uzuyor

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa